Жойлаштириш воситаларида фуқароларни ҳисобга олишнинг янги тартиби жорий қилинди
Эндиликда жойлаштириш воситалари хизматларидан фойдаланган Ўзбекистон фуқаролари, чет эл фуқаролари ва фуқаролиги бўлмаган кишилар «E-Mehmon» автоматлаштирилган ахборот тизимига киритиш орқали ҳисобга олинади.
Ўзбекистоннинг барча ҳудудларидаги меҳмонхоналар, даволаш муассасалари, санаторийлар, дам олиш уйлари ва шу каби бошқа муассасаларга келган фуқароларни ҳисобга олиш, чет эл фуқаролари ва фуқаролиги бўлмаган шахсларни доимий ва вақтинча рўйхатдан ўтказиш (прописка) Вазирлар Маҳкамасининг 2018 йил 22 октябрдаги 845-сон қарори билан тасдиқланган тартибларга мувофиқ амалга оширилади.
Вазирлар Маҳкамасининг 2020 йил 10 июлдаги 433-сонли “Ўзбекистон Республикасида туризм соҳасини тиклаш ва ривожлантириш учун қулай шарт-шароитларни яратиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарорига мувофиқ, маҳаллий ва хорижлик фуқароларнинг республика бўйлаб ҳаракатланишини мониторинг қилиш тизимини такомиллаштириш, олинган маълумотлар асосида истиқболли режалар ишлаб чиқиш ва самарали амалга ошириш мақсадида юқоридаги тартибларга тегишли ўзгартиришлар киритилди.
Бундан буён жойлаштириш воситалари хизматларидан фойдаланган барча шахслар, жумладан Ўзбекистон Республикаси фуқаролари, чет эл фуқаролари ва фуқаролиги бўлмаган шахслар меҳмонхоналар, даволаш муассасалари, санаторийлар, дам олиш уйларига ва шунга каби бошқа муассасаларга борганда шу муассасалар маъмурияти томонидан шахсни тасдиқловчи ҳужжатлар асосида «E-Mehmon» автоматлаштирилган ахборот тизимига киритиш орқали ҳисобга олиниши керак.
Ҳисобга олиш аввалгидек 12 соат мобайнида эмас, балки улар келиб жойлашган вақтда, уларнинг бу ерда бўлиш муддати ва келишининг даврийлигидан қатъи назар амалга оширилади. Жойлаштириш хизматини кўрсатувчи меҳмонхоналар, даволаш муассасалари, санаторийлар, дам олиш уйлари ва шу каби бошқа ташкилотлар раҳбарларидан мазкур тартибга қатъий риоя қилишлари сўралади.
Мазкур тартибларнинг жорий қилиниши маҳаллий ва хорижий сайёҳларнинг соғлиғи ва мулки хавфсизлигини таъминлаш, қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш, кафолатган хизматлар кўрсатилишини таъминлашга қаратилган.

Введен новый порядок учета граждан в средствах размещения
Отныне, граждане Узбекистана, иностранные граждане и лица без гражданства, пользующиеся услугами средств размещения, учитываются при входе в автоматизированную информационную систему «E-Mehmon».
Регистрация граждан, прибывающих в гостиницы, лечебные учреждения, санатории, дома отдыха и другие подобные учреждения во всех регионах Узбекистана, постоянная и временная регистрация иностранных граждан и лиц без гражданства осуществляется в порядке, утвержденном постановлением Кабинета Министров от 22 октября 2018 года № 845.
В соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан № 433 от 10 июля 2020 года «О мерах по созданию благоприятных условий для восстановления и развития туристической отрасли в Республике Узбекистан», в целях совершенствования системы мониторинга передвижения местных и иностранных граждан по территории Республики, разработки на основе полученной информации дальнейших планов и их эффективной реализации в вышеуказанные процедуры были внесены соответствующие изменения.
Теперь все лица, воспользовавшиеся услугами средств размещения, в том числе граждане Республики Узбекистан, иностранные граждане и лица без гражданства, должны учитываться в гостиницах, лечебных учреждениях, санаториях, домах отдыха и других учреждениях на основании документов, подтверждающих личность, администрацией этих учреждений путем внесения в автоматизированную информационную систему «E-Mehmon».
Регистрация, ведется не в течении 12 часов, как раньше, а в момент их прибытия, независимо от срока пребывания и периодичности его прибытия. Руководителям гостиниц, лечебных учреждений, санаториев, домов отдыха и других организаций, оказывающих услуги по размещению, предлагается строго соблюдать данный порядок.
Внедрение данных процедур направлено на обеспечение безопасности здоровья и имущества местных и иностранных туристов, защиту их законных интересов, предоставление гарантированных услуг.