Турк инвесторларининг Ўзбекистондаги фаолиятига оид масалалар муҳокама қилинди
Жорий йилнинг 24 август куни Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигида Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаковнинг Туркия Республикаси Буюк миллат мажлисининг режалаштириш ва бюджет комиссияси Раиси Л.Элван билан учрашуви бўлиб ўтди.
Йирик турк бизнес вакиллари иштирок этган ушбу учрашув давомида турк ва ўзбек компаниялари иштирокида бир қатор инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш ҳамда қишлоқ хўжалиги, тўқимачилик, чарм-пойабзал ва автомобиль саноати ҳамда қурилиш материаллари ишлаб чиқариш каби соҳаларга бўлажак инвесторларни жалб этиш доирасида ҳамкорликнинг устувор йўналишлари кўриб чиқилди.
Шунингдек, қишлоқ хўжалиги, электроэнергетика, қурилиш ва тўқимачилик каби устувор соҳаларда бошқарув тизимини такомиллаштириш ва таркибий ислоҳотларни амалга ошириш учун турк эксперт-маслаҳатчиларини жалб қилишда ҳамкорлик қилиш бўйича кейинги қадамлар муҳокама қилинди.
Шу йўналишда ижтимоий-иқтисодий ривожланишни рағбатлантириш, инвестиция муҳитини яхшилаш, хорижий инвестицияларни жалб қилиш, хуфёна иқтисодиётга ва коррупцияга қарши кураш борасидаги Туркия тажрибасини қўллашнинг истиқболлари таъкидланди. Туркиялик экспертлар томонидан қонунчилигимизда давом этаётган ўзгаришларнинг Республика инвестиция муҳитига таъсирини баҳолаш, шунингдек, мамлакатнинг халқаро рейтинглардаги ўрнини яхшилашда амалий ёрдам кўрсатишларига келишиб олинди.
Электрон ҳукумат тизимини жорий этиш бўйича Туркия тажрибасини қўллашни назарда тутиб давлат бошқарувини рақамлаштириш доирасидаги ҳамкорликка алоҳида эътибор қаратилди. Ушбу ташаббусни амалга оширишнинг амалий масалаларини ҳал қилиш учун икки мамлакатнинг тегишли идора ва вазирликлари раҳбарларидан иборат ишчи гуруҳни тузиш тўғрисида келишувга эришилди.
Туркия ҳудудида истиқомат қилаётган Ўзбекистон фуқароларининг меҳнат фаолиятини тизимлаштириш ва масалаларини ҳал этиш мақсадида икки мамлакатнинг тегишли давлат тузилмалари ўртасидаги ўзаро ҳамкорликни фаоллаштириш орқали меҳнат миграцияси соҳасида ҳукуматлараро ҳамкорликни мустаҳкамлаш бўйича ҳам аниқ механизмлар ишлаб чиқилди.
Учрашув якунида белгиланган йўналишларда қўшма ташаббусларни илгари суриш бўйича амалий тадбирлар режаси тузилди.

Обсуждены вопросы деятельности турецких инвесторов в Узбекистане
24 августа текущего года в Министерстве инвестиций и внешней торговли состоялась встреча заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзакова с Председателем комиссии по планированию и бюджету Великого национального собрания Турецкой Республики Л.Элваном.
В ходе встречи, в которой также приняли участие представители крупного турецкого бизнеса, были рассмотрены приоритетные направления взаимодействия в рамках реализации ряда инвестиционных проектов с участием турецких и узбекских компаний и привлечения новых потенциальных инвесторов в такие сферы, как сельское хозяйство, текстильная, кожевенно-обувная и автомобильная промышленность, производство строительных материалов.
Также были намечены дальнейшие шаги по взаимодействию в вопросе привлечения турецких экспертов-консультантов для совершенствования системы управления и реализации структурных реформ в приоритетных отраслях: сельское хозяйство, электроэнергетика, строительство, текстильная отрасль.
В данном контексте была подчеркнута перспективность применения опыта Турции в стимулировании социально-экономического развития, улучшении инвестиционного климата, привлечении иностранных инвестиций, борьбе с теневой экономикой и противодействии коррупции. Обговорено, что турецкими экспертами будет проведена оценка влияния проводимых изменений в законодательстве на инвестиционный климат в Республике, а также оказано практическое содействие в улучшении позиций страны в международных рейтингах.
Отдельное внимание было уделено сотрудничеству в рамках цифровизации сферы государственного управления, имея в виду применение турецкого опыта внедрения системы электронного правительства. Была достигнута договоренность о создании совместной рабочей группы в составе руководителей соответствующих ведомств и министерств двух стран для проработки практических вопросов реализации данной инициативы.
Также были выработаны конкретные механизмы по укреплению межправительственного сотрудничества в области трудовой миграции за счет активизации взаимодействия профильных государственных структур двух государств с целью систематизации и решения вопросов трудовой деятельности граждан Узбекистана, проживающих на территории Турции.
По итогам встречи был составлен план практических действий по продвижению совместных инициатив в обозначенных направлениях.