Бельгия ТИВ бош директори билан музокаралар тўғрисида
2020 йилнинг 7 июль куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири ўринбосари Шерзод Асадов видеоконференцалоқа форматида Бельгия Қироллиги Ташқи ишлар вазирлигининг икки томонлама масалалар бўйича бош директори Аник Ван Калстер билан музокаралар ўтказди.
Суҳбат чоғида Ўзбекистон ва Белгьия ўртасидаги сиёсий, савдо-иқтисодий, инвестиция, транспорт-коммуникация, маданий-гуманитар ва бошқа соҳалардаги кўп қиррали ва ўзаро манфаатли ҳамкорликнинг ҳозирги ҳолати ва истиқболлари муҳокама қилинди.
Томонлар турли даражаларда ўзаро ташрифларни ташкил этиш йўли билан сиёсий мулоқотни фаоллаштиришнинг зарурлигини қайд этдилар. Шу нуқтайи назардан Ўзбекистон томони эпидемиологик вазият яхшиланиши билан икки мамлакат ташқи ишлар вазирликлари ўртасидаги сиёсий маслаҳатлашувларнинг 7-раундини Тошкент шаҳрида ўтказишга тайёрлигини билдирди.
Савдо-иқтисодий ва инвестицион алоқаларга алоҳида эътибор қаратишнинг муҳимлиги таъкидланди, икки томонлама савдо ҳажмларини оширишга кўмаклашиш механизмлари кўриб чиқилди.

О переговорах с генеральным директором МИД Бельгии
7 июля 2020 года заместитель министра иностранных дел Республики Узбекистан Шерзод Асадов в формате видеоконференцсвязи провел переговоры с генеральным директором по двусторонним вопросам Министерства иностранных дел Королевства Бельгия Аник Ван Калстер.
В ходе беседы обсуждены состояние и перспективы многопланового и взаимовыгодного сотрудничества между Узбекистаном и Бельгией в политической, торгово-экономической, инвестиционной, транспортно-коммуникационных, культурно-гуманитарной и других сферах.
Стороны отметили необходимость активизации политического диалога путем организации взаимных визитов на различных уровнях. В этом контексте узбекская сторона выразила готовность к проведению 7-го раунда политических консультаций между министерствами иностранных дел двух стран в г.Ташкенте по мере улучшения эпидемиологической ситуации.
Подчеркнута важность уделения особого внимания торгово-экономическому и инвестиционному взаимодействию, рассмотрены механизмы содействия для увеличения объемов двусторонней торговли.