Ўзбекистондаги Америка Савдо Палатаси вакиллари билан учрашув
18 август куни Ўзбекистондаги Америка савдо палатаси (AmCham) навбатдаги ойлик учрашувни онлайн форматда ташкил этди. Учрашувнинг модератори АмЧам Президенти Ҳуго Миндерҳауд бўлди, молия вазирининг ўринбосари Дилшод Султонов эса таклиф этилган маърузачи сифатида қатнашди. Шунингдек, тадбирда Coca-Cola, General Motors, UzBAT, Hyatt, Ernst&Young, Nestle, CNH каби бошқа маҳаллий ва хорижий ташкилотлар вакиллари иштирок этишди.
Маълумот учун: Ўзбекистонда Америка савдо палатаси 1997 йилда республикада истиқомат қилувчи хорижий бизнес ҳамжамияти вакиллари томонидан ташкил этилган бўлиб, расман рўйхатдан ўтган тадбиркорлар ва муассасалар ихтиёрий мустақил уюшмаси ҳисобланади. Унинг таркибида турли хил бўлган ва бизнеснинг барча турлари ва шаклларини ифодаловчи 100 дан ортиқ иштирокчи компаниялар мавжуд. АмЧам АҚШ савдо палатасининг бир бўлими ва тўлиқ аккредитацияланган аъзоси ҳисобланади ва шунга мувофиқ ушбу тузилманинг барча ахборот ва бошқа воситаларидан фойдаланиш ҳуқуқига эга. Мунтазам ойлик йиғилишларга давлат секторининг юқори мартабали вакиллари, элчилар ва халқаро ташкилотлар раҳбарлари таклиф этилади.
Д. Султонов тадбир иштирокчиларини коронавирус пандемиясининг иқтисодий оқибатларини юмшатиш бўйича Ўзбекистон ҳукумати фаолияти билан таништирди. Бу даврда аҳоли ва тадбиркорлик субъектларини қўллаб-қувватлаш бўйича бир қатор расмий ҳужжатлар қабул қилинганлиги, жумладан, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 19 мартдаги "коронавирус пандемия ва глобал инқироз ҳодисалари иқтисодиёт тармоқларига салбий таъсирни юмшатиш бўйича биринчи навбатдаги чора-тадбирлар тўғрисида" ги, 3-апрелдаги "коронавирус пандемия даврида аҳоли, иқтисодиёт тармоқлари ва тадбиркорлик субъектларини қўллаб-қувватлашга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида"ги фармонлари 18 майдаги "коронавирус пандемия даврида аҳоли ва тадбиркорлик субъектларини қўллаб-қувватлаш бўйича навбатдаги чора-тадбирлар тўғрисида" ги, 20 июлдаги "коронавирус пандемиясининг салбий таъсирини камайтириш учун умумий овқатланиш, савдо ва хизмат кўрсатиш соҳасида аҳолини, тадбиркорлик субъектларини қўллаб-қувватлашга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида"ги.
Тадбиркорлик субъектларига солиқ имтиёзлари, муддатидан илгари суриш, ҳисобланган жарималар ечиб олинди, шунингдек, кредит таътиллари берилди.
Соғлиқни сақлаш тизимини қўллаб-қувватлаш, шу жумладан, қуриш, жиҳозлаш ва тиббиёт ходимларини моддий рағбатлантириш, аҳолини ижтимоий муҳофаза қилиш, шунингдек, берилган имтиёзлар туфайли маҳаллий бюджетлар ва пенсия жамғармасининг тармоқларини қўллаб-қувватлаш ва тушадиган даромадларини қоплаш бўйича кенг кўламли тадбирларни амалга ошириш учун Ўзбекистон Республикаси Инқирозга қарши жамғармаси ташкил этилди.
Тадбир иштирокчилари ўзларини қизиқтирган маълумотларни билиб олишлари мумкин бўлган савол-жавоблар сессияси билан якунланди.

Встреча с представителями Американской торговой палаты в Узбекистане
18 августа Американская торговая палата в Узбекистане (AmCham) организовала очередную ежемесячную встречу в онлайн-формате. Модератором выступил президент AmCham Хьюго Миндерхауд, а приглашенным спикером стал заместитель министра финансов Дилшод Султанов. Также в мероприятии приняло участие около 90 представителей компаний-членов палаты, среди которых Coca-Cola, General Motors, UzBAT, Hyatt, Ernst&Young, Nestle, CNH, другие местные и иностранные учреждения.
Для справки: Американская торговая палата в Узбекистане была организована в 1997 году представителями иностранного бизнес-сообщества, проживающими в республике, и является официально зарегистрированной добровольной независимой ассоциацией предпринимателей и учреждений. Она насчитывает более 100 компаний-участников, состав которых разнообразен и представляет все типы и формы бизнеса. AmCham считается подразделением и полностью аккредитованным членом Торговой палаты США и, соответственно, имеет право использовать все информационные и иные средства этой структуры. На регулярные ежемесячные собрания приглашаются высокопоставленные представители государственного сектора, послы и главы международных организаций.
В своем выступлении Д. Султанов ознакомил участников мероприятия с деятельностью правительства Узбекистана по смягчению экономических последствий пандемии коронавируса. Отмечалось, что в этот период принят ряд официальных документов по поддержке населения и субъектов предпринимательства, в том числе указы Президента Республики Узбекистан от 19 марта «О первоочередных мерах по смягчению негативного воздействия на отрасли экономики коронавирусной пандемии и глобальных кризисных явлений», от 3 апреля «О дополнительных мерах поддержки населения, отраслей экономики и субъектов предпринимательства в период коронавирусной пандемии», от 18 мая «Об очередных мерах по поддержке населения и субъектов предпринимательства в период коронавирусной пандемии», от 20 июля «О дополнительных мерах поддержки населения, субъектов предпринимательства в сфере общественного питания, торговли и услуг для снижения негативного воздействия коронавирусной пандемии».
Субъектам предпринимательства предоставлены налоговые льготы, отсрочки, списаны начисленные штрафы, а также предоставлены кредитные каникулы.
Создан Антикризисный фонд Республики Узбекистан, средства из которого реализуются на осуществление масштабных мероприятий по поддержке системы здравоохранения, включая строительство, оснащение и материальное стимулирование медицинских работников, социальной защиты населения, а также поддержку отраслей и возмещение выпадающих доходов местных бюджетов и Пенсионного фонда в связи с предоставленными льготами.
Завершила мероприятие сессия вопросов и ответов, где участники смогли узнать интересующую их информацию.