TOBB ETU Университетининг Тошкент филиалига кириш имтиҳонларини ўтказиш масалаларини муҳокама қилиш мақсадида ишчи йиғилиш
2020-08-10 | Таълим
Президент Шавкат Мирзиёев 6 август куни жорий йилда олий таълим муассасаларига қабулни ташкил қилиш ва 2020/2021 ўқув йилига тайёргарлик кўриш масалалари юзасидан йиғилиш ўтказди.
Сўнгги йилларда олий таълим тизимидаги ўзгаришлар натижасида ёшлар ва уларнинг ота-оналарида ўқишга ишонч ортди. Ҳужжат топшириш тўлиқ масофавий шаклда амалга оширилгани аҳолига катта қулайлик яратмоқда.
Бугунги кунда ўқишга қабул қилиш тестлари қачон, қаерда ва қандай тартибда ўтказилиши ҳамда 2020/2021 ўқув йилида таълим жараёни қандай ташкил этилиши барчани ўйлантирмоқда. Бунга сабаб, табиийки, турмуш тарзимизни ўзгартириб юборган коронавирус пандемияси.
Шу муносабат билан, 2020 йилнинг 7 август куни, Ўзбекистон Савдо-саноат палатасида TOBB ETU университетининг Тошкент филиалига кириш имтиҳонларини ўтказиш масалаларини муҳокама қилиш учун онлайн конференц алоқа шаклида ишчи учрашув бўлиб ўтди.
Маълумот учун: Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Туркияга қилган расмий ташрифи доирасида 19 февраль куни Анқара шаҳрида ўтказилган Олий даражадаги Ўзбекистон - Туркия биринчи стратегик ҳамкорлик йиғилиши натижалари бўйича Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси ва Туркия Палаталари ва биржалари иттифоқи ўртасида “ТОВВ” қошидаги Туркия Иқтисодиёт ва технологиялар университетининг Тошкентдаги филиалини очиш юзасидан меморандум имзоланган.
2020 йилнинг 17 июнь кунида Вазирлар Маҳкамасининг 389-сонли қарори билан «Тошкентда Туркия иқтисодиёт ва технология TOBB ETU Университетининг филиалини очиш тўғрисида»ги қарори қабул қилинди.
Учрашувда Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатаси, ТДИУ раҳбарияти, шунингдек турк томонидан: ССП Иқтисодий ҳамкорлик ташкилоти бош котиби Адем Кула, "ТОВВ" Туркия савдо палаталари ва биржалар иттифоқи қошидаги Туркия иқтисодиёт ва технология университети ректори Гувен Сак ва бошқа масъул шахслар иштирок этди.
Кириш имтиҳонларини ташкил этиш ва ўтказиш санаси каби шу ва бошқа масалалар муҳокама қилинди.
Кириш имтиҳонлари 25 августдан 1 сентябргача режалаштирилган. Имтиҳонлар икки фан бўйича: математика ва инглиз тили фанларидан олинади. Куннинг биринчи ярмида математикадан, иккинчи ярмида эса инглиз тилидан имтиҳонлар бўлади.
Хусусан, тест синовлари абитуриентлар ва кузатувчиларнинг эпидемиологик хавфсизлигини таъминлайдиган жойларда ўтказилиши кераклиги таъкидланди.
Йиғилиш давомида коронавирус пандемияси билан боғлиқ ҳозирги вазият ва абитуриентлар қулайлигини ҳисобга олинган ҳолда, ҳужжатларни топшириш муддати 2020 йил 20 августгача узайтириш тўғрисида келишувга эришилди.
Талабалар Туркияга саёҳат қилиш учун ажойиб имкониятни қўлга киритадилар. Учинчи триместрда улар Туркиянинг етакчи компаниялари ва таниқли тадбиркорларнинг фаолияти билан танишадилар, шунингдек, электротехника соҳасидаги йирик корхоналарда, Туркиядаги тўқимачилик ва мева-сабзавот кластерларида амалиёт ўташларини ҳам таъкидлаб ўтиш жоиз. Амалий машғулотлар давомида барча талабалар озиқ-овқат ва турар жой билан таъминланадилар.
Шунингдек, иқтидорли ва кам таъминланган талабалар учун Туркия савдо палаталари ва биржалар иттифоқи ва Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси томонидан бериладиган бир қатор имтиёз ва афзалликлар - талабалар учун яратилаган жуда катта имтиёзли тизим хисобланади.
Ушбу университет талабалари учун ўзларининг тил билимларини ошириш имконияти яратилган. Дарслар инглиз тилида олиб борилади. Шунингдек, улар қўшимча: турк, француз, немис ва хитой тилларини ўрганадилар.
Ушбу Университет ҳақида батафсил билишни истаганлар, қабул қилиш ва ўқитиш масалалари бўйича Ўзбекистон Савдо-саноат палатасининг ишонч телефонига мурожаат этишлари мумкин: +99878 150 60 08.

A working meeting to discuss the issues of conducting entrance exams at the Tashkent branch of the TOBB ETU University
2020-08-10 | Education
On August 6, President Shavkat Mirziyoyev held a video session to deliberate on the organization of admissions to higher education institutions and preparations for the 2020/2021 academic year.
In recent years, as a result of reforms in the field of higher education, the confidence of young people and parents in this system has increased. The procedures for submitting documents for entry are completely transferred to a remote, online form, creating thus a great deal of convenience for the applicants.
The coronavirus pandemic has disrupted, among other things, the established procedure for admission to universities. Therefore, today it is necessary to decide when, where and in what order the entrance tests will be conducted and how the educational process will be organized in the upcoming 2020/2021 academic year.
In this regard, a working meeting was held an online conference on August 7, 2020 in the Chamber of Commerce and Industry of Uzbekistan to discuss the issues of holding entrance exams to the Tashkent branch of the TOBB ETU University.
It should be noted that during the official visit of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev to Turkey, on February 19, Ankara hosted the first meeting of the Uzbek-Turkish Council for Strategic Cooperation of the highest level, as a result of which the Chamber of Commerce and Industry of the Republic of Uzbekistan with the Union of Chambers of Commerce and Commodity Exchanges of Turkey signed Memorandum on the opening in Tashkent of a branch of TOBB University of Economics and Technology.
On June 17, 2020, the Resolution of the Cabinet of Ministers No. 389 on the opening of a branch of the TOBB University of Economics and Technology in Tashkent was adopted.
The meeting was attended by the leadership of the Chamber of Commerce and Industry of the Republic of Uzbekistan, the Tashkent State Economic University, as well as from the Turkish side: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Turkey to the Republic of Uzbekistan, Secretary General of the ECO CCI Adem Kula, Rector of the Union of Chambers and Commodity Exchanges of TOBB University of Economics and Technology Guven Sak and other responsible people.
They discussed the organization and conduct of entrance examinations, as well as the timing of their conduct.
The entrance exams are planned for the period from August 25 to September 1. The exams will be in two subjects: mathematics and English. At the first part of the day there will be exams in mathematics, at the second part in English.
In particular, it was noted that test trials should be carried out in places that ensure the epidemiological safety of applicants and observers.
Given the current situation with the coronavirus pandemic and for the convenience of applicants, during the meeting, an agreement was reached to extend the deadline for submission of documents until August 20, 2020.
It’s worth noting that students have a unique opportunity to travel to Turkey. In the third trimester, they will get acquainted with the activities of leading Turkish companies and well-known entrepreneurs, and will also undertake internships in large enterprises in the field of the electrical industry, in the textile and fruit and vegetable clusters in Turkey. All this will take place with the provision of food and accommodation.
А number of benefits and preferences that will be allocated for gifted and low-income students by the Union of Chambers of Commerce and Commodity Exchanges of Turkey and the Chamber of Commerce and Industry of Uzbekistan - is a very large preferential system that students can get.
Also, students will have opportunity to use the site of the Chamber of Commerce and Industry, where they will be able to negotiate with international organizations in the fields of foreign economic activity, as well as get acquainted with the handicraft direction in the field.
Students of this university will their language skills as the language of instruction will be English. And also, they will learn additionally: Turkish, French, German and Chinese.
The telephone hotline of the Chamber of Commerce and Industry of Uzbekistan on admission and training for those who wish to learn more about the University: +99878 150 60 08