РАСМИЙ БАЁНОТ: Ўзбекистонда 1054 фуқаро коронавирус касаллигига чалинган, 27 беморда пневмония клиник белгилари кузатилмоқда
2020-04-14 | Соғлиқни сақлаш
– Мамлакатимизда айни дақиқаларга келиб, коронавирус касаллиги билан рўйхатга олинган беморлар сони 1054 нафарни ташкил этди. Вирусология илмий-текшириш институтидан олинган маълумотга кўра, ушбу институт клиникасида даволанаётган 101 беморнинг 27 нафарида пневмония клиник белгилари кузатиляпти, 4 нафарининг аҳволи оғир, 2 нафарининг аҳволи нисбатан оғирроқ. Эпидемиология-микробиология ва юқумли касалликлар илмий текшириш институтида даволанаётган 101 бемордан 4 нафарининг аҳволи оғир, деб баҳоланяпти.
Мамлакатимизда карантин тадбирлари давом этаяпти. 81мингдан кўпроқ ҳолатда фуқароларимиз уй ва стационар шароитда карантин муддатини ўтаяпти. Маълумотларга кўра, карантин тадбирларини бузганлар сони 55 мингдан ортиб кетди. Бундай фуқароларга базавий ҳисоблаш миқдорининг 20 баробаридан 30 баробаригача, раҳбар ходимларга 30 баробаридан 50 баробаригача жарима қўллаш белгиланган. Балки сиз учун бу унчалик катта маблағ эмасдир. Лекин оилангиз, яқинларингиз саломатлигини хавфга қўймасдан, карантин тадбирларига риоя қилинг, уйда қолинг!
Қанчалик огоҳ, сергак, оилангиз, саломатлигингиз олдида масъул бўлсангизгина вазиятни жиловлай олишимиз мумкин. Билингки, вазият ҳар биримизнинг ҳаракатимиз билан узвий боғлиқ.

Official statement: Quarantine measures continue
Head of the State Inspection of Sanitary and Epidemiological Surveillance under the Cabinet of Ministers, Chief State Sanitary Inspector of the country Nurmat Otabekov notes:
– The number of infected with coronavirus has reached 1054 people. According to the Scientific Research Institute of Virology, 27 patients out of 101 treated at the Institute's clinic have signs of pneumonia, the condition of four is assessed as serious, and two are relatively serious. Four patients’ condition out of 101 being treated at the Scientific Research Institute of Epidemiology, Microbiology and Infectious Diseases 101, is assessed as serious.
Quarantine measures continue in Uzbekistan. More than 81000 citizens are quarantined at home and hospitals. The number of violators of the quarantine exceeds 55 000.
Only vigilance, responsibility for the health of your family and others will help us change the situation. Everything depends on each of us!