МДҲ иштирокчи мамлакатлари Ташқи ишлар вазирликларининг консуллик хизматлари раҳбарлари маслаҳат кенгаши йиғилиши тўғрисида
2020-08-27 | МДҲ
Ўзбекистон Республикасининг МДҲга раислиги доирасида, 2020 йилнинг 26 август куни Ҳамдўстликка иштирокчи мамлакатлари Ташқи ишлар вазирликларининг консуллик хизматлари раҳбарлари маслаҳат кенгашининг 27-йиғилиши видеоконференцалоқа шаклида бўлиб ўтди.
Консуллик хизматлари раҳбарлари маслаҳат кенгаши 1992 йил 13 ноябрдаги Консуллик соҳасида Ҳамдўстлик давлатларининг ҳаракатларини мувофиқлаштириш мақсадлари ва тамойиллари тўғрисидаги баённомага мувофиқ ташкил этилган. 2018 йил июль ойига қадар Ўзбекистон Маслаҳат кенгаши ишида кузатувчи сифатида иштирок этди, шундан сўнг у тўлақонли аъзо бўлди.
Маслаҳат кенгашининг 27-йиғилишида Арманистон Республикаси, Беларусь Республикаси, Озарбайжон Республикаси (кузатувчи сифатида), Қирғизистон Республикаси, Қозоғистон Республикаси, Россия Федерацияси, Тожикистон Республикаси, Ўзбекистон Республикаси ва МДҲ Ижроия қўмитаси вакиллари иштирок этдилар.
Учрашув давомида Кенгаш аъзолари ҳудудларида иштирокчи давлатлар фуқароларининг ҳуқуқлари ва манфаатларини ҳимоя қилиш, COVID-19 пандемияси тарқалиши шароитида уларга ҳуқуқий ёрдам кўрсатиш масалаларини муҳокама қилинди.
Иштирокчи давлатлар ҳукуматлари томонидан коронавирус инфекциясининг тарқалишининг олдини олиш бўйича кўрилаётган самарали чораларнинг долзарблигини англаган ҳолда, Ҳамдўстлик давлатлари ҳудудида фуқароларнинг ҳуқуқлари ва манфаатларини ҳимоя қилиш соҳасида биргаликдаги ишларни кучайтириш зарурлиги, шунингдек, томонларнинг фуқароларига ёрдам кўрсатишда келгусидаги ҳамкорликка тайёрлик таъкидланди.
Мажлисда консуллик-ҳуқуқий соҳадаги келгусидаги ҳамкорлик масалалари, МДҲга аъзо давлатларнинг консуллик хизматлари ҳамда ваколатли органлари ўртасида улар иштирок этадиган халқаро шартномалар ва битимларни ижро этиш бўйича ҳамкорликнинг вазифалари ва истиқболли йўналишлари белгилаб олинди.
Тадбир якунлари бўйича Баённома имзоланди, унга кўра 2021 йилда МДҲ мамлакатлари Ташқи ишлар вазирликлари консуллик хизматлари раҳбарлари кенгашининг раислиги Арманистонга ўтказилади.

О заседании Консультативного совета руководителей консульских служб МИД государств-участников СНГ
В рамках председательства Республики Узбекистан в СНГ, 26 августа 2020 года состоялось 27-е заседание Консультативного совета руководителей консульских служб министерств иностранных дел государств – участников Содружества в формате видеоконференцсвязи.
Консультативный совет руководителей консульских служб создан в соответствии с Протоколом о целях и принципах координации действий государств Содружества в консульской области от 13 ноября 1992 года. До июля 2018 года Узбекистан участвовал в работе Консультативного совета в качестве наблюдателя, после чего стал его полноправным членом.
В 27-м заседании консультативного совета приняли участие представители Азербайджанской Республики (в качестве наблюдателя), Республики Армения, Республики Беларусь, Республики Казахстан, Кыргызской Республики, Российской Федерации, Республики Таджикистан, Республики Узбекистан и Исполнительного комитета СНГ.
В ходе заседания члены Совета обсудили вопросы защиты прав и интересов граждан государств-участников, пребывающих на территориях сторон, оказания им правовой помощи в условиях распространения пандемии COVID-19.
Осознавая актуальность предпринимаемых правительствами государств-участников действенных мер, направленных на предотвращение распространения коронавирусной инфекции, отмечена необходимость усиления совместной работы в сфере защиты прав и интересов граждан, находящихся на территории государств Содружества, а также готовность к дальнейшему взаимодействию в вопросах оказания помощи гражданам сторон.
Участники заседания рассмотрели также вопросы дальнейшего сотрудничества в консульско-правовой сфере, определили задачи и перспективные направления взаимодействия между консульскими службами государств-участников СНГ, а также между компетентными органами государств по практической реализации положений международных договоров и соглашений, участниками которых они являются.
По итогам мероприятия был подписан Протокол, в соответствии с которым председательство в Совете глав консульских служб МИД стран СНГ в 2021 году передано Армении.