РАСМИЙ БАЁНОТ: Ўзбекистонда 1054 фуқаро коронавирус касаллигига чалинган, 27 беморда пневмония клиник белгилари кузатилмоқда
2020-04-14 | Соғлиқни сақлаш
– Мамлакатимизда айни дақиқаларга келиб, коронавирус касаллиги билан рўйхатга олинган беморлар сони 1054 нафарни ташкил этди. Вирусология илмий-текшириш институтидан олинган маълумотга кўра, ушбу институт клиникасида даволанаётган 101 беморнинг 27 нафарида пневмония клиник белгилари кузатиляпти, 4 нафарининг аҳволи оғир, 2 нафарининг аҳволи нисбатан оғирроқ. Эпидемиология-микробиология ва юқумли касалликлар илмий текшириш институтида даволанаётган 101 бемордан 4 нафарининг аҳволи оғир, деб баҳоланяпти.
Мамлакатимизда карантин тадбирлари давом этаяпти. 81мингдан кўпроқ ҳолатда фуқароларимиз уй ва стационар шароитда карантин муддатини ўтаяпти. Маълумотларга кўра, карантин тадбирларини бузганлар сони 55 мингдан ортиб кетди. Бундай фуқароларга базавий ҳисоблаш миқдорининг 20 баробаридан 30 баробаригача, раҳбар ходимларга 30 баробаридан 50 баробаригача жарима қўллаш белгиланган. Балки сиз учун бу унчалик катта маблағ эмасдир. Лекин оилангиз, яқинларингиз саломатлигини хавфга қўймасдан, карантин тадбирларига риоя қилинг, уйда қолинг!
Қанчалик огоҳ, сергак, оилангиз, саломатлигингиз олдида масъул бўлсангизгина вазиятни жиловлай олишимиз мумкин. Билингки, вазият ҳар биримизнинг ҳаракатимиз билан узвий боғлиқ.

Официальное заявление: в Узбекистане коронавирусной инфекцией заражены 1054 человека, у 27 - признаки пневмонии
2020-04-14 | Здравоохранение
Начальник Государственной инспекции санитарно-эпидемиологического надзора при Кабинете Министров, главный государственный санитарный инспектор Республики Нурмат Отабеков отметил:
– Пациентов с коронавирусной инфекцией уже 1054 человека. В соответствии с полученными сведениями из Научно-исследовательского института вирусологии, у 27 больных из 101 лечащихся в клинике института наблюдаются признаки пневмонии, состояние четверых оценивается как тяжелое, двух – относительно тяжелое. Лечатся  в Научно-исследовательском институте эпидемиологии, микробиологии и инфекционных заболеваний 101, у четверых состояние оценивается как тяжелое.
В нашей стране продолжается карантин. Свыше 81000 граждан находятся на карантине в домашних и стационарных условиях. Количество нарушителей карантина превышает 55 000. К таким гражданам применяется штраф в 20-кратном размере базовой расчетной величины, а к руководящим работникам – от 30 до 50-кратного размера базовой расчетной величины. Может, для кого-то это незначительная сумма, но нельзя создавать угрозу собственному здоровью, здоровью своей семьи и близких. Соблюдайте требования карантина и оставайтесь дома!
Только бдительность, ответственность за здоровье своей семьи и окружающих поможет нам изменить ситуацию. Все зависит от действий каждого из нас!