Азиз Абдуҳакимов “Ипак йўли” ХТУ талабалари ва уларнинг ота-оналарига мурожаат қилди
Ўзбекистон Республикаси Бош вазир ўринбосари, Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси раиси ва “Ипак йўли” халқаро туризм университети (ХТУ) ректори Азиз Абдуҳакимов талабалар ва уларнинг ота-оналарига мурожаат қилди:
“Ушбу мурожаатим университетимизга қабул қилинган омадли талабалар ва уларни тарбиялаган ота-оналарига қаратилган. Омадли дейишимга сабаб, бу йилги қабул имтиҳонларга бир жой учун 110 нафар абитуриент кураш олиб борди. Буюк Ипак йўлининг асосий чорраҳаси, қадимий ва навқирон Самарқанд шаҳрида жойлашган университет Сиз учун туризм дунёси эшикларини кенг очиб беради.
Шу кунларда университетимиз янги биносининг очилиши 2 катта муҳим тарихий сана билан боғлиқ – Биринчиси, бундан икки йил аввал (2018 йил июнь ойида) Циндао шаҳрида Шанхай ҳамкорлик ташкилоти саммитида Президентимиз Шавкат Мирзиёев “Ипак йўли” халқаро туризм университетини ташкил этиш ташаббуси билан чиққан эдилар. Бу ташаббус ортидан ташкил этилган халқаро олийгоҳимиз бугун ўзининг янги кампусига эга бўлди ва бу иккинчиси катта тарихий сана билан боғлиқ. Чунки бундан роппа-роса 600 йил аввал, 1420 йилда шоҳ ва олим, бобокалонимиз Мирзо Улуғбек томонидан Регистон майдонидаги илк мадраса очилган эди ва ўз даври учун маърифий Ренессансни бошланишига сабабчи бўлди.
Бугун эса университетимиз сизни Ўзбекистоннинг туризм соҳасидаги уйғониш даври фаоллари бўлишга таклиф этамиз. Бутунжаҳон туризм ташкилоти маълумотига кўра, халқаро туризм соҳасида Марказий Осиё минтақаси энг катта ўсиш динамикасига эга ҳудуд сифатида тан олинди – 2019 йилда минтақа 15 миллиондан ортиқ чет эллик сайёҳ қабул қилди. Буюк Ипак йўли мамлакатларига келган туристлар сони эса ярим миллиарддан ошди.
Бу кўрсатгичлар туризм соҳасидаги ёш мутахассисларга бўлган талабни оширибгина қолмай, уларнинг даромадини ҳам белгилаб беради. Университетимиз соҳадаги малакали ва моҳир профессорлар жамоасига эга.
Сўнгги ахборот технологиялари ва инновация ютуқларидан фойдаланиб, соҳадаги янги авлод мутахассисларини тайёрлашга бел боғлаган. Хорижий ҳамкор университетлар географияси ҳам кундан кунга кенгайиб бормоқда ва бу талабаларимиз учун double degree ва хорижда амалиёт ўташга ёрдам беради. Университет кампуси туризм талабалари учун ўқиш, амалиёт ва ҳордиқ чиқариш учун қулай манзилда жойлашган.
Бир тарафда – “Талабалар хиёбони – Бульвар”, бошқа тарафда – “Туризм кўчаси”, бошқа тарафда эса – тарихий обидалар ва юлдузли меҳмонхоналар жой олган. Қўшни вилоят ёки республикалардан ташриф буюрган талабалар янги ташкил этилаётган меҳмон уйларида қолиб, маҳаллий меҳмондўстликдан баҳраманд бўлишлари мумкин.
Талабалар ўқиш жараёни қизиқ ва мазмунли ўтказиши учун  – мунтазам равишда турли соҳа экспертларини таклиф этиб борамиз. Экспертлар ўз касби сирлари бўйича маҳорат дарслари, лекциялар ташкил этишади.
Азиз талабалар, сизларни Ипак йўлининг минг йиллик туризм маркази бўлган Самарқандда, олийгоҳимизда кутиб қоламиз!”

Азиз Абдухакимов обратился к студентам МУТ “Шелковый путь” и их родителям
Заместитель Премьер-министра, председатель Государственного комитета Республики Узбекистан по развитию туризма Азиз Абдухакимов обратился к студентам международного университета туризма (МУТ) «Шелковый Путь»  и их родителям:
«Наши дорогие будущие студенты! Сейчас перед вами один из самых важных и ответственных моментов в жизни - выбор профессии! Ведь от качества полученного образования зависит ваше будущее: профессиональный рост, карьера и возможность самореализации.
Я искренне поздравляю тех из Вас, которые уже стали студентами одного из самых лучших и современных учебных заведений в Центральной Азии, а также приглашаю к нам абитуриентов из-за рубежа.
Дата открытия нового кампуса международного университета туризма «Шелковый Путь» связана с двумя историческими событиями.  Первая дата - ровно два года назад (июнь 2018 г.) в городе Циндао в своем выступлении во время очередного саммита ШОС Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзияев инициировал создание Международного университета туризма Шелковый путь. Благодаря важной инициативе главы государства, вам предоставляется уникальная возможность стать полноправными членами авторитетного международного университета.
Перед вами открываются двери в удивительный мир туристической отрасли на самом главном перекрестке Великого шелкового пути – славном городе Самарканде. Вторая дата – ровно 600 лет назад (в 1420 году) правитель и прославленный ученый Мирзо Улугбек открыл первое высшее учебное заведение на площади Регистан – ныне именуемое «Медресе Улугбека». Смело можно сказать, что это послужило началом Ренессанса в сфере знаний и науки.
Сегодня приглашаю вас стать участниками процесса пробуждения сферы туризма. По оценкам Всемирной туристической организации, центрально-азиатский регион становится самым динамичным направлением в развитии сферы туризма; в 2019 году сюда прибыло 15 млн. иностранных туристов, а по странам Шелкового пути число превышает ½ млрд человек.
Поэтому специалисты в сфере туризма востребованы как никогда. В признание данного факта и особого внимания к нашему региону, Генсек ЮНВТО прислал свое сообщение в адрес студентов нашего университета. Будучи студентами университета, вы сможете учиться у лучших профессоров и преподавателей. Кроме того, в нашем университете созданы все условия не только для профессиональной подготовки, но и в культурной, спортивной и общественной жизни.
При этом, нашими зарубежными партнерами по академическому сотрудничеству в исследованиях и по обмену студентов и профессоров являются авторитетнейшие институты в сфере туризма.
Наш кампус очень выгодно расположен на живописном университетском бульваре, в самом сердце Самарканда, что дает вам возможность с пользой сочетать учёбу, практику и отдых. У зарубежных студентов будет уникальная возможность погрузиться в аутентичную среду путем проживания в традиционных гостевых домах с местным колоритом.
Мне хотелось бы особо отметить один важный аспект в пользу обучения в Узбекистане - по данным Американского института Гэллапа, из 142 стран мира участвующих в рейтинге, Узбекистан занимает пятое место в числе самых безопасных стран.
В 2019 году Узбекистан, наряду с Сингапуром, занял самую высокую позицию среди азиатских стран по индексу безопасности для индивидуальных туристов - «Solo Travel Safety Report». Наряду с традиционными видами преподавания, вас ждут мастер-классы от профессионалов своего дела. Уважаемые студенты, я надеюсь, что в период вашей учебы, мы станем близкими друзьями и партнерами для того, чтобы достичь самых больших высот в жизни и карьере.