Шавкат Мирзиёев Нукус шаҳрида Опера ва бахшичилик мактабини бориб кўрди
Президент Шавкат Мирзиёев 2 октябрь куни Нукус шаҳридаги Опера ва бахшичилик мактаб-интернатини бориб кўрди.
Маълумки, қорақалпоқ элининг ўзига хос бахшичилик йўналиши бор. Мустақиллик йилларида бу ерда опера ҳам ривожланди. Ўзбекистон ва Қорақалпоғистон халқ бахшилари, хизмат кўрсатган артистлар етишиб чиқди.
Опера ва бахшичилик мактаб-интернати ушбу анъанани давом эттириш, ёш авлодга етказишга хизмат қилади. Мазкур ихтисослаштирилган таълим маскани ўтган ойда ишга туширилди. Муассаса 150 ўринга мўлжалланган бўлиб, унга 9 синфни битирган иқтидорли ўқувчи ёшлар танлов асосида қабул қилинади. Ҳозирда 30 нафар ўғил-қиз ўқишни бошлади. Уларга таниқли санъат усталари ва педагоглар сабоқ бермоқда.
– Бундай мактабларни ташкил этишимиздан асосий мақсад – тарихимизни, маданиятимизни чуқур ўрганиш, ўзлигимизни англаш. Бахшичилик – қорақалпоқ элининг улуғ анъанаси, уни ривожлантириш учун ҳамма шароитларни яратамиз, – деди давлатимиз раҳбари.

Шавкат Мирзиёев посетил школу оперы и искусства бахши в Нукусе
Президент Шавкат Мирзиёев 2 октября ознакомился с деятельностью Школы-интерната оперы и искусства бахши в городе Нукусе.
Каракалпакстан славится своей уникальной школой бахши. В годы независимости здесь широкое развитие получило и оперное искусство. Республика взрастила множество народных бахши и заслуженных артистов Узбекистана и Каракалпакстана.
Новая школа оперы и искусства бахши служит продолжению этих добрых традиций, доведению их до молодого поколения. Специализированное учебное заведение начало свою работу в сентябре. Оно рассчитано на 150 учащихся, сюда на конкурсной основе принимаются одаренные выпускники 9-х классов. На сегодняшний день здесь учатся 30 мальчиков и девочек. Им преподают известные мастера искусств и квалифицированные педагоги.
– Главная цель организации таких школ – глубокое изучение нашей истории, культуры, познание самих себя. Искусство бахши – великая традиция каракалпакского народа, мы создадим все условия для ее развития, – заявил глава государства.