Ўзбекистон ва Исроил савдо-иқтисодий ҳамкорлигининг асосий йўналишлари муҳокама қилинди
Жорий йилнинг 29-август куни Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков Исроил Давлатининг Ўзбекистондаги дипломатик миссиясини якунлаётган Фавқулодда ва Мухтор Элчиси Э.Шапира билан учрашув ўтказди.
Мулоқот чоғида икки мамлакат ҳукуматлари томонидан савдо-иқтисодий ва инвестиция алоқаларни чуқурлаштиришга берилаётган муҳим аҳамият таъкидланди. Ушбу йўналишда Исроилнинг иқтисодий ривожланиш тажрибасини ўзлаштириш, қишлоқ хўжалиги, соғлиқни сақлаш, фармацевтика ва туризм каби соҳаларга Исроил инвестициялари ва илғор технологияларини жалб қилишнинг истиқболлари белгилаб олинди.
Наслчиликни ривожлантириш бўйича инновацион технологияларни жорий этиш соҳасида Исроилнинг илғор тажрибаларини тизимли равишда ўрганишни ташкил этишга алоҳида қизиқиш билдирилди, бунинг учун эпидемиологик вазият барқарорлашгани билан исроиллик мутахассисларнинг Ўзбекистонга ташрифи ташкил этилади.
Шунингдек, ўзаро савдо ҳажмини ошириш ва диверсификация қилиш бўйича қўшма амалий чора-тадбирларни ишлаб чиқиш мақсадида келгусида ҳамкорлик қилишга тайёрлик билдирилди.
Ўзбекистон-Исроил бизнес-форумини жорий йилнинг декабрь ойида Тель-Авив шаҳрида режалаштирилган Ўзбекистон-Исроил Ҳукуматлараро комиссиясининг 1-чи йиғилиши доирасида ўтказиш истиқболлари ва ташкил этиш масалалари муҳокама қилинди.
Шунингдек, томонлар тиббий туризм соҳасида тажриба алмашиш ва эпидемиологик вазият барқарорлашгани билан Ўзбекистоннинг йирик шаҳарларида қўшма тадбирлар, фестиваллар ва туризм ярмаркаларини ташкил этишни назарда тутган ҳолда маданий-гуманитар соҳада ҳамкорлик учун муҳим салоҳият мавжудлигини таъкидладилар.
Минтақалараро ҳамкорликни йўлга қўйиш чора-тадбирларига алоҳида эътибор қаратилди, шу муносабат билан Бухоро ва Ҳалон шаҳарлари ўртасида қардошлик алоқаларини ўрнатиш учун имкониятлар муҳокама қилинди.
Учрашув якунида Ўзбекистон томони Э.Шапирага Ўзбекистон ва Исроил ўртасидаги икки томонлама шерикликни ривожлантиришга қўшган улкан ҳиссаси учун миннатдорчилик билдирди.

Обсуждены ключевые направления торгово-экономического сотрудничества Узбекистана и Израиля
29 августа текущего года заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков провел встречу с завершающим свою дипломатическую миссию в Узбекистане Чрезвычайным и Полномочным Послом Государства Израиль Э.Шапира.
В ходе диалога было подчеркнуто важное значение, придаваемое правительствами двух стран углублению торгово-экономических и инвестиционных связей. В данном контексте были обозначены перспективы заимствования опыта экономического развития Израиля, привлечения израильских инвестиций и передовых технологий в такие направления, как сельское хозяйство, здравоохранение, фармацевтика и туризм.
Отдельно была выражена заинтересованность в организации системного изучения передового опыта Израиля в сфере внедрения инновационных технологий по развитию племенного животноводства, для чего по мере стабилизации эпидемиологической обстановки будет организован визит израильских экспертов в Узбекистан.
Также была озвучена готовность к дальнейшему взаимодействию в целях выработки совместных практических мер по наращиванию и диверсификации взаимной торговли.
Обсуждены вопросы организации Узбекско-Израильского бизнес-форума с перспективой его проведения в рамках 1-го заседания Узбекско-Израильской Межправительственной комиссии в г.Тель-Авиве, намеченного на декабрь текущего года.
Стороны также отметили значительный потенциал для сотрудничества в культурно-гуманитарной сфере, имея в виду обмен опытом в сфере медицинского туризма и организацию совместных мероприятий, фестивалей и туристических ярмарок в крупных городах Узбекистана по мере стабилизации эпидемиологической обстановки.
Отдельное внимание было уделено мерам по налаживанию межрегионального сотрудничества, в связи с чем были обговорены возможности для установления побратимских отношений между городами Бухара и Халон.
В завершение встречи узбекской стороной была выражена благодарность за существенный вклад, внесенный Э.Шапира, в развитие двустороннего партнерства между Узбекистаном и Израилем.