Турк инвесторларининг Ўзбекистондаги фаолиятига оид масалалар муҳокама қилинди
Жорий йилнинг 24 август куни Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигида Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаковнинг Туркия Республикаси Буюк миллат мажлисининг режалаштириш ва бюджет комиссияси Раиси Л.Элван билан учрашуви бўлиб ўтди.
Йирик турк бизнес вакиллари иштирок этган ушбу учрашув давомида турк ва ўзбек компаниялари иштирокида бир қатор инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш ҳамда қишлоқ хўжалиги, тўқимачилик, чарм-пойабзал ва автомобиль саноати ҳамда қурилиш материаллари ишлаб чиқариш каби соҳаларга бўлажак инвесторларни жалб этиш доирасида ҳамкорликнинг устувор йўналишлари кўриб чиқилди.
Шунингдек, қишлоқ хўжалиги, электроэнергетика, қурилиш ва тўқимачилик каби устувор соҳаларда бошқарув тизимини такомиллаштириш ва таркибий ислоҳотларни амалга ошириш учун турк эксперт-маслаҳатчиларини жалб қилишда ҳамкорлик қилиш бўйича кейинги қадамлар муҳокама қилинди.
Шу йўналишда ижтимоий-иқтисодий ривожланишни рағбатлантириш, инвестиция муҳитини яхшилаш, хорижий инвестицияларни жалб қилиш, хуфёна иқтисодиётга ва коррупцияга қарши кураш борасидаги Туркия тажрибасини қўллашнинг истиқболлари таъкидланди. Туркиялик экспертлар томонидан қонунчилигимизда давом этаётган ўзгаришларнинг Республика инвестиция муҳитига таъсирини баҳолаш, шунингдек, мамлакатнинг халқаро рейтинглардаги ўрнини яхшилашда амалий ёрдам кўрсатишларига келишиб олинди.
Электрон ҳукумат тизимини жорий этиш бўйича Туркия тажрибасини қўллашни назарда тутиб давлат бошқарувини рақамлаштириш доирасидаги ҳамкорликка алоҳида эътибор қаратилди. Ушбу ташаббусни амалга оширишнинг амалий масалаларини ҳал қилиш учун икки мамлакатнинг тегишли идора ва вазирликлари раҳбарларидан иборат ишчи гуруҳни тузиш тўғрисида келишувга эришилди.
Туркия ҳудудида истиқомат қилаётган Ўзбекистон фуқароларининг меҳнат фаолиятини тизимлаштириш ва масалаларини ҳал этиш мақсадида икки мамлакатнинг тегишли давлат тузилмалари ўртасидаги ўзаро ҳамкорликни фаоллаштириш орқали меҳнат миграцияси соҳасида ҳукуматлараро ҳамкорликни мустаҳкамлаш бўйича ҳам аниқ механизмлар ишлаб чиқилди.
Учрашув якунида белгиланган йўналишларда қўшма ташаббусларни илгари суриш бўйича амалий тадбирлар режаси тузилди.

Activities of Turkish investors in Uzbekistan discussed
The Ministry of Investments and Foreign Trade hosted a meeting between the Deputy Prime Minister of the Republic of Uzbekistan Sardor Umurzakov and the Chairman of the Planning and Budget Committee of the Grand National Assembly of Turkey Lütfi Elvan.
At the meeting, which was also attended by representatives of Turkish business, the priority areas of interaction were considered within the framework of implementation of a number of investment projects with participation of Turkish and Uzbek companies and attraction of new potential investors in agriculture, textile, leather and footwear and automotive industry, production of building materials.
Further steps were outlined for interaction in the issue of attracting Turkish expert consultants to improve the management system and implement structural reforms in priority sectors: agriculture, electricity, construction and the textile industry.
Special attention was paid to cooperation within the framework of digitalization of public administration using the Turkish experience in implementation of the e-government system. An agreement was reached on creation of a joint working group consisting of the heads of relevant agencies and ministries of the two countries to work out practical issues for the implementation of this initiative.
Specific mechanisms were developed to strengthen intergovernmental cooperation in labor migration by enhancing the interaction of specialized state structures of the two countries.
Following the meeting, a plan of practical actions was drawn up to promote joint initiatives in the indicated directions.