Ўзбекистон ҳукумати делегацияси Афғонистонда Ўзбек тили кунини нишонлашда иштирок этди
Жорий йилнинг 20 октябрь куни Афғонистон Ислом Республикасига ташрифи доирасида Бош вазир ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков раҳбарлигидаги Ўзбекистон Республикаси ҳукумати делегацияси Қобул шаҳрида бўлиб ўтган Ўзбек тили кунини нишонлашда иштирок этди.
Афғонистон томонидан тадбирда Афғонистон Ислом Республикаси Президенти Ашраф Ғани ҳамда мамлакатнинг олий раҳбарияти иштирок этди.
Тадбир давомида жаҳон цивилизацияси ривожига улкан ҳисса қўшган икки мамлакат халқларининг умумий аждодларининг маданий меросини асраб-авайлашга катта эътибор қаратгани учун Ўзбекистон ҳукумати номидан дўст бўлган Афғонистон ҳукумати ва халқига чуқур миннатдорчилик билдирилди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг табриги ўқиб эшиттирилди, унда ўзбек ва афғон халқларининг тарихий тараққиёти ягона илмий ва маданий макон ва замонда рўй берганлиги маданият ва анъаналарнинг яқинлигини сақлаб қолиш, шунингдек, икки мамлакат ўртасида мустаҳкам дўстона муносабатларнинг шаклланиши учун шарт-шароитлар вужудга келишига имкон бергани алоҳида таъкидланди. Шунингдек, Ўзбекистон-Афғонистон муносабатлари ривожида муҳим қадам бўлган ушбу тадбир келгусидаги маданий, илмий ва гуманитар ҳамкорликни фаоллаштириш учун кучли рағбатлантирувчи омил бўлишига қаратилганлигини таъкидладилар.
Тадбирда Афғонистон Ислом Республикаси Президенти Ашраф Ғани ва Афғонистон жамоатчилиги аъзолари ҳам сўзга чиқдилар.
Қайд этиш керакки, Афғонистонда 21 октябрь – расмий жиҳатдан байрам куни - Ўзбек тили куни деб эълон қилинган. Афғонистон Конституциясига мамлакатнинг расмий тилларидан бири сифатида киритилган ўзбек тили Афғонистоннинг 10 вилоятида кенг тарқалган ва йилдан-йилга оммалашиб бормоқда. Афғонистонда ўзбек тилида бир нечта теле- ва ўнлаб радиоканаллар ҳам эфирга узатилади.

Uzbekistan Government Delegation takes part in the celebration of the Uzbek Language Day in Afghanistan
2020-10-21 | Culture
Government delegation of the Republic of Uzbekistan led by Deputy Prime Minister, Minister of Investments and Foreign Trade Sardor Umurzakov, within the framework of a visit to the Islamic Republic of Afghanistan, has taken part in the celebration of the Uzbek Language Day, in Kabul.
The event was attended by the President of the Islamic Republic of Afghanistan Ashraf Ghani, as well as the country’s top leadership.
According to the Ministry of Investments and Foreign Trade, at the event, on behalf of the Government of Uzbekistan, deep gratitude was expressed to the friendly Government and people of Afghanistan for the great attention to the preservation of the cultural heritage of the common ancestors of the peoples of the two countries, who made a great contribution to the development of world civilization.
A congratulatory message from the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev was read.
President of the Islamic Republic of Afghanistan Ashraf Ghani and representatives of the Afghan public delivered speeches.
It should be noted that October 21 in Afghanistan is declared an official holiday – the Uzbek Language Day. The Uzbek language, being included in the Constitution of Afghanistan as one of the official languages of the country, is widely spoken in 10 provinces of Afghanistan and is gaining popularity from year to year. Several television and dozens of radio channels in Afghanistan are broadcast in the Uzbek language.