Андижон, Наманган ва Фарғона вилоятларида инвестиция, саноат ва экспорт фаолиятини кучайтириш борасидаги ишларнинг асосий йўналишлари белгиланди
2020-09-22 | Иқтисодиёт
Жорий йилнинг 19-20 сентябрь кунлари Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари С.Умурзаков раҳбарлигида ҳамда вазирликлар, идоралар, саноат бирлашмалари, тижорат банклари ва маҳаллий ҳокимият органлари раҳбарларидан иборат экспорт ва инвестицияларни ривожлантириш масалалари бўйича Ҳукумат комиссияси Андижон ва Наманган вилоятларининг инвестиция, саноат ва экспорт имкониятларини ўрганиш ҳамда ушбу ҳудудларнинг мавжуд иқтисодий салоҳиятидан тўлиқ фойдаланишга қаратилган биринчи даражали чора-тадбирларни ишлаб чиқиш бўйича олиб борилган ишлар якунларини сарҳисоб қилди.
Тегишли ишчи гуруҳлари томонидан ушбу вилоятларда жойларга чиққан ҳолда 15дан 20 сентябргача иш олиб борилди. Шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Президентининг шу йил июнь ойида Фарғона вилоятига амалга ошириган ташрифи чоғида берилган кўрсатмалар ижросининг таҳлили ҳам олиб борилди.
Иш жараёнида корхоналарга чиққан ҳолда Андижон вилоятида барча 7914та, Наманган вилоятида эса 6098та саноат объектларининг жорий ҳолати таҳлил қилинди.
Натижада ишлаб чиқариш фаолиятида 1105та корхона муаммоларга дуч келганлиги, шу жумладан айланма маблағларни тўлдириш ва технологик ускуналарни сотиб олиш учун кредит ресурсларини олиш, мухандислик коммуникацияларига уланиш, ишлаб чиқариш учун хом ашёни олиб келиш, рухсат берувчи ҳужжатлар ва лицензиялар олиш, ер майдонларини ажратиш, олдиндан тўланган қўшилган қиймат солиғи суммаларини қайтариш, дебитор қарзларини ундириш ва илгари олинган кредитлар бўйича тўловларни таркибий ўзгартиришга муҳтож эканлиги аниқланди.
Аниқланган масалаларни зудлик билан ҳал этиш мақсадида манзилли қўллаб-қувватлаш чора-тадбирларини амалга ошириш ва ишлаб чиқариш объектларини лойиҳавий қувватларига белгиланган муддатларда олиб чиқиш мақсадида иккала вилоятлардаги ҳар бир корхонага тегишли тармоқ идоралари ва бирлашмалари, тижорат банклари ҳамда вилоят туман ва шаҳарлар ҳокимликлари масъул раҳбарлари бириктирилди.
Ҳар икки вилоятнинг ҳудудий инвестиция дастурлари қайта кўриб чиқилди - ишлаб чиқаришнинг юқори суръатлари, экспорт ва яратилган иш ўринлари сони билан ажралиб турадиган иқтисодий нуқтаи назардан энг истиқболли инвестиция лойиҳалари танлаб олинди. Ушбу лойиҳаларни жорий йил охиригача фойдаланишга топшириш мақсадида уларнинг амалга оширилиши тезлаштирилади.
Андижон вилоятининг Ҳудудий инвестиция дастури 21,3 трлн сўмлик 994та инвестиция лойиҳани қамраб олган. Оптималлаштиришдан сўнг қиймати 167 млрд сўм бўлган 17та лойиҳани фойдаланишга топшириш муддати 2021 йилдан 2020 йилга кўчирилди. Шу билан бирга қиймати 75 млрд сўмлик 13та лойиҳалар амалга оширилиши 2021 йилга ўтказилди.
Наманган вилоятида Дастур билан 25 трлн сўмлик 1994та лойиҳани амалга ошириш кўзда тутилган. Дастурни қайта кўриб чиқиш натижасида 1,8 трлн сўмлик 95та лойиҳанинг амалга оширилиши 2020 йилга ўтказилди ҳамда 1,4 трлн сўмлик 153та лойиҳанинг ишга тушириш муддатлари 2021 йилга кўчирилди.
Шунингдек, Ҳукумат комиссиясининг фаолияти доирасида маҳаллий бозорларда юқори талабга эга ва маҳаллий саноат корхоналари томонидан фойдаланадиган маҳсулотларнинг импорт ўрнини босишга қаратилган бир қатор лойиҳалар ишлаб чиқилди.
Андижон вилоятида амалдаги маҳаллийлаштириш дастури доирасида 2020 йилда 226 лойиҳа амалга оширилиши режалаштирилган ва бунга қўшимча равишда Ҳукумат комиссияси аъзолари томонидан 212 янги, истиқболли лойиҳалар ишлаб чиқилди. Наманган вилоятида 42та янги лойиҳа шакллантирилиб, маҳаллийлаштириш дастурига киритилди. Жами ушбу лойиҳаларнинг амалга оширилиши натижасида импорт ўрнини босувчи маҳсулотлар ишлаб чиқарилишининг 230,5 млн долларга ўсиши таъминланади.
“Андижон-фарм” эркин иқтисодий зонаси ва Андижон вилоятида фаолият кўрсатаётган 11та кичик саноат зоналари фаолияти атрофлича ўрганилди. Қарийб 2,3 мингта янги иш ўрни яратилишини назарда тутган умумий қиймати 101,8 млрд сўмлик 133та инвестициявий лойиҳалар шакллантирилди. 2020-2021 йиллар давомида Андижон вилояти кичик саноат зоналарининг муҳандислик коммуникацияларига бўлган эҳтиёжларини қондириш учун 196,5 млрд сўм ажратилади. Шунингдек, вилоятда 10та янги кичик саноат зоналарини яратиш бўйича таклифлар ишлаб чиқилди.
Наманган вилоятининг фаолият кўрсатаётган кичик саноат зоналарида 969,9 млрд сўмлик 201та лойиҳа амалга оширилмоқда, шундан жорий йилда 6,8 мингта янги иш ўринлари яратишга мўлжалланган қиймати 819,1 млрд сўмлик 189та лойиҳа ишга туширилади. Ушбу ҳудудда 18та мавжуд ва янги кичик саноат зоналарини канализация, газ, электр энергияси ва сув таъминоти тармоқларига улаш учун 23,1 млрд сўм ажратилади.
Мазкур ҳудудларда мавжуд бўлган қўшимча қиймат занжирларини атрофлича ўрганиш ишлари амалга оширилиб, уларни ривожлантириш чора-тадбирлари ишлаб чиқилди. Бунинг учун Андижон вилоятида иқтисодий ўсишнинг устувор йўналишлари, хусусан, тўқимачилик соҳаси, ипакчилик, фармацевтика, озиқ-овқат, чарм-пойабзал саноати ажратилиб, ушбу соҳаларда тўлиқ ишлаб чиқариш цикллари ташкил этиладиган 32та илмий-саноат кластерини яратиш бўйича таклифлар ишлаб чиқилди.
Наманган вилоятида ҳам худди шу тартибда қурилиш материаллари, тўқимачилик, фармацевтика, чарм-пойабзал маҳсулотларини ишлаб чиқаришда 18та кластерларни яратиш бўйича таклифлар ишлаб чиқилди.
"Ўзстандарт" Агентлиги Андижон ва Наманган вилоятларида синов лабораториялари ва яратилаётган ишлаб чиқариш кластерларида ишчиларни тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш марказларини ташкил этиш бўйича чоралар кўради.
Наманган вилоятида Ҳукумат комиссияси фаолияти давомида ишлаб чиқилган чора-тадбирларнинг амалга оширилиши саноат маҳсулотларининг йиллик ишлаб чиқариш ҳажмини прогноз кўрсаткичларига нисбатан 107% ошириб, 11,4 трлн сўмгача етказиш ҳамда 37,8 минг янги иш ўринларини яратиш ва бюджетга 1,7 трлн сўм миқдорида тушумларни келиб тушишини таъминлашга имкон беради, бу эса тасдиқланган прогнознинг 106,3 фоизини ташкил этади.
Андижон вилоятида саноат маҳсулотлари ишлаб чиқариш ҳажми жорий йилда 36,4 трлн сўмгача етказилади, бу эса прогноз кўрсаткичларнинг 104,5 фоизини ташкил этади. 29,3 минг янги иш ўрни яратилиб, бюджетга тушумлар ҳажми 2,0 трлн сўмни (тасдиқланган прогнонинг 125 фоизи) ташкил этади.
Мўлжалланган тадбирларнинг сифатли ва ўз вақтида бажарилиши устидан назорат Бош прокуратура томонидан доимий равишда амалга оширилади. Ҳар ойда ишлаб чиқилган дастурлар бажарилиши Ҳукумат комиссиясининг алоҳида йиғилишларида кўриб чиқилади.
Жорий йилнинг 20 сентябрь куни Комиссия аъзолари Фарғона вилоятида алоҳида иш олиб бордилар - улар жорий йилнинг август ойида Комиссиянинг вилоятга ташрифи чоғида саноатни ривожлантиришни жадаллаштириш, саноат кластерларини ташкил этиш ва ишлаб чиқаришни маҳаллийлаштириш бўйича ишлаб чиқилган амалий чора-тадбирлар режаси ижросини таҳлил қилишди.
Режалаштирилган 173 та чора-тадбирларнинг батафсил таҳлили ўтказилди ва тадбиркорлар дуч келаётган айрим масалалар, жумладан, дебиторлик қарзларни ундириш, кредит ресурсларини ажратиш, олдин тўланган қўшилган қиймат солиғини қайтариш, муҳандислик коммуникацияларига уланмаганлиги ва зарур рухсатномалар олиш билан боғлиқ саволлар ечимида кечикишлар мавжудлиги аниқланди.
Шу муносабат билан мазкур масалаларни ҳал этиш учун масъул вазирлик, идора ва тижорат банклари масъул раҳбарларига Фарғона вилоятига келиб, тадбиркорлар билан яқиндан ишлаш ва мавжуд муаммоларни тўлиқ ҳал этиш юзасидан кўрсатма берилди.
Ҳудудий дастур доирасида 2020 йилда Фарғона вилоятида қиймати 6,9 трлн сўмлик 697 лойиҳа амалга оширилиши режалаштирилган бўлиб, 20,6га яқин янги иш ўрни яратилади. Ушбу йўналишда кредитлар ажратиш билан боғлиқ бир қатор ҳал этилмаган масалалар аниқланиб, улар муносабати билан тижорат банклари раҳбарларига ҳар бир алоҳида ҳолатни пухта ўрганиш ва инвестициявий лойиҳалар ташаббускорларига молиявий ёрдам кўрсатиш чораларини кўриш топширилди.
Вилоятда саноат кооперациясини ривожлантириш ва тўлиқ қиймат занжирларини яратиш мақсадида 26 та саноат кластерларига бирлаштириладиган 47та янги юқори технологияли ишлаб чиқариш объектларини ташкил этиш режалаштирилган. Бу йўналишда олиб борилаётган ишлар таҳлили озиқ-овқат, электротехника, ипак ва мебель саноатида бир қатор кластерлар бўйича режалаштирилган чораларни амалга оширишда кечикишлар мавжудлигини кўрсатди. Тармоқ идораларининг масъул раҳбарларига маҳаллий ҳокимликлар ва тижорат банклари раҳбарларига масалалар ечимини аниқ белгилаб берилган муддатларда ҳал этилишини таъминлаш топширилди.
Маҳаллийлаштириш йўналишида шунга ўхшаш масалалар аниқланди - Комиссия иши давомида август ойида 132,6 млрд сўмлик 42та қўшимча импорт ўрнини босувчи лойиҳалар ишлаб чиқилди, шундан 2020 йил охирига қадар 23та лойиҳа амалга оширилиши режалаштирилган эди. Шу билан бирга, ҳудудий маҳаллийлаштириш дастурига киритилган 62 та лойиҳанинг ишга туширилиши ҳисобига 2020 йилнинг январь-август ойлари мобайнида импорт ўрнини босувчи маҳсулотлар 323,6 млрд сўм миқдорида ишлаб чиқарилди ва бу тасдиқланган кўрсаткичлардан 1,5 баробар ошди.
Фарғона вилоятининг эркин иқтисодий ва кичик саноат зоналари салоҳиятидан фойдаланиш самарадорлигини ошириш соҳасидаги масалалар алоҳида тартибда кўриб чиқилди, уларнинг аксарияти муҳандислик инфратузилмасини ривожлантиришни молиялаштириш ва ЭИЗ ва КСЗ объектларини канализация, газ, электр ва сув таъминоти тармоқларига улаш билан боғлиқ эди.
Умуман, Ҳукумат комиссияси томонидан Фарғона вилоятида олиб борилган фаолияти давомида белгилаб берилган чора-тадбирларнинг тўлиқ амалга оширилиши натижасида жорий йил охирига қадар саноат маҳсулотлари ишлаб чиқариш ҳажми 2,4 трлн сўмга етказилиб, прогноз кўрсаткичларнинг 103 фоизини ташкил этади ва 16 минг янги иш ўрни яратилади. Шу билан бирга, саноат корхоналари солиқ тўловларининг ҳажми жорий йил охиригача 2,6 трлн сўмгача ошади ва тасдиқланган прогнознинг 118%ни ташкил этади.
Ҳукумат комиссияси ҳудудларда амалга оширилаётган ишларнинг энг юқори самарадорлигини таъминлаш ҳамда тадбиркорлар, саноат корхоналарга, инвестициявий лойиҳалар ташаббускорларига ва Республиканинг барча ҳудудлардаги экспортчиларга самарали ёрдам бериш мақсадида тасдиқланган чоралар ижросини мунтазам назорат қилиб боришда давом этади.

Правительственная комиссия по вопросам развития экспорта и инвестиций провела работу в Андижанской, Наманганской и Ферганской областях
2020-09-22 | Экономика
19-20 сентября текущего года Правительственная комиссия по вопросам развития экспорта и инвестиций под руководством заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан С.Умурзакова и в составе руководителей министерств, ведомств, отраслевых объединений, коммерческих банков и органов местной власти подвела итоги работы по изучению инвестиционных, промышленных и экспортных возможностей регионов и выработке первоочередных мер по полноценному использованию имеющегося экономического потенциала Андижанской и Наманганской областей. Соответствующие рабочие группы осуществляли работу в выездном формате в данных регионах с 15 по 20 сентября.
Также был проведен анализ исполнения поручений, данных в ходе визита Президента Республики Узбекистан в Ферганскую область в июне текущего года.
В ходе работы в Андижанской области с выездом на предприятия было проанализировано текущее состояние всех 7914 промышленных объектов, а в Наманганской области – 6098 объектов.
В результате выявлено 1105 предприятий, столкнувшихся с проблемами в производственной деятельности, в том числе с потребностью в кредитных ресурсах для пополнения оборотных средств и закупа технологического оборудования, необходимостью в подключении к инженерным коммуникациям, нехваткой сырья для производства, сложностями в получении разрешительных документов и лицензий, выделением земельных участков, возвратом ранее выплаченных сумм НДС, погашением дебиторских задолженностей и реструктуризацией выплат по ранее полученным кредитам.
В целях оперативного решения выявленных вопросов за каждым предприятием в двух регионах были закреплены руководители соответствующих отраслевых ведомств и объединений, коммерческих банков, хокимиятов районов и городов областей, с определением лиц ответственных за реализацию адресных мер поддержки и ускоренный вывод производственных объектов на проектные мощности в обозначенные сроки.
Пересмотрены региональные инвестиционные программы двух областей – отобраны наиболее перспективные с экономической точки зрения инвестиционные проекты, характеризующиеся высокими показателями производства, экспорта и количества создаваемых рабочих мест. Реализация данных проектов будет ускорена с целью их ввода в эксплуатацию до конца текущего года.
Региональная инвестиционная программа Андижанской области включает в себя 994 инвестиционных проекта на сумму 21,3 трлн сумов. После проведенной оптимизации сроки ввода в эксплуатацию 17 проектов стоимостью 167 млрд сумов перенесены с 2021 на 2020 год. При этом реализация 13 проектов на сумму 75 млрд сумов была перенесена на 2021 год.
В Наманганской области программой предусмотрена реализация 1994 проектов стоимостью 25 трлн сумов. В результате пересмотра программы на 2020 год было перенесена реализация 95 проектов на сумму 1,8 трлн сумов, при этом сроки ввода в эксплуатацию 153 проектов стоимостью 1,4 тлрн сумов были сдвинуты на 2021 год.
Также в рамках работы Правительственной комиссии был разработан ряд проектов, направленных на импортозамещение широко востребованной на местных рынках и используемой отечественными промышленными предприятиями продукции.
В рамках действующей программы локализации в Андижанской области запланирована реализация 226 проектов, в дополнение к которым членами Правительственной комиссии было разработано 212 новых перспективных проектов. В Наманганской области сформированы и включены в программу локализации 42 новых проекта. Всего в результате реализации данных проектов будет обеспечен прирост производства импортозамещающей продукции на сумму 230,5 млн долларов.
Всесторонне изучена деятельность свободной экономической зоны "Андижон-фарм" и 11 действующих малых промышленных зон в Андижанской области. Сформирован пакет из 133 инвестиционных проектов на сумму 101,8 млрд сумов, предусматривающих создание порядка 2,3 тысячи новых рабочих мест. В течение 2020-2021гг. на обеспечение потребности малых промышленных зон Андижанской области в инженерных коммуникациях будет выделено 196,5 млрд сумов. Также выработаны предложения по созданию в регионе 10 новых малых промышленных зон.
В действующих малых промышленных зонах Наманганской области реализуется 201 проект на сумму 969,9 млрд сумов, из которых в текущем году будет запущено 189 проектов на 819,1 млрд сумов с созданием 6,8 тысячи новых рабочих мест. В данном регионе на обеспечение 18 существующих и новых малых промышленных зон подключением к сетям канализации, газо-, электро- и водоснабжения будет направлено 23,1 млрд сумов.
Проведена тщательная работа по изучению существующих в данных регионах цепочек добавленной стоимости и выработаны меры по их развитию. Для этого в Андижанской области были выделены приоритетные направления экономического роста, в частности, текстильный сектор, шелководство, фармацевтическая, пищевая и кожевенно-обувная промышленность, а также выработаны предложения по созданию в данных сферах 32 научно-промышленных кластеров, в которых будут реализованы законченные производственные циклы.
В Наманганской области аналогичным образом разработаны предложения по созданию 18 подобных кластеров в сфере производства строительных материалов, текстильной, фармацевтической и кожевенно-обувной отраслях.
Агентством "Узстандарт" будут приняты меры по созданию в Андижанской и Наманганской областях испытательных лабораторий и центров по подготовке, переподготовке и повышению квалификации работников создаваемых производственных кластеров.
Реализация мер, выработанных в ходе работы Правительственной комиссии в Наманганской области позволит увеличить годовой объем производства промышленной продукции до 11,4 трлн сумов с ростом на 823 млрд сумов или 107 процентов по отношению к прогнозным показателям, создать 37,8 тысячи новых рабочих мест и обеспечить приток поступлений в бюджет в размере 1,7 трлн сумов, что составит 106,3 процента от утверждённого прогноза.
В Андижанской области объемы промышленного производства в текущем году будут доведены до 36,4 трлн сумов, что составит 104,5 процентов от прогнозных показателей. Будет создано 29,3 тысячи новых рабочих мест, а приток поступлений в бюджет составит 2,0 трлн сумов (125 процентов от утверждённого прогноза).
Контроль за качественным и своевременным исполнением намеченных мероприятий будет осуществляться Генеральной прокуратурой на постоянной основе. Ежемесячно ход исполнения разработанных программ будет рассматриваться на отдельных заседаниях Правительственной комиссии.
20 сентября текущего года отдельную работу члены Комиссии провели в Ферганской области – был осуществлен анализ хода исполнения плана практических мер по ускорению развития промышленности, организации промышленных кластеров, а также локализации производства, выработанных в ходе визита Комиссии в область в августе текущего года.
Был проведён детальный анализ реализации 173 запланированных мер, который выявил отставание в решении некоторых вопросов предпринимателей, связанных с погашением дебиторской задолженности, выделением кредитных ресурсов, необходимостью в возврате выплаченных ранее сумм налога на добавленную стоимость, подключением к инженерным коммуникациям и выдачей необходимых разрешений.
В связи с этим, ответственным руководителям соответствующих министерств, ведомств и коммерческих банков, ответственных за решение данных вопросов, было поручено прибыть в Ферганскую область для тесной работы с предпринимателями и принятия мер по полному решению имеющихся проблем.
В рамках реализации региональной программы в 2020 году в Ферганской области намечена реализация 697 проектов на сумму 6,9 трлн сумов, что позволит создать порядка 20,6 тысячи новых рабочих мест. В данном направлении был выявлен ряд нерешенных вопросов, связанных с выделением кредитов, в связи с чем руководителям коммерческих банков были даны поручения тщательно изучить каждый отдельный случай и принять меры по оказанию финансового содействия инициаторам инвестиционных проектов.
В целях развития промышленной кооперации и создания законченных цепочек добавленной стоимости в регионе запланировано создание 47 новых высокотехнологичных производств, которые будут объединены в 26 промышленных кластеров. Анализ проведенной работы в данном направлении показал, что по ряду кластеров в сферах пищевой, электротехнической, шелковой и мебельной отраслях имеются отставания в реализации запланированных мер. Ответственным руководителям отраслевых ведомств совместно с рукодителями органов местной власти и коммерческих банков поручено обеспечить решение вопросов в конкретно обозначенные сроки.
Аналогичные вопросы были выявлены по направлению локализации – в ходе работы Комиссии в августе было разработано 42 дополнительных импортозамещающих проекта на сумму 132,6 млрд сумов, из которых реализация 23 проектов была намечена до конца 2020 года. При этом, стоит отметить, что за счет ввода в экплуатацию 62 проектов, включенных в региональную программу локализации, в период с января по август 2020 года было произведено импортозамещающей продукции на сумму 323,6 млрд сумов, что превысило утвержденные показатели в 1,5 раза.
В отдельном порядке были рассмотрены вопросы в сфере повышения эффективности использования потенциала свободных экономических и малых промышленных зон Ферганской области, большинство из которых было связано с финансированием работ по развитию инженерной инфраструктуры и подключением субъектов СЭЗ и МПЗ к сетям канализации, газо, электро- и водоснабжения.
В целом, в результате полной реализации мер, намеченных в ходе работы Правительственной комиссии в Ферганской области, объёмы промышленного производства до конца текущего года будут доведены до 2,4 трлн сумов, что составит 103 процента от прогнозных показателей, будет создано 16 тыс. новых рабочих мест. При этом, объем налоговых отчислений промышленных предприятий по итогам текущего года вырастет до 2,6 трлн сумов, что составит 118 процентов от утверждённого прогноза.
Правительственная комиссия продолжит регулярный мониторинг исполнения утверждённых мер с целью обеспечения максимальной результативности проводимой работы в регионах и оказания эффективной поддержки предпринимателям и промышленным предприятиям, инициаторам инвестиционных проектов и экспортёрам во всех регионах Республики.