TOBB ETU Университетининг Тошкент филиалига кириш имтиҳонларини ўтказиш масалаларини муҳокама қилиш мақсадида ишчи йиғилиш
2020-08-10 | Таълим
Президент Шавкат Мирзиёев 6 август куни жорий йилда олий таълим муассасаларига қабулни ташкил қилиш ва 2020/2021 ўқув йилига тайёргарлик кўриш масалалари юзасидан йиғилиш ўтказди.
Сўнгги йилларда олий таълим тизимидаги ўзгаришлар натижасида ёшлар ва уларнинг ота-оналарида ўқишга ишонч ортди. Ҳужжат топшириш тўлиқ масофавий шаклда амалга оширилгани аҳолига катта қулайлик яратмоқда.
Бугунги кунда ўқишга қабул қилиш тестлари қачон, қаерда ва қандай тартибда ўтказилиши ҳамда 2020/2021 ўқув йилида таълим жараёни қандай ташкил этилиши барчани ўйлантирмоқда. Бунга сабаб, табиийки, турмуш тарзимизни ўзгартириб юборган коронавирус пандемияси.
Шу муносабат билан, 2020 йилнинг 7 август куни, Ўзбекистон Савдо-саноат палатасида TOBB ETU университетининг Тошкент филиалига кириш имтиҳонларини ўтказиш масалаларини муҳокама қилиш учун онлайн конференц алоқа шаклида ишчи учрашув бўлиб ўтди.
Маълумот учун: Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Туркияга қилган расмий ташрифи доирасида 19 февраль куни Анқара шаҳрида ўтказилган Олий даражадаги Ўзбекистон - Туркия биринчи стратегик ҳамкорлик йиғилиши натижалари бўйича Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси ва Туркия Палаталари ва биржалари иттифоқи ўртасида “ТОВВ” қошидаги Туркия Иқтисодиёт ва технологиялар университетининг Тошкентдаги филиалини очиш юзасидан меморандум имзоланган.
2020 йилнинг 17 июнь кунида Вазирлар Маҳкамасининг 389-сонли қарори билан «Тошкентда Туркия иқтисодиёт ва технология TOBB ETU Университетининг филиалини очиш тўғрисида»ги қарори қабул қилинди.
Учрашувда Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатаси, ТДИУ раҳбарияти, шунингдек турк томонидан: ССП Иқтисодий ҳамкорлик ташкилоти бош котиби Адем Кула, "ТОВВ" Туркия савдо палаталари ва биржалар иттифоқи қошидаги Туркия иқтисодиёт ва технология университети ректори Гувен Сак ва бошқа масъул шахслар иштирок этди.
Кириш имтиҳонларини ташкил этиш ва ўтказиш санаси каби шу ва бошқа масалалар муҳокама қилинди.
Кириш имтиҳонлари 25 августдан 1 сентябргача режалаштирилган. Имтиҳонлар икки фан бўйича: математика ва инглиз тили фанларидан олинади. Куннинг биринчи ярмида математикадан, иккинчи ярмида эса инглиз тилидан имтиҳонлар бўлади.
Хусусан, тест синовлари абитуриентлар ва кузатувчиларнинг эпидемиологик хавфсизлигини таъминлайдиган жойларда ўтказилиши кераклиги таъкидланди.
Йиғилиш давомида коронавирус пандемияси билан боғлиқ ҳозирги вазият ва абитуриентлар қулайлигини ҳисобга олинган ҳолда, ҳужжатларни топшириш муддати 2020 йил 20 августгача узайтириш тўғрисида келишувга эришилди.
Талабалар Туркияга саёҳат қилиш учун ажойиб имкониятни қўлга киритадилар. Учинчи триместрда улар Туркиянинг етакчи компаниялари ва таниқли тадбиркорларнинг фаолияти билан танишадилар, шунингдек, электротехника соҳасидаги йирик корхоналарда, Туркиядаги тўқимачилик ва мева-сабзавот кластерларида амалиёт ўташларини ҳам таъкидлаб ўтиш жоиз. Амалий машғулотлар давомида барча талабалар озиқ-овқат ва турар жой билан таъминланадилар.
Шунингдек, иқтидорли ва кам таъминланган талабалар учун Туркия савдо палаталари ва биржалар иттифоқи ва Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси томонидан бериладиган бир қатор имтиёз ва афзалликлар - талабалар учун яратилаган жуда катта имтиёзли тизим хисобланади.
Ушбу университет талабалари учун ўзларининг тил билимларини ошириш имконияти яратилган. Дарслар инглиз тилида олиб борилади. Шунингдек, улар қўшимча: турк, француз, немис ва хитой тилларини ўрганадилар.
Ушбу Университет ҳақида батафсил билишни истаганлар, қабул қилиш ва ўқитиш масалалари бўйича Ўзбекистон Савдо-саноат палатасининг ишонч телефонига мурожаат этишлари мумкин: +99878 150 60 08.

Рабочая встреча по обсуждению вопросов проведения вступительных экзаменов в Ташкентский филиал Университета TOBB ETU
2020-08-10 | Образование
Как вам известно, Президент Шавкат Мирзиёев 6 августа провел совещание по вопросам организации приема в этом году в высшие образовательные учреждения и подготовки к 2020/2021 учебному году.
В последние годы в результате преобразований в сфере высшего образования возросло доверие молодежи и родителей к этой системе. Процедуры сдачи документов на вступление полностью переведены в дистанционную форму, что создает большие удобства для населения.
Пандемия коронавируса нарушила среди прочего и сложившийся порядок приема в вузы. Поэтому сегодня необходимо определиться, когда, где и в каком порядке будут проводиться вступительные испытания и как будет организован учебный процесс в 2020/2021 учебном году.
В связи с этим, 7 августа 2020 года, в Торгово-промышленной палате Узбекистана в формате онлайн конференцсвязи прошла рабочая встреча по обсуждению вопросов проведения вступительных экзаменов в Ташкентский филиал Университета TOBB ETU.
К сведению: в ходе официального визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Турцию, 19 февраля в Анкаре прошло первое заседание Узбекско-Турецкого совета стратегического сотрудничества высшего уровня, по итогам которого Торгово-промышленная палата Республики Узбекистан с Союзом торговых палат и товарных бирж Турции, подписала Меморандум об открытии в Ташкенте филиала Университета экономики и технологии Турции при Союзе торговых палат и товарных бирж Турции.
17 июня 2020 года было принято Постановление Кабинета Министров №389 об открытии филиала Турецкого университета экономики и технологий TOBB ETU в Ташкенте.
На данной встрече приняли участие руководства Торгово-промышленной палаты Республики Узбекистан, Ташкентского государственного экономического университета, а также с турецкой стороны: Генеральный секретарь ТПП ОЭС Адем Кула, Ректор Университета экономики и технологий Турции при Союзе торговых палат и товарных бирж Турции «TOBB» Гувен Сак и другие ответственные лица.
Обсуждался вопрос организации и проведения вступительных экзаменов, также сроки их проведения.
Проведение вступительных экзаменов планируется в период с 25 августа по 1 сентября. Экзамены будут по двум предметам: математика и английский язык. В первой половине дня будет проведены экзамены по математике, во второй половине дня по английскому языку.
В частности, отмечалось, что тестовые испытания должны проводиться в местах, позволяющих обеспечить эпидемиологическую безопасность абитуриентов и наблюдателей.
Учитывая нынешнюю ситуацию с пандемией коронавируса и для удобства абитуриентов, в ходе встречи была достигнута договорённость продлить сроки подачи документов до 20 августа 2020 года
Стоит отметить, у студентов данного ВУЗа будет уникальная возможность поездки в Турцию. В третьем триместре они познакомятся с деятельностью ведущих Турецких компаний и известных предпринимателей, а также будут проходить стажировку в крупных предприятиях в сфере электротехнической отрасли, в текстильном и плодовоовощных кластерах Турции. Все это будет проходить с обеспечением их питания и проживания.
Целый ряд льгот и преференций, которые будут выделены для одаренных, а также малообеспеченных студентов Союзом Торговых палат и товарных бирж Турции и Торгово-промышленной палаты Узбекистана - очень большая льготная система, которую смогут получить студенты.
Также студенты смогут пользоваться площадкой Торгово-промышленной палаты, где они, по направлениям внешнеэкономической деятельности, смогут вести переговоры с международными организациями, а также знакомиться с ремесленническим направлением на местах.
Желающим подробнее узнать об Университете, телефон горячей линии Торгово-промышленной палаты Узбекистана по вопросам поступления и обучения: +99878 150 60 08