Аҳоли томорқаларидан фойдаланиш самарадорлигини оширишнинг қўшимча чора-тадбирлари тўғрисида
Сўнгги йилларда республикада деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгаларига ажратилган майдонлардан самарали фойдаланиш, уларнинг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш, қишлоқ аҳолисининг бандлиги ва турмуш даражасини ошириш бўйича тизимли ишлар амалга оширилмоқда.
Томорқа ерларидан самарали фойдаланиш, “Томорқа хизмати” МЧЖ моддий-техника базасини мустаҳкамлаш, фаолиятини янада кенгайтириш ва аҳоли томорқаларини хизматлари билан қамраб олиш даражасини ошириш, шунингдек, маҳсулотларни экспорт қилиш имкониятларини янада кўпайтириш мақсадида:
1. Ўзбекистон фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгалари кенгаши, Ўзбекистон Республикаси Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши ва вилоятлар ҳокимликларининг:
аҳоли томорқаларига кафолатланган кўчат ва уруғларни тизимли етказиб беришни ташкил этиш учун “Томорқа хизмати” МЧЖларга иссиқхона, совутгичли омборхоналар, чорвачилик мажмуалари қуриш учун асосланган ҳисоб-китобларга мувофиқ ер майдони ажратиш;
“Томорқа хизмати” МЧЖлар кузатув кенгашлари таркибига, туман маҳалла ва оилани қўллаб-қувватлаш бўлими бошлиғи, туман фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгалари кенгаши раиси аъзо бўлиб киришлари;
аҳоли томорқаларига кафолатланган кўчат ва уруғларни тизимли етказиб бериш, маҳсулотларни сотишни ташкил қилиш учун вилоятлар ва туман (шаҳар)лар марказий деҳқон бозорларида, аҳоли гавжум пунктларида “Томорқа хизмати” МЧЖлар учун махсус савдо майдонларини ажратиш тўғрисидаги таклифлари маъқуллансин.
2. Ўзбекистон фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгалари кенгаши Фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгаларини қўллаб-қувватлаш жамғармаси маблағлари ҳисобидан:
1-иловада келтирилган кластер усулида фаолият юритадиган “Томорқа хизмати” МЧЖларга 3 йил муддатга кредит ёки уларнинг устав капиталига кейинчалик сотиш ҳуқуқи билан улуш ажратсин;
аҳоли томорқаларида етиштирилган қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини сақлаш учун 20-30 тонналик кичик ҳажмли совутгичлар барпо этиш учун кредит ажратсин;
тижорат банклари билан биргаликда Ўзбекистон Республикаси Марказий банкининг асосий ставкасида уч ой имтиёзли давр билан бир йил муддатга 4 фоиз банк маржасини ҳисобга олган ҳолда аҳоли томорқаларидан самарали фойдаланиш йўналишида 2 миллион сўмгача Оилавий тадбиркорлик маркази хулосасисиз Оn-line тарзда томорқа ер эгаларига микрокредитлар ажратиш механизмини жорий этсин.
3. Тадбиркорлик фаолиятини қўллаб-қувватлаш давлат жамғармаси томонидан:
2023 йил 1 январга қадар “Томорқа хизмати” МЧЖ ҳамда қишлоқ хўжалиги кооперативларига бериладиган кредитлар бўйича кредит суммасининг 50 фоизигача, бироқ 3 миллиард сўмдан ортиқ бўлмаган ҳажмда кафиллик берилиши белгилансин;
фермер, деҳқон хўжалиги ва томорқа ер эгалари, “Томорқа хизмати” МЧЖ ва қишлоқ хўжалиги кооперативларига Фермер, деҳқон хўжалиги ва томорқа ер эгаларини қўллаб-қувватлаш жамғармаси маблағлари ҳисобидан Тадбиркорлик фаолиятини қўллаб-қувватлаш давлат жамғармаси тўғрисидаги низом талабларини ҳисобга олган ҳолда, ажратиладиган кредитлар фоиз ставкасининг 7,5 фоизли пунктигача қоплаб бериш тизими жорий этилсин.
4. Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги Инқирозга қарши курашиш жамғармасидан Вазирлар Маҳкамаси томонидан белгиланадиган тартиб асосида камида 30 та аҳоли томорқаларини суғориш учун ер ости сувларига қудуқларни бурғилаш харажатларининг 70 фоизини, бироқ 120 миллион сўмдан ошмайдиган қисмини қоплашга субсидия ажратсин.
5. 2022 йил 1 январга қадар 2-иловага мувофиқ товарларни олиб киришда божхона божининг (божхона расмийлаштируви учун тўлов ва қўшилган қиймат солиғидан ташқари) ноль ставкалари белгилансин.
6. "Ўзбекчорванасл" агентлиги бир ой муддатда цистернада автоматлашган сут ҳажмини ўлчаш ва тозалаш механизмига эга сут маҳсулотлари йиғиш машиналари ҳамда мотокультиваторларга бўлган талабни ҳисобга олган ҳолда “Ўзавтосаноат” АЖга техник вазифани киритсин.
“Ўзавтосаноат” АЖ "Ўзбекчорванасл" агентлигининг техник вазифаси асосида, бир ой муддатда цистернада автоматлашган сут ҳажмини ўлчаш ва тозалаш механизмига эга сут маҳсулотлари йиғиш машиналари ҳамда мотокультиваторларни маҳаллийлаштириш бўйича аниқ чораларни кўрсин.
Ўзбекистон фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгалари кенгаши Ўзбекистон Республикаси Маҳалла ва оилани қўллаб-қувватлаш вазирлиги, Сув хўжалиги вазирлиги билан биргаликда ҳар йили 1 апрель ва 1 августга қадар сув таъминоти оғир ҳудудлардаги аҳоли томорқаларида қазиладиган қудуқларнинг манзилли дастурини шакллантиради ва тасдиқлайди;
лойиҳа ташаббускорларига белгиланган тартибда тасдиқланадиган рўйхатга асосан ажратиладиган субсидиялар 2020-2021 йилларда Инқирозга қарши курашиш жамғармаси ҳисобидан ҳамда 2022 йилдан бошлаб Ўзбекистон фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгалари кенгаши ҳузуридаги Фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгаларини қўллаб-қувватлаш жамғармаси маблағлари ҳисобидан молиялаштирилади.
8. Қишлоқ хўжалиги вазирлиги:
бир ой муддатда тупроқ-иқлим хусусиятларидан келиб чиқиб, қишлоқ хўжалик экинларининг уруғ ва кўчатларини ҳудудлар кесимида экиш, етиштириш ва сифатли маҳсулот олиш бўйича тавсиялар ишлаб чиқилишини ва жойларга етказилишини;
2021 йил 1 январга қадар Фарғона вилоятида “Томорқа хизмати” МЧЖ таклифлари асосида Тошкент давлат аграр университети ва унинг филиаллари ҳузуридаги “Ахборот-маслаҳат марказ”лари (Extension center) ҳамда “In-vitro” лабораторияси томонидан ҳудудларнинг тупроқ-иқлим шароитларидан келиб чиқиб, қишлоқ хўжалиги экинларининг уруғлари ва кўчатларини тайёрлаш, етказиб бериш, ўсимликларни касаллик ва зараркунандалардан ҳимоя қилиш ҳамда етиштириш агротехникаси, қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини сақлаш ва қайта ишлаш юзасидан маслаҳат ва тавсиялар бериш бўйича хизматларни шартнома асосида ташкил этилишини таъминласин.
9. Ўзбекистон Республикаси Маҳалла ва оилани қўллаб-қувватлаш вазирлиги Ўзбекистон фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгалари кенгаши билан биргаликда аҳоли ўртасида тушунтириш ишларини олиб бориб, коронавирус пандемиясининг салбий оқибатларини юмшатиш мақсадида озиқ-овқат маҳсулотлари ишлаб чиқариш ҳажмини ошириш учун аҳоли томорқаларидан самарали фойдаланган ҳолда икки марта ҳосил олиш ишларини ташкил этсин.
10. Тошкент давлат аграр университети, Фарғона вилояти Қува туманидаги Томорқа ер участкаларини ривожлантириш илмий-амалий маркази “Томорқа хизмати” МЧЖлар таклифлари асосида уларнинг ходимларини ва бирга ишловчи томорқа ер эгаларининг малакасини оширишни тизимли ташкил этсин.
11. Ўзбекистон Республикаси Президенти ва Ҳукуматининг айрим ҳужжатларига 3-иловага мувофиқ ўзгартириш ва қўшимчалар киритилсин.
12. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари Ў.И.Барноев ҳамда Ўзбекистон фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгалари кенгаши раиси А.Хаитов зиммасига юклансин.

О дополнительных мерах по повышению эффективности пользования приусадебными землями населения
В последние годы в республике ведется системная работа по эффективному использованию площадей, выделенных дехканским хозяйствам и владельцам приусадебных земель, защите их прав и законных интересов, а также повышению занятости и уровня жизни сельского населения.
В целях эффективного использования приусадебных земель, укрепления материально-технической базы, дальнейшего расширения деятельности и повышения уровня охвата приусадебных земель населения услугами ООО «Томорка хизмати», а также дальнейшего повышения возможностей экспорта продукции:
1. Одобрить предложения Совета фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель Узбекистана, Министерства экономического развития и сокращения бедности Республики Узбекистан, а также Совета Министров Республики Каракалпакстан и хокимиятов областей о:
выделении земельных площадей на основе обоснованных расчетов обществам с ограниченной ответственностью «Томорка хизмати» под строительство теплиц, холодильных хранилищ и животноводческих комплексов для организации гарантированной поставки приусадебным землям населения саженцев и семян на системной основе;
введении в качестве членов в составы наблюдательных советов обществ с ограниченной ответственностью «Томорка хизмати» начальников районных отделов по поддержке махалли и семьи, председателей районных советов фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель;
выделении специальных торговых площадей обществам с ограниченной ответственностью «Томорка хизмати» на центральных дехканских рынках, в пунктах с высокой плотностью населения областей, районов (городов) для гарантированной поставки приусадебным землям населения саженцев и семян на системной основе, а также организации реализации продукции.
2. Совету фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель Узбекистана за счет средств Фонда поддержки фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель:
выделить кредиты обществам с ограниченной ответственностью «Томорка хизмати», указанным в приложении №1, ведущим деятельность кластерным методом, сроком на 3 года или долю в их уставные капиталы с правом последующей реализации;
выделить кредиты под строительство 20-30-тонных малогабаритных холодильников для хранения сельскохозяйственной продукции, выращенной на приусадебных землях населения;
внедрить совместно с коммерческими банками механизм выделения микрокредитов владельцам приусадебных земель в размере до двух миллионов сумов без получения заключения Центра семейного предпринимательства в режиме онлайн в направлении эффективного пользования приусадебными землями сроком на один год, включая трехмесячный льготный период по основной ставке Центрального банка Республики Узбекистан с учетом маржи банка в размере 4 процентов.
3. Государственному фонду поддержки предпринимательской деятельности:
установить выдачу поручительства по кредитам, выделяемым обществам с ограниченной ответственностью «Томорка хизмати» и сельскохозяйственным кооперативам, до 1 января 2023 года в размере до 50 процентов от суммы кредитов, в объеме, не превышающем 3 миллиардов сумов;
внедрить систему компенсации до 7,5 процентных пунктов процентной ставки по кредитам, выделяемым фермерским, дехканским хозяйствам и владельцам приусадебных земель, обществам с ограниченной ответственностью «Томорка хизмати» и сельскохозяйственным кооперативам за счет средств Фонда поддержки фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель с учетом требований Положения о Государственном фонде поддержки предпринимательской деятельности.
4. Министерству финансов Республики Узбекистан на основании порядка, установленного Кабинетом Министров, выделить из Антикризисного фонда субсидии на компенсацию 70 процентов расходов по бурению скважин на воду для орошения не менее 30 приусадебных земель населения в части, не превышающей 120 миллионов сумов.
5. Установить до 1 января 2022 года нулевые ставки таможенной пошлины (за исключением платежей за таможенное оформление и налога на добавленную стоимость) при ввозе товаров согласно приложению № 2.
6. Агентству «Узбекчорванасл» в месячный срок внести в АО «Узавтосаноат» техническое задание с учетом потребности в машинах по сбору молочной продукции с автоматизированным механизмом измерения объема и очистки молока в цистерне, а также мотокультиваторах.
АО «Узавтосаноат» на основе технического задания Агентства «Узбекчорванасл» в месячный срок принять конкретные меры для локализации машин по сбору молочной продукции с автоматизированным механизмом измерения объема и очистки молока в цистерне и мотокультиваторов.
Совет фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель Узбекистана совместно с Министерством по поддержке махалли и семьи и Министерством водного хозяйства Республики Узбекистан ежегодно до 1 апреля и 1 августа формируют и утверждают адресную программу бурения скважин на приусадебных землях населения в районах, испытывающих трудности в водоснабжении;
субсидии, выделяемые инициаторам проектов на основе перечня, утверждаемого в установленном порядке, финансируются в 2020-2021 годах за счет Антикризисного фонда, начиная с 2022 года – средств Фонда поддержки фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель при Совете фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель Узбекистана.
8. Министерству сельского хозяйства обеспечить:
в месячный срок – разработку и доставку на места рекомендаций о посеве, выращивании семян и саженцев сельскохозяйственных культур, а также получении качественной продукции в разрезе регионов исходя из почвенно-климатических условий;
до 1 января 2021 года – организацию в Ферганской области Информационно-консультационными центрами (Extensioncenter) и лабораторией «In-vitro» при Ташкентском государственном аграрном университете и его филиалах услуг по заготовке и доставке семян и саженцев сельскохозяйственных культур, защите растений от болезней и вредителей и агротехнике их выращивания, предоставлению консультаций и рекомендаций о хранении и переработке сельскохозяйственной продукции на договорной основе исходя из почвенно-климатических условий регионов на основе предложений ООО «Томорка хизмати».
9. Министерству по поддержке махалли и семьи Республики Узбекистан совместно с Советом фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель Узбекистана провести разъяснительную работу среди населения, в целях смягчения негативного воздействия коронавирусной пандемии и увеличения объема производства продовольственной продукции организовать работу по получению двух урожаев путем эффективного использования приусадебных земель населения.
10. Ташкентскому государственному аграрному университету и Научно-практическому центру развития приусадебных земельных участков, расположенному в Кувинском районе Ферганской области, на основе предложений обществ с ограниченной ответственностью «Томорка хизмати» на системной основе организовать повышение квалификации их работников, а также владельцев приусадебных земель, совместно работающих с ними.
11. Внести изменения и дополнения в некоторые акты Президента Республики Узбекистан и правительства согласно приложению № 3.
12. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Барноева У.И. и председателя Совета фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель Узбекистана Хаитова А.