МДҲ иштирокчи мамлакатлари Ташқи ишлар вазирликларининг консуллик хизматлари раҳбарлари маслаҳат кенгаши йиғилиши тўғрисида
2020-08-27 | МДҲ
Ўзбекистон Республикасининг МДҲга раислиги доирасида, 2020 йилнинг 26 август куни Ҳамдўстликка иштирокчи мамлакатлари Ташқи ишлар вазирликларининг консуллик хизматлари раҳбарлари маслаҳат кенгашининг 27-йиғилиши видеоконференцалоқа шаклида бўлиб ўтди.
Консуллик хизматлари раҳбарлари маслаҳат кенгаши 1992 йил 13 ноябрдаги Консуллик соҳасида Ҳамдўстлик давлатларининг ҳаракатларини мувофиқлаштириш мақсадлари ва тамойиллари тўғрисидаги баённомага мувофиқ ташкил этилган. 2018 йил июль ойига қадар Ўзбекистон Маслаҳат кенгаши ишида кузатувчи сифатида иштирок этди, шундан сўнг у тўлақонли аъзо бўлди.
Маслаҳат кенгашининг 27-йиғилишида Арманистон Республикаси, Беларусь Республикаси, Озарбайжон Республикаси (кузатувчи сифатида), Қирғизистон Республикаси, Қозоғистон Республикаси, Россия Федерацияси, Тожикистон Республикаси, Ўзбекистон Республикаси ва МДҲ Ижроия қўмитаси вакиллари иштирок этдилар.
Учрашув давомида Кенгаш аъзолари ҳудудларида иштирокчи давлатлар фуқароларининг ҳуқуқлари ва манфаатларини ҳимоя қилиш, COVID-19 пандемияси тарқалиши шароитида уларга ҳуқуқий ёрдам кўрсатиш масалаларини муҳокама қилинди.
Иштирокчи давлатлар ҳукуматлари томонидан коронавирус инфекциясининг тарқалишининг олдини олиш бўйича кўрилаётган самарали чораларнинг долзарблигини англаган ҳолда, Ҳамдўстлик давлатлари ҳудудида фуқароларнинг ҳуқуқлари ва манфаатларини ҳимоя қилиш соҳасида биргаликдаги ишларни кучайтириш зарурлиги, шунингдек, томонларнинг фуқароларига ёрдам кўрсатишда келгусидаги ҳамкорликка тайёрлик таъкидланди.
Мажлисда консуллик-ҳуқуқий соҳадаги келгусидаги ҳамкорлик масалалари, МДҲга аъзо давлатларнинг консуллик хизматлари ҳамда ваколатли органлари ўртасида улар иштирок этадиган халқаро шартномалар ва битимларни ижро этиш бўйича ҳамкорликнинг вазифалари ва истиқболли йўналишлари белгилаб олинди.
Тадбир якунлари бўйича Баённома имзоланди, унга кўра 2021 йилда МДҲ мамлакатлари Ташқи ишлар вазирликлари консуллик хизматлари раҳбарлари кенгашининг раислиги Арманистонга ўтказилади.

Meeting of the Advisory Council of Heads of MFA Consular Services of the CIS Member States
Within the framework of presidency of the Republic of Uzbekistan in the CIS, on August 26, 2020, the 27th Meeting of the Advisory Council of Heads of Consular Services of the Ministries of Foreign Affairs of the Commonwealth Member States was held via videoconference, Uzbekistan MFA reports.
The meeting was attended by representatives of Azerbaijan (as an observer), Armenia, Belarus, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Russia, Tajikistan, Uzbekistan and the CIS Executive Committee.
The Council members discussed issues of protecting the rights and interests of citizens of participating states residing in the territories of the parties, providing them with legal assistance in the context of the spread of the COVID-19 pandemic.
The need for strengthening joint work in protection of the rights and interests of citizens in the territory of the Commonwealth States, as well as readiness for further cooperation in providing assistance to citizens of the parties was noted.
Participants also considered issues of further cooperation in consular and legal sphere, identified tasks and promising areas of interaction between consular services of the CIS Member States, as well as between competent authorities of the states on practical implementation of provisions of international treaties and agreements.
Following the event, a Protocol was signed, according to which the Chairmanship in the Council of Heads of MFA Consular Services of the CIS was transferred to Armenia in 2021.