Бельгия ТИВ бош директори билан музокаралар тўғрисида
2020 йилнинг 7 июль куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири ўринбосари Шерзод Асадов видеоконференцалоқа форматида Бельгия Қироллиги Ташқи ишлар вазирлигининг икки томонлама масалалар бўйича бош директори Аник Ван Калстер билан музокаралар ўтказди.
Суҳбат чоғида Ўзбекистон ва Белгьия ўртасидаги сиёсий, савдо-иқтисодий, инвестиция, транспорт-коммуникация, маданий-гуманитар ва бошқа соҳалардаги кўп қиррали ва ўзаро манфаатли ҳамкорликнинг ҳозирги ҳолати ва истиқболлари муҳокама қилинди.
Томонлар турли даражаларда ўзаро ташрифларни ташкил этиш йўли билан сиёсий мулоқотни фаоллаштиришнинг зарурлигини қайд этдилар. Шу нуқтайи назардан Ўзбекистон томони эпидемиологик вазият яхшиланиши билан икки мамлакат ташқи ишлар вазирликлари ўртасидаги сиёсий маслаҳатлашувларнинг 7-раундини Тошкент шаҳрида ўтказишга тайёрлигини билдирди.
Савдо-иқтисодий ва инвестицион алоқаларга алоҳида эътибор қаратишнинг муҳимлиги таъкидланди, икки томонлама савдо ҳажмларини оширишга кўмаклашиш механизмлари кўриб чиқилди.

Negotiations with Director General of Belgian Foreign Ministry
On July 7, 2020, Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Sherzod Asadov held talks with the Director General for Bilateral Affairs at Belgian Federal Public Service for Foreign Affairs, Anick Van Calster, via videoconference, Uzbekistan MFA reports.
The state and prospects of multifaceted and mutually beneficial cooperation between Uzbekistan and Belgium in political, trade-economic, investment, transport-communication, cultural-humanitarian and other spheres were discussed during the conversation.
The sides noted the need for intensifying political dialogue by organizing mutual visits at various levels. In this context, the Uzbek side expressed its readiness to hold the seventh round of political consultations between the ministries of foreign affairs of the two countries in Tashkent as the epidemiological situation improves.
The importance of paying special attention to trade-economic and investment cooperation was emphasized, assistance mechanisms for increasing the volume of bilateral trade were considered.