“Ипак йўли” туризм халқаро университетида аттестация ўтказилди
Ўзбекистон Президентининг 2016 йил 2 декабрдаги 2666-сонли қарори билан тасдиқланган Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси тўғрисидаги Низомга мувофиқ, жорий йилнинг 17-18 август кунлари “Ипак йўли” халқаро туризм университети раҳбар ва ходимлари аттестациядан ўтказилди.
Университет раҳбар ва ходимларининг аттестацияси қуйидаги мақсадларда ўтказилди: университет фаолиятининг ислоҳотлар ва модернизациялашнинг устувор мақсад ва вазифаларига мувофиқ ташкил этилганлигини ўрганиш; университет ходимларининг касбий лаёқати ва омилкорлигини бугунги кун талабларидан келиб чиқиб ўрганиш, уларнинг ўз касбига лойиқлик даражасини аниқлаш; ходимларнинг билим, тажриба ва меҳнатидан самарали фойдаланиш, уларнинг малакасидан келиб чиқиб лавозимларга тайинлаш, касбий малакаси ва билимларини юксалтириш; бўш ўринларни юқори малакали кадрлар билан тўлдириш, лавозимларга ёш ва иқтидорли номзодлар заҳирасини шакллантириш; соҳада замонавий ахборот-коммуникация технологияларини жорий этиш, иш сифати ва самарадорлигини ошириш.
Аттестация давомида аттестация комиссияси аъзолари томонидан илмий тадқиқотлар билан ишлаш, сиртқи (махсус сиртқи), халқаро таълим дастурлари, инновацион патентлаштириш бўлимлари, “Умумкасбий ва ихтисослик фанлари” кафедраси ва университетнинг Ахборот-ресурс маркази фаолиятлари қониқарсиз деб топилиб, университет раҳбариятига ушбу бўлинмалар фаолиятини қайта кўриб чиқиш ва уларни етук малакали кадрлар билан тўлдириш бўйича тавсиялар берилди.
Шунингдек, аттестация жараёнида ўзининг юқори билими, иш тажрибасини аъло даражада намоён этиб, эгаллаб турган лавозимига лойиқ деб топилган ходимлар юқорироқ лавозимларга заҳирага олинди ҳамда университет раҳбариятига Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси билан биргаликда ташаббускор ходимларни рағбатлантиришга доир таклифлар ишлаб чиқиш юзасидан топшириқлар берилди.
Таъкидлаш жоизки, университетнинг собиқ биринчи проректор вазифаси бажарувчи Баходир Тураев ўз фаолиятида йўл қўйган камчиликлари, кадрларни ишга олишдаги малакасизлиги, университетни бошқаришдаги сусткашлиги ҳамда Ҳукумат ва юқори турувчи ташкилотларнинг топшириқларини мунтазам қўпол равишда бузганлиги сабабли эгаллаб турган лавозимидан озод қилинган.

В Международном университете туризма «Шелковый путь» проведена аттестация
В соответствии с Положением о Государственном комитете Республики Узбекистан по развитию туризма, утвержденным Постановлением Президента Республики Узбекистан от 2 декабря 2016 года №2666, 17-18 августа т.г. была проведена аттестация руководства и коллектива Международного университета туризма «Шелковый путь».
Аттестация руководителей и сотрудников университета проводилась в следующих целях: • изучить организацию деятельности университета в соответствии с приоритетными целями и задачами реформ и модернизации; • исходя из современных требований, изучить профессиональную компетентность и рациональную занятость сотрудников университета, определить уровень их соответствия выполняемой работе; • эффективное использование знаний, опыта и труда сотрудников, назначение на должности исходя из их квалификации, повышение профессиональной квалификации и знаний; • заполнение вакансий высококвалифицированными кадрами, формирование резерва молодых и талантливых кандидатов на должности; • Внедрение современных информационных и коммуникационных технологий в отрасли, повышение качества и эффективности работы.
По итогам аттестации, членами аттестационной комиссии работа отделов по работе с научными исследованиями, заочных (специальных заочных), международных образовательных программ, инновационного патентования, кафедры «Общепрофессиональные и специализированные науки» и Информационно-ресурсного центра университета была найдена неудовлетворительной.
Руководству университета было рекомендовано пересмотреть деятельность данных подразделений и пополнить их зрелыми квалифицированными кадрами.
Также, в процессе аттестации сотрудники, продемонстрировавшие свои высокие знания и опыт работы, были зарезервированы на более высокие должности, а администрации университета было поручено разработать совместно с Государственным комитетом по развитию туризма предложения по поощрению инициативных сотрудников.
Следует отметить, что бывший первый проректор университета Баходир Тураев был уволен из-за недостатков в работе, некомпетентности в подборе кадров, пассивность в управлении университетом, а также грубых систематических нарушений поручений Правительства и вышестоящих организаций.