Аҳоли соғлиғи ва иқтисодиёт барқарорлиги – ҳаётий муҳим вазифалар
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев раислигида бугун, шунингдек, ҳудудларда коронавирус инфекцияси тарқалишини камайтириш ҳамда иқтисодиёт барқарорлигини таъминлаш масалалари бўйича видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
Мамлакатимиз, халқимиз жорий йил бошида ўз олдига катта мақсадлар қўйган эди. Бутун дунёга тарқалган коронавирус инфекцияси март ойида юртимизга кириб келдию режалар ўзгариб кетди. Давлатимиз биринчи навбатда одамлар соғлиғини сақлаш чораларини кўрди.
Республика махсус комиссияси тузилди. Тиббиёт муассасалари фавқулодда иш режимига ўтказилди. Қисқа муддатда махсус шифохона ва карантин зоналари қурилди. Сиҳатгоҳ ва оромгоҳлар карантин муассасалари сифатида мослаштирилди. Тиббиёт масканлари дори-дармон, ҳимоя ва диагностика воситалари билан етарли даражада таъминланди. Бунинг учун бюджетдан зарур маблағлар ажратилди.
Шу серташвиш беш ойда Президентимиз коронавирус билан боғлиқ қатор фармон ва қарорлар қабул қилди. Уларга мувофиқ, аҳоли, иқтисодиёт тармоқлари ва тадбиркорлик субъектлари имкон даражасида қўллаб-қувватланмоқда.
Давлатимиз раҳбари эпидемиологик ҳолатни жиддий назоратга олган. Деярли ҳар бир йиғилишда бу масалага эътибор қаратилмоқда. Маълумки, аввалроқ пойтахтимиз ва Тошкент вилоятида коронавирус билан боғлиқ вазият ҳар томонлама таҳлил қилинган эди. Бу галги видеоселектор йиғилишида барча ҳудудлардаги аҳвол, долзарб чора-тадбирлар муҳокама этилди.
Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши Раиси ва вилоят ҳокимлари касаллик кўрсаткичлари, даволанаётганлар сони ва бу борада яратилган захира ўринлари бўйича ҳисобот берди. Аҳоли мурожаатлари, шошилинч тиббий ёрдам машиналари, дори-дармон таъминоти бўйича ҳолат таҳлил қилинди.
Йиғилишда жойлардаги муаммолар очиқ муҳокама қилинди. Коронавирусга қарши курашиш учун қайси ҳудудга қандай техника ва воситалар кераклиги белгиланди.
Президент мутасаддиларга вазиятнинг ҳақиқий ҳолатини реал вақт режимида назорат қилиб, юзага келаётган муаммоларни тезкор ҳал этиб бориш бўйича қатъий топшириқ берди.
Даволаш ишларини сифатли ва хавфсиз ташкил этиш, шу билан бирга, аҳоли ва объектларни дезинфекция воситалари билан таъминлаб, касаллик юқишининг олдини олиш муҳимлигини таъкидланди.
Ҳар бир ҳудуд эҳтиёжидан келиб чиқиб, етарлича дори-дармон, тиббий буюмлар ва тест тизимлари билан таъминлаш, тиббиёт ходимларини моддий рағбатлантириш манбалари белгиланди.
Шунингдек, видеоселекторда ҳудудлар раҳбарлари пандемия шароитида иқтисодитётни барқарор ривожлантириш, инвестиция жалб қилиш ва экспорт ҳажмини ошириш борасидаги 6 ойлик якунлари бўйича ҳам ҳисобот бердилар.
Кескин суръатларда давом этаётган пандемиянинг иқтисодиётга кўрсатаётган таъсирини аввалдан баҳолаш ва мамлакат макроиқтисодий барқарорлигини таъминлаш, инвестицион лойиҳаларни ўз вақтида амалга ошириш, қишлоқ хўжалиги, саноат ва қурилиш соҳасидаги прогнозларни бажариш, экспортни кўпайтириш, ҳудудларни комплекс ривожлантириш, тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш бўйича кўрилаётган чора-тадбирлар натижалари таҳлил қилинди.
Давлатимиз раҳбари ҳар бир ҳудуддаги корхоналарда пул тушумлари камайганини қайд этиб, 2020 йил 1 октябрга қадар тижорат банклари билан бирга қурилиш ва саноат корхоналарининг аксар қисмини, йил якунигача эса 100 фоиз корхоналарнинг фаолиятини тиклаш бўйича топшириқ берди.
Қишлоқ хўжалиги соҳасида ҳам қатор ҳудудларда иқтисодий прогнозлар бажарилмаганини кўриш мумкин. Хусусан, Қорақалпоғистон Республикасида қишлоқ хўжалиги ялпи маҳсулоти қиймати прогнозга нисбатан 59 миллиард сўмга кам бўлган. Бу кўрсаткич Қашқадарё вилоятида 177 миллиард, Сирдарё вилоятида 173 миллиард, Тошкент вилоятида 129 миллиард сўмни ташкил қилади.
Шавкат Мирзиёев ҳар бир ҳудудда такрорий майдонлар ҳисобига сабзавот ва полиз маҳсулотларини ишлаб чиқаришдаги қолоқликларни қоплаш, аҳоли хонадонларига парранда тарқатиш ишларини жадаллаштириш ҳамда чорвачилик, балиқчилик соҳасида интенсив технологияларни кенг қўллаш ҳамда йил якунига қадар ҳудудлар салоҳиятини инобатга олган ҳолда қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини ишлаб чиқаришни 3-4 % га ошириш бўйича кўрсатмалар берди.

Protecting public health and economic stability are top priorities
A videoconference on preventing the spread of coronavirus infection and ensuring economic stability in the regions has been also held today under the chairmanship of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev.
At the beginning of this year, Uzbekistan and people set great goals for themselves. In March, the coronavirus, which had spread to the whole world, also spread in Uzbekistan, which changed plans. Protecting public health has become main priority for the state.
Special Republican Commission has been established. Medical facilities have been placed in emergency mode. A special hospital and quarantine zones were built in a short time. Sanatoriums and camps are adapted for special institutions. Necessary funds were allocated from the budget to provide medicines, protective equipment and diagnostics.
During these five months, the President has signed a number of decrees and resolutions related to countering the coronavirus. In accordance with them, the population, economic sectors and business entities receive all possible support.
The Head of the state keeps the epidemiological situation under constant control. Almost every meeting is dedicated to this issue. As is known, the situation with coronavirus in Tashkent and Tashkent region was previously comprehensively analyzed.
The situation in the regions and current measures were discussed at the meeting.
Chairman of the Council of Ministers of the Republic of Karakalpakstan and regional khokims reported on the incidence rates, the number of patients being treated and created reserve of beds. The situation with the response to requests from the population, emergency services work and drug provision was analyzed.
Problems at places were openly discussed at the meeting. Measures were outlined to meet the needs of regions for equipment and means to combat the pandemic.
The President instructed responsible persons to monitor the situation in real time and promptly solve any problems that arise.
The importance of high-quality and safe organization of treatment, as well as prevention of disease transmission, providing population and institutions with disinfectants, was noted.
Based on the needs of each region, medicine supply sources, medical devices and test systems, as well as financial incentives for medical workers have been identified.
Heads of regions also reported on the results of their work on sustainable economic development in the context of pandemic, attracting investment and increasing exports in the first half of the year.
Measures taken to assess the impact of ongoing pandemic on the economy, ensure macroeconomic stability, timely implementation of investment projects, meet forecasts in agriculture, industry and construction, increase exports, comprehensive regional development and support for entrepreneurship were considered.
Noting the decline in revenue at enterprises in each region, the Head of the state instructed to restore the activities of most construction and industrial enterprises by October 1, 2020 and all enterprises by the end of the year.
Economic forecasts for agricultural sector also failed to be met in a number of regions. In particular, the volume of gross agricultural product in Karakalpakstan was 59 billion UZS lower than the forecast. This figure is 177 billion UZS in Kashkadarya region, 173 billion in Syrdarya region and 129 billion in Tashkent region.
Shavkat Mirziyoyev gave instructions on filling gaps in the procurement of vegetables and melons through repeated areas, speeding up the distribution of poultry to households, extensive use of intensive technologies in animal husbandry and fishing, increasing agricultural production by 3-4 percent by the end of the year.