Тиббий-санитария соҳасида кадрларни тайёрлаш ва узлуксиз касбий ривожлантиришнинг мутлақо янги тизимини жорий этиш чора-тадбирлари тўғрисида
2020-04-08 | Ҳужжатлар
Тиббий-санитария ходимларини касбий ривожлантириш тизимини яхшилаш, соҳада етук ва чуқур билимга эга кадрларни замонавий таълим стандартлари асосида тайёрлаш, тиббиёт ташкилотлари, айниқса, бирламчи тиббий-санитария ёрдами муассасаларини профессионал мутахассислар билан таъминлаш, тиббиёт таълим муассасалари профессор-ўқитувчиларининг мавқеини ошириш, шунингдек, 2019–2025 йилларда Ўзбекистон Республикасининг соғлиқни сақлаш тизимини ривожлантириш концепциясида белгиланган вазифаларни изчил амалга ошириш мақсадида:
1. Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлиги (кейинги ўринларда – Вазирлик), Олий ва ўрта махсус таълим вазирлигининг 2020/2021 ўқув йилидан бошлаб 1-иловага мувофиқ 47 та тиббиёт коллежини Абу Али ибн Сино номидаги Жамоат саломатлиги техникумлари этиб қайта ташкил этиш тўғрисидаги таклифига розилик берилсин.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси икки ой муддатда Абу Али ибн Сино номидаги Жамоат саломатлиги техникумлари фаолиятини самарали ташкил қилиш бўйича қуйидагиларни назарда тутувчи Комплекс дастурни ишлаб чиқсин ва тасдиқласин ҳамда унинг ўз вақтида ва тўлиқ амалга оширилишини таъминласин:
Абу Али ибн Сино номидаги Жамоат саломатлиги техникумларининг моддий-техник базасини янада кучайтириш, амалиёт хоналарини белгиланган нормативларга асосан жиҳозлаш, ўқув-симуляцион аудиторияларни ташкил этиш;
валеология, тиббий психология, нутрициология, диетология, фармакология, кинезиология, реабилитология, профпатология фанларининг чуқурлаштирилган ҳолда ўқитилишини жорий этиш ҳамда мазкур техникумларнинг ўқув режалари ва фан дастурларини илғор хорижий тажрибалар асосида ишлаб чиқиш;
тиббиёт олий таълим муассасаларининг юқори малакали профессор-ўқитувчиларини жалб қилган ҳолда Абу Али ибн Сино номидаги Жамоат саломатлиги техникумларида масофавий таълим орқали дарс машғулотларини ўтказиш.
2. Маълумот учун қабул қилинсинки, Абу Али ибн Сино номидаги Жамоат саломатлиги техникумларини:
муваффақиятли тамомлаган битирувчилар ўз соҳасига мос тиббиёт олий таълим муассасаларининг бакалавриат таълим йўналишлари бўйича кириш имтиҳонларисиз якка тартибдаги суҳбат орқали олий таълим муассасаларида 2-курсдан ўқишини давом эттириш ҳуқуқига эга бўлади;
жорий сақлаш, фаолият юритиш, моддий-техник базасини мустаҳкамлаш ва кадрлар тайёрлаш харажатлари Вазирликнинг бюджетдан ташқари маблағлари, ўқувчиларни давлат буюртмаси ва тўлов-контракт асосида ўқитишдан тушадиган маблағлар ҳамда қонунчиликда тақиқланмаган бошқа манбалар ҳисобидан амалга оширилади.
3. Белгилансинки, 2020/2021 ўқув йилидан бошлаб:
а) тиббиёт олий таълим муассасаларининг даволаш (амалиёт) ишлари проректорлари (директор ўринбосарлари) бир вақтнинг ўзида ушбу олий таълим муассаса клиникаларининг бош шифокорлари ҳисобланади;
б) тиббиёт олий таълим муассасаларида:
бакалавриат таълим йўналишлари, магистратура ва клиник ординатура (резидентура) мутахассисликлари ўқув режаларидаги мутахассисликка оид бўлмаган фанлар улуши 2 баробарга қисқартирилади;
клиник ординатурага (резидентурага) мақсадли қабул қилинган талабаларнинг битирув курсини вилоят даражасидаги тиббиёт муассасаларида ташкил этиш тизими йўлга қўйилади;
в) ҳудудларнинг шифокорларга бўлган эҳтиёжидан келиб чиққан ҳолда тиббиёт олий таълим муассасалари бакалавриатнинг “Даволаш иши”, “Педиатрия иши” ва “Касбий таълим (даволаш иши)” таълим йўналишлари бўйича давлат гранти асосида ўқишга қабул кўрсаткичлари доирасидаги мақсадли қабул параметрлари туман (шаҳар)лар кесимида шакллантирилади;
г) тиббиёт олий таълим муассасалари “Даволаш иши”, “Педиатрия иши” ва “Касбий таълим (даволаш иши)” йўналишлари битирувчилари яшаш бўйича рўйхатга олинган жойидан қатъи назар, давлат гранти асосида мақсадли қабул параметрларида кўрсатилган туман (шаҳар)да камида 5 йил ишлаб бериш мажбурияти киритилади.
Вазирлик Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги ҳамда Адлия вазирлиги билан биргаликда икки ой муддатда мазкур банднинг “в” ва “г” кичик бандларида кўрсатилган таклифларни амалга ошириш механизмларини назарда тутувчи норматив-ҳуқуқий ҳужжат лойиҳасини Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
Ўзбекистон Республикаси Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги, Вазирлик Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги билан биргаликда 2020/2021 ўқув йилида тиббиёт олий таълим муассасаларига ўқишга қабул қилишнинг давлат буюртмаси параметрларини шакллантиришда тиббиёт кадрларига эҳтиёж юқори бўлган ҳудудлар учун бакалавриат ва магистратурага давлат гранти асосида ўқишга мақсадли қабул параметрларини 50 фоизгача оширишни инобатга олсин.
4. Шундай тартиб ўрнатилсинки, унга мувофиқ 2020/2021 ўқув йилидан бошлаб:
а) таълим босқичидан қатъи назар, 2-иловага мувофиқ чет тилини билиш даражаси тўғрисидаги халқаро сертификатга эга бўлган тиббиёт олий таълим муассасалари талабаларига (мутахассислик фанларни “қониқарли” баҳога ўзлаштираётган талабалардан ташқари) Талабаларни рағбатлантириш жамғармаси маблағлари ҳисобидан ҳар ойлик стипендиясига базавий стипендия миқдорида қўшимча тўлов амалга оширилади;
б) давлат тиббиёт муассасаларининг халқаро эътироф этилган ташкилотларнинг (Quacquarelli Symonds World University Rankings, Times Нigher Education, Academic Ranking of World Universities) рейтингидаги тиббиёт йўналишида биринчи 200 ўринни эгаллаган олий таълим муассасаларида клиник ординатура (резидентура) ва магистратура мутахассислигини тамомлаган, шунингдек, фалсафа доктори (PhD) ёки фан доктори (DSc) илмий даражасини олган ходимлари лавозим маошига қуйидаги миқдорда ҳар ойлик қўшимча устама тўланади:
клиник ординатура (резидентура) ва магистратура мутахассислигини тамомлаган ходимга – меҳнатга ҳақ тўлашнинг энг кам миқдорининг етти бараварига тенг миқдорда;
фалсафа доктори (PhD) ёки фан доктори (DSc) илмий даражасини олган ходимга – меҳнатга ҳақ тўлашнинг энг кам миқдорининг ўн беш бараварига тенг миқдорда.
Мазкур бандда назарда тутилган харажатлар Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан қопланади.
5. Вазирлик Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги ва Инновацион соғликни сақлаш миллий палатаси билан биргаликда:
а) уч ой муддатда жамоат саломатлиги ва санитария-эпидемиология назорати хизматлари соҳасида олий маълумотли кадрларни тайёрлаш бўйича алоҳида тиббиёт олий таълим муассасасини ташкил қилиш ва ўқув жараёнини 2020/2021 ўқув йилидан бошлашни назарда тутадиган Ўзбекистон Республикаси Президенти қарори лойиҳасини Вазирлар Маҳкамасига киритсин;
б) 2021 йил 1 январга қадар:
Н.И.Пирогов номидаги Россия миллий тадқиқот тиббиёт университети ҳамда Туркия Бахчишеҳир университетининг филиаллари ва клиникаларини Ўзбекистонда ташкил этиш юзасидан;
мамлакатимиздаги тиббиёт олий таълим муассасаларида халқаро рейтингларга кирувчи нуфузли хорижий тиббиёт таълим муассасалари билан ҳамкорликда қўшма таълим дастурлари асосида халқаро факультетлар, шунингдек, филиалларни очиш юзасидан таклифларни Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
6. Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги, Вазирлик Тошкент шаҳридаги Халқаро Вестминстер ва Акфа университетларини жалб қилган ҳолда ушбу университетлар ҳамда тиббиёт олий таълим муассасаларида 2020/2021 ўқув йилидан бошлаб соғлиқни сақлаш соҳаси учун менежер мутахассисларни (Master of Healthcare Administration) тайёрлаш бўйича магистрлик йўналишини жорий қилиш юзасидан зарур чора-тадбирларни амалга оширсин.
Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги 2020/2021 ўқув йилида соғлиқни сақлаш соҳаси учун 20 нафар менежер мутахассисни магистрлик йўналиши бўйича давлат гранти асосида тайёрлаш билан боғлиқ харажатларни қоплаш чораларини кўрсин.
7. Вазирлик Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги билан биргаликда 2020 йил 1 августга қадар мутахассислик йўналишларида асосий ҳисобланган халқаро тан олинган муаллифларнинг адабиётлари, шунингдек, профилактика, диагностика ва даволашнинг замонавий усулларини қўллаш бўйича хорижий дарсликларни муаллифлик ҳуқуқлари талабларига риоя қилган ҳолда белгиланган тартибда ўзбек тилига таржима қилиш асосида тиббиёт олий таълим муассасаларининг бакалавриат, магистратура ва клиник ординатура ўқув дастурларини қайта кўриб чиқсин.
Бунда ушбу тадбирларни молиялаштириш Вазирлик ва тиббиёт олий таълим муассасаларининг бюджетдан ташқари маблағлари ҳамда Ўзбекистон Республикасининг Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан амалга оширилади.
8. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Олий аттестация комиссияси, Вазирлик ҳамда Олий ва ўрта махсус таълим вазирлигининг 2020 йил 1 сентябрдан Нукус, Андижон, Бухоро, Самарқанд, Урганч ва Фарғона шаҳарларида жойлашган тиббиёт олий таълим муассасаларида белгиланган тартибда фалсафа доктори (PhD) ва фан доктори (DSc) илмий даражаларини берувчи илмий кенгашлар ташкил этиш тўғрисидаги таклифи маъқуллансин.
9. Вазирликнинг:
Тошкент врачлар малакасини ошириш институтини Тиббиёт ходимларининг касбий малакасини ривожлантириш маркази (кейинги ўринларда – Марказ) этиб қайта ташкил этиш;
Тошкент шаҳридаги 1-сон Республика клиник шифохонаси негизида Марказнинг кўп тармоқли клиникасини тузиш;
тиббиёт олий таълим муассасалари мавжуд бўлмаган ҳудудларда (Жиззах, Қашқадарё, Навоий, Наманган ва Сирдарё вилоятларида) ҳудудий кўп тармоқли тиббиёт марказларида Марказнинг филиалларини очиш;
Марказда 2021 йилги Ўзбекистон Республикасининг ижтимоий ва ишлаб чиқариш инфратузилмасини ривожлантириш дастури маблағлари ҳисобидан халқаро стандартларга жавоб берадиган ўқув-симуляцион марказини ташкил қилиш тўғрисидаги таклифларига розилик берилсин.
10. Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлиги ҳузуридаги Тиббиёт ходимларининг касбий малакасини ривожлантириш маркази тузилмаси 3-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
Марказ Тошкент врачлар малакасини ошириш институтининг барча ҳуқуқлари, мажбуриятлари ва шартномалари бўйича ҳуқуқий вориси ҳисобланади;
Марказнинг кўп тармоқли клиникаси муассиси Марказ ҳисобланади ҳамда унинг фаолияти Марказ томонидан мувофиқлаштирилади;
Марказ директорининг даволаш ишлари бўйича ўринбосари бир вақтнинг ўзида Марказнинг кўп тармоқли клиникаси бош шифокори ҳисобланади.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси бир ой муддатда Марказ фаолиятини ташкил қилиш бўйича Ҳукумат қарорини қабул қилсин.
11. Узлуксиз касбий тиббиёт таълимида тўпланадиган кредитлар ҳажми 4-иловага мувофиқ белгилансин.
12. Тиббий-санитария ва фармацевтика кадрларининг узлуксиз касбий малакасини ошириш тизимида 2020 йил 1 сентябрдан бошлаб аккредитациядан ўтмасдан, Вазирлик томонидан ҳар йили тасдиқланадиган ўқув дастурлари асосида ўқитиш ҳуқуқи қуйидаги муассаса ва ташкилотларга тақдим этилсин:
Ўзбекистон Республикасининг Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан ва пуллик асосда – республика ихтисослаштирилган илмий-амалий тиббиёт марказлари, тиббиёт ва фармацевтика соҳасидаги илмий-тадқиқот институтлари ва ҳудудий кўп тармоқли тиббиёт марказлари;
пуллик асосда – нодавлат тиббиёт олий таълим муассасалари ҳамда тегишли тиббий-санитария мутахассисликлар бўйича ўқув-симуляцион маркази (шу жумладан, мобиль ўқув-симуляцион марказ) ва илмий даражага эга мутахассислари мавжуд бўлган хусусий тиббиёт ташкилотлари.
Белгилансинки, туман (шаҳар) тиббиёт бирлашмалари, шу жумладан, бирламчи тиббиёт-санитария ёрдами муассасалари ходимларининг узлуксиз касбий малакасини ошириш мазкур бандда белгиланган муассаса ва ташкилотлар томонидан жойларда ташкил этиладиган сайёр цикллар ва масофадан туриб ўқитиш асосида амалга оширилади.
Вазирлик узлуксиз касбий малака ошириш тизимида тиббиёт ходимларини ўқитиш билан шуғулланадиган ташкилотларга юқори малакали хорижий мутахассисларни жалб қилган ҳолда махсус ўқув курсларини ташкил қилишда яқиндан кўмаклашсин.
13. Белгилаб қўйилсинки, 2021 йил 1 январдан бошлаб:
шифокорлар учун ҳар 5 йилда малака тоифасини олиш бўйича мажбурий аттестациядан ўтиш тартиби киритилади ҳамда уларга қулайлик яратиш ва шаффоф ўтказилишини таъминлаш учун аттестацияни онлайн тартибда аудио ва видеокузатув остида ташкил этиш тизими жорий этилади;
бирламчи тиббий-санитария ёрдами муассасалари тиббиёт ходимларини аттестациядан ўтказиш учун тўлов бекор қилинади.
14. Тиббий-санитария ва фармацевтика кадрлари учун малака оширишни назарда тутувчи узлуксиз касбий таълим тизимини жорий этган тиббиёт олий таълим муассасалари (шу жумладан, нодавлат тиббиёт олий таълим муассасалари), республика ихтисослаштирилган илмий-амалий тиббиёт марказлари ва уларнинг филиаллари, илмий-тадқиқот институтлари, ҳудудий кўп тармоқли тиббиёт марказлари ва нодавлат тиббиёт ташкилотларига малака оширишдан муваффақиятли ўтган мутахассисларга ўтилган ўқиш кредитлари кўрсатилган ҳолда Вазирлик томонидан белгиланадиган намунадаги сертификат расмийлаштириш ҳуқуқи берилсин.
15. Вазирлик Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги ҳамда бошқа манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда икки ой муддатда қонун ҳужжатларига мазкур қарордан келиб чиқадиган ўзгартиш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
16. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов ва Ўзбекистон Республикаси Президентининг маслаҳатчиси А.А.Абдувахитов зиммасига юклансин.

О мерах по внедрению совершенно новой системы подготовки и непрерывного профессионального развития кадров в медико-санитарной сфере
2020-04-08 | Документы
В целях улучшения системы профессионального развития медико-санитарных работников, подготовки в данной сфере всесторонне развитых кадров, обладающих глубокими знаниямина основе современных образовательных стандартов, обеспечения медицинских организаций, особенно учреждений первичной медико-санитарной помощи, профессиональными специалистами, повышения авторитета профессоров-преподавателей медицинских образовательных учреждений, а также последовательной реализации задач, определенных в Концепции развития системы здравоохранения Республики Узбекистан на 2019–2025 годы:
1. Согласиться с предложением Министерства здравоохранения (далее – Министерство) и Министерства высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан о преобразовании начиная с 2020/2021 учебного года 47 медицинских колледжейв Техникумы общественного здоровья имени Абу Али ибн Сино согласно приложению №1.
Кабинету Министров Республики Узбекистан в двухмесячный срок разработать и утвердить Комплексную программу по эффективной организации деятельности Техникумов общественного здоровья имени Абу Али ибн Сино с обеспечением ее своевременной и полноценной реализации, предусматривающую:
дальнейшее укрепление материально-технической базы Техникумов общественного здоровья имени Абу Али ибн Сино, оснащение кабинетов по практике на основе установленных нормативов, организацию учебно-симуляционных аудиторий;
внедрение углубленного обучения предметам валеология, медицинская психология, нутрициология, диетология, фармакология, кинезиология, реабилитология и профпатология, а также разработку учебных планов и программ предметов данных техникумов на основе передового зарубежного опыта;
проведение учебных занятий в Техникумах общественного здоровья имени Абу Али ибн Сино путем дистанционного обучения с привлечением высококвалифицированных профессоров-преподавателей медицинских высших образовательных учреждений.
выпускникам, успешно окончившим Техникумы общественного здоровья имени Абу Али ибн Сино, предоставляется право продолжения обучения со второго курса в медицинских высших образовательных учреждениях по профильным направлениям образования бакалавриата без сдачи вступительных экзаменов путем индивидуального собеседования;
расходы на текущее содержание, ведение деятельности, укрепление материально-технической базы и подготовку кадров покрываются за счет внебюджетных средств Министерства, средств, поступающих от обучения учащихся на основе государственного заказа и платного контракта, а также иных источников, не запрещенных законодательством.
3. Установить, что начиная с 2020/2021 учебного года:
а) проректоры (заместители директоров) по лечебной (практической) работе медицинских высших образовательных учреждений одновременно являются главными врачами клиник данных высших образовательных учреждений;
б) в медицинских высших образовательных учреждениях:
в 2 раза сокращается доля непрофильных предметов в учебных планах направлений образования бакалавриата, специальностей магистратуры и клинической ординатуры (резидентуры);
налаживается система организации обучения на выпускном курсе студентов, принятых в клиническую ординатуру (резидентуру) по целевым параметрам, непосредственно в медицинских учреждениях областного уровня;
в) формирование целевых параметров приема по направлениям образования бакалавриата «Лечебное дело», «Педиатрическое дело» и «Профессиональное образование (лечебное дело)» медицинских высших образовательных учреждений в рамках показателей приема на основе государственного гранта осуществляется в разрезе районов (городов) исходя из потребности регионов во врачах;
г) вводится обязательство отработки выпускниками направлений «Лечебное дело», «Педиатрическое дело» и «Профессиональное образование (лечебное дело)» медицинских высших образовательных учреждений не менее 5 лет в районах (городах), указанных в целевых параметрах приема на основе государственного гранта, независимо от их регистрации по месту жительства.
Министерству совместно с Министерством высшего и среднего специального образования и Министерством юстиции Республики Узбекистан в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров проект нормативно-правового акта, предусматривающий механизмы реализации предложений, указанных в подпунктах «в» и «г» настоящего пункта.
Министерству экономического развития и сокращения бедности и Министерству совместно с Министерством высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан при формировании параметров государственного заказа приема на учебу в медицинские высшие образовательные учреждения на 2020/2021 учебный год принять во внимание увеличение до 50 процентов целевых параметров приема в бакалавриат и магистратуру на основе государственного гранта для регионов с высокой потребностью в медицинских кадрах.
4. Установить порядок, в соответствии с которым начиная с 2020/2021 учебного года:
а) студентам медицинских высших образовательных учреждений, имеющим международный сертификат об уровне знания иностранного языка, независимо от курса обучения (за исключением студентов, осваивающих предметы специальности на оценку «удовлетворительно») выплачивается дополнительная надбавка в размере базовой стипендии к ежемесячной стипендии за счет средств Фонда поощрения студентов согласно приложению №2;
б) работникам государственных медицинских учреждений, закончившим специальности клинической ординатуры (резидентуры) и магистратуры, а также получившим ученую степень доктора философии (PhD) или доктора наук (DSc) в высших образовательных учреждениях, занявших первые 200 мест в медицинском направлении рейтингов международно признанных организаций (Quacquarelli Symonds World University Rankings, Times Нigher Education, Academic Ranking of World Universities), выплачивается ежемесячная дополнительная надбавка к должностному окладу в следующем размере:
работникам, окончившим специальности клинической ординатуры (резидентуры) и магистратуры, – в размере, равном семи минимальным размерам оплаты труда;
работникам, получившим ученую степень доктора философии (PhD) или доктора наук (DSc), – в размере, равном пятнадцати минимальным размерам оплаты труда.
Расходы, предусмотренные в настоящем пункте, покрываются за счет средств Государственного бюджета Республики Узбекистан.
5. Министерству совместно с Министерством высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан и Национальной палатой инновационного здравоохранения:
а) в трехмесячный срок внести в Кабинет Министров проект постановления Президента Республики Узбекистан, предусматривающий создание отдельного медицинского высшего образовательного учреждения по подготовке кадров с высшим образованием в сфере общественного здоровья и санитарно-эпидемиологического надзора и начало учебного процесса с 2020/2021 учебного года;
б) в срок до 1 января 2021 года внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения об:
образовании в Узбекистане филиалов и клиник Российского национального исследовательского медицинского университета имени Н.И.Пирогова и Университета Бахчешехир (Турция);
открытии международных факультетов в медицинских высших образовательных учреждениях страны на основе совместных образовательных программ, а также филиалов в сотрудничестве с авторитетными зарубежными медицинскими образовательными учреждениями, входящими в международные рейтинги.
6. Министерству высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан и Министерству с привлечением Международного Вестминстерского университета в городе Ташкенте и Университета Акфа реализовать необходимые меры по внедрению начиная с 2020/2021 учебного года в данных университетах и медицинских высших образовательных учреждениях направления магистратуры по подготовке специалистов-менеджеров для сферы здравоохранения (Master of Healthcare Administration).
Министерству финансов Республики Узбекистан принять меры по покрытию расходов, связанных с подготовкой в 2020/2021 учебном году 20 специалистов-менеджеров для сферы здравоохранения по направлению магистратуры на основе государственного гранта.
7. Министерству совместно с Министерством высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан до 1 августа 2020 года пересмотреть учебные программы бакалавриата, магистратуры и клинической ординатуры медицинских высших образовательных учреждений на основе перевода на узбекский язык в установленном порядке литературы международно признанных авторов, считающейся основной литературой направлений специальности, а также зарубежных учебников по применению современных методов профилактики, диагностики и лечения с соблюдением требований авторского права.
При этом финансирование данных мероприятий осуществляется за счет внебюджетных средств Министерства и медицинских высших образовательных учреждений, а также средств Государственного бюджета Республики Узбекистан.
8. Одобрить предложение Высшей аттестационной комиссии при Кабинете Министров Республики Узбекистан, Министерства и Министерства высшего и среднего специального образования об организации в установленном порядке с 1 сентября 2020 года в медицинских высших образовательных учреждениях, расположенных в городах Нукусе, Андижане, Бухаре, Самарканде, Ургенче и Фергане, ученых советов по присуждению ученой степени доктора философии (PhD) и доктора наук (DSc).
9. Согласиться с предложениями Министерства о:
преобразовании Ташкентского института усовершенствования врачей в Центр развития профессиональной квалификации медицинских работников (далее – Центр);
образовании Многопрофильной клиники Центра на базе Республиканской клинической больницы №1 города Ташкента;
открытии филиалов Центра в территориальных многопрофильных медицинских центрах в регионах, в которых отсутствуют медицинские высшие образовательные учреждения
(в Джизакской, Кашкадарьинской, Навоийской, Наманганской и Сырдарьинской областях);
создании в Центре учебно-симуляционного центра, отвечающего требованиям международных стандартов, за счет средств Программы развития социальной и производственной инфраструктуры Республики Узбекистан на 2021 год.
10. Утвердить структуру Центра развития профессиональной квалификации медицинских работников при Министерстве здравоохранения Республики Узбекистан согласно приложению №3.
Центр является правопреемником Ташкентского института усовершенствования врачей по всем правам, обязательствам и договорам;
Центр является учредителем и координирует деятельность Многопрофильной клиники Центра;
заместитель директора Центра по лечебной работе одновременно является главным врачом Многопрофильной клиники Центра.
Кабинету Министров Республики Узбекистан в месячный срок принять правительственное решение об организации деятельности Центра.
11. Установить объемы кредитов, набираемых при непрерывном профессиональном медицинском образовании, согласно приложению №4.
12. Предоставить следующим учреждениям и организациям право обучения в системе непрерывного повышения профессиональной квалификации медико-санитарных и фармацевтических кадров на основе ежегодно утверждаемых Министерством учебных программ без прохождения аккредитации начиная с 1 сентября 2020 года:
республиканским специализированным научно-практическим медицинским центрам, научно-исследовательским институтам и территориальным многопрофильным медицинским центрам в сфере медицины и фармацевтики – за счет средств Государственного бюджета Республики Узбекистан и на платной основе;
негосударственным медицинским высшим образовательным учреждениям и частным медицинским учреждениям, имеющим учебно-симуляционные центры (в том числе мобильные учебно-симуляционные центры) и специалистов с ученой степенью по соответствующим медико-санитарным специальностям, – на платной основе.
Установить, что непрерывное повышение профессиональной квалификации работников районных (городских) медицинских объединений, в том числе учреждений первичной медико-санитарной помощи, осуществляется учреждениями и организациями, указанными в настоящем пункте, на основе выездных циклов, проводимых на местах, и дистанционного обучения.
Министерству оказывать непосредственное содействие организациям, занимающимся обучением медицинских работников в системе непрерывного повышения профессиональной квалификации, в организации специальных учебных курсов с привлечением высококвалифицированных зарубежных специалистов.
13. Установить, что начиная с 1 января 2021 года:
вводится порядок прохождения врачами каждые 5 лет обязательной аттестации на получение квалификационной категории с внедрением системы организации данной аттестации
в режиме онлайн с аудио- и видеонаблюдением для создания удобств и обеспечения ее прозрачного проведения;
отменяется плата за прохождение аттестации медицинских работников учреждений первичной медико-санитарной помощи.
14. Предоставить медицинским высшим образовательным учреждениям (в том числе негосударственным медицинским высшим образовательным учреждениям), республиканским специализированным научно-практическим медицинским центрам и их филиалам, научно-исследовательским институтам, территориальным многопрофильным медицинским центрам и негосударственным медицинским организациям, внедрившим систему непрерывного профессионального образования, предусматривающую повышение квалификации медико-санитарных и фармацевтических кадров, право оформления сертификата по образцу, установленному Министерством, специалистам, успешно прошедшим повышение квалификации с указанием учебных кредитов.
15. Министерству совместно с Министерством юстиции, другими заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
16. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и советника Президента Республики Узбекистан Абдувахитова А.А.