Ўзбекистон ҳукумати делегацияси Афғонистонда Ўзбек тили кунини нишонлашда иштирок этди
Жорий йилнинг 20 октябрь куни Афғонистон Ислом Республикасига ташрифи доирасида Бош вазир ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков раҳбарлигидаги Ўзбекистон Республикаси ҳукумати делегацияси Қобул шаҳрида бўлиб ўтган Ўзбек тили кунини нишонлашда иштирок этди.
Афғонистон томонидан тадбирда Афғонистон Ислом Республикаси Президенти Ашраф Ғани ҳамда мамлакатнинг олий раҳбарияти иштирок этди.
Тадбир давомида жаҳон цивилизацияси ривожига улкан ҳисса қўшган икки мамлакат халқларининг умумий аждодларининг маданий меросини асраб-авайлашга катта эътибор қаратгани учун Ўзбекистон ҳукумати номидан дўст бўлган Афғонистон ҳукумати ва халқига чуқур миннатдорчилик билдирилди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг табриги ўқиб эшиттирилди, унда ўзбек ва афғон халқларининг тарихий тараққиёти ягона илмий ва маданий макон ва замонда рўй берганлиги маданият ва анъаналарнинг яқинлигини сақлаб қолиш, шунингдек, икки мамлакат ўртасида мустаҳкам дўстона муносабатларнинг шаклланиши учун шарт-шароитлар вужудга келишига имкон бергани алоҳида таъкидланди. Шунингдек, Ўзбекистон-Афғонистон муносабатлари ривожида муҳим қадам бўлган ушбу тадбир келгусидаги маданий, илмий ва гуманитар ҳамкорликни фаоллаштириш учун кучли рағбатлантирувчи омил бўлишига қаратилганлигини таъкидладилар.
Тадбирда Афғонистон Ислом Республикаси Президенти Ашраф Ғани ва Афғонистон жамоатчилиги аъзолари ҳам сўзга чиқдилар.
Қайд этиш керакки, Афғонистонда 21 октябрь – расмий жиҳатдан байрам куни - Ўзбек тили куни деб эълон қилинган. Афғонистон Конституциясига мамлакатнинг расмий тилларидан бири сифатида киритилган ўзбек тили Афғонистоннинг 10 вилоятида кенг тарқалган ва йилдан-йилга оммалашиб бормоқда. Афғонистонда ўзбек тилида бир нечта теле- ва ўнлаб радиоканаллар ҳам эфирга узатилади.

Правительственная делегация Узбекистана приняла участие в праздновании Дня узбекского языка в Афганистане
2020-10-21 | Культура
20 октября текущего года правительственная делегация Республики Узбекистан во главе с заместителем Премьер-министра – министром инвестиций и внешней торговли С.Умурзаковым в рамках визита в Исламскую Республику Афганистан приняла участие в праздновании Дня узбекского языка, состоявшемся в г.Кабуле.
С афганской стороны в мероприятии принял участие Президент Исламской Республики Афганистан Ашраф Гани, а также высшее руководство страны.
В ходе мероприятия от имени Правительства Узбекистана была выражена глубокая признательность дружественному Правительству и народу Афганистана за большое внимание к сохранению культурного наследия общих предков народов двух стран, внесших большой вклад в развитие мировой цивилизации.
Было зачитано поздравительное послание Президента Республики Узбекистан, в котором подчеркивалось, что историческое развитие узбекского и афганского народов происходило в едином научном и культурном пространстве и времени, благодаря чему были созданы предпосылки для сохранения близости культур и традиций, а также для формирования крепких дружественных отношений между двумя странами. Было озвучено, что данное мероприятие, являясь важным шагом в развитии узбекско-афганских отношений, призвано стать мощным стимулом для активизации дальнейшего культурного, научного и гуманитарного сотрудничества.
В ходе мероприятия также выступил Президент Исламской Республики Афганистан Ашраф Гани и представители общественности Афганистана.
Следует отметить, что 21 октября в Афганистане объявлен официальным праздником – Днем узбекского языка. Узбекский язык, будучи включенным в Конституцию Афганистана в качестве одного из официальных языков страны, является общераспространенным в 10 провинциях Афганистана и год от года набирает популярность. Также в Афганистане транслируются несколько теле- и десятки радиоканалов на узбекском языке.