Шавкат Мирзиёев Нукус шаҳрида Опера ва бахшичилик мактабини бориб кўрди
Президент Шавкат Мирзиёев 2 октябрь куни Нукус шаҳридаги Опера ва бахшичилик мактаб-интернатини бориб кўрди.
Маълумки, қорақалпоқ элининг ўзига хос бахшичилик йўналиши бор. Мустақиллик йилларида бу ерда опера ҳам ривожланди. Ўзбекистон ва Қорақалпоғистон халқ бахшилари, хизмат кўрсатган артистлар етишиб чиқди.
Опера ва бахшичилик мактаб-интернати ушбу анъанани давом эттириш, ёш авлодга етказишга хизмат қилади. Мазкур ихтисослаштирилган таълим маскани ўтган ойда ишга туширилди. Муассаса 150 ўринга мўлжалланган бўлиб, унга 9 синфни битирган иқтидорли ўқувчи ёшлар танлов асосида қабул қилинади. Ҳозирда 30 нафар ўғил-қиз ўқишни бошлади. Уларга таниқли санъат усталари ва педагоглар сабоқ бермоқда.
– Бундай мактабларни ташкил этишимиздан асосий мақсад – тарихимизни, маданиятимизни чуқур ўрганиш, ўзлигимизни англаш. Бахшичилик – қорақалпоқ элининг улуғ анъанаси, уни ривожлантириш учун ҳамма шароитларни яратамиз, – деди давлатимиз раҳбари.

Shavkat Mirziyoyev visits Opera and Bakhshi Art School in Nukus
President Shavkat Mirziyoyev has got acquainted with the activities of the Opera and Bakhshi Art Boarding School in the city of Nukus.
Karakalpakstan is famed for its unique bakhshi school. During independence years, operatic art also widely developed here. This land has nurtured many folk bakhshis and honored musicians of Uzbekistan and Karakalpakstan.
The new art school serves to continue these good traditions, bringing them to the younger generation. The specialized educational institution began its work in September. It is designed for 150 students; gifted graduates of the 9th grade are admitted here on a competitive basis. Today, 30 boys and girls study here. They are taught by renowned masters of arts and qualified teachers.
“By establishing such schools, we primarily seek to promote deep study of our history, culture, boost knowledge of ourselves. The art of bakhshi is a great tradition of the Karakalpak people, and we will create all conditions for its development,” President Shavkat Mirziyoyev said.