Соғлиқни сақлаш соҳасида ҳамкорлик​
Инновацион соғлиқни сақлаш Миллий палатасида Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилотининг Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари Лиан Куппенс билан учрашув бўлиб ўтди.
Унда ўзаро ҳамкорликни ривожлантириш имкониятлари муҳокама қилинди. Л.Куппенс таъкидлаганидек, ЖССТнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси соғлиқни сақлаш соҳасидаги ислоҳотларни қўллаб-қувватлашдаги фаолияти Миллий палата билан ўзаро муносабатларни мустаҳкамлашга қаратилган. Бунинг учун биринчи навбатда ўзаро маълумот алмашинувини йўлга қўйиш муҳим.
ЖССТ ваколатхонаси раҳбари бундай алмашинувларни бошлаш учун Ўзбекистондаги соғлиқни сақлаш ҳолатини таҳлил қилиш соҳасидаги БМТнинг мазкур бошқармаси фаолиятининг асосий йўналишлари ва уни такомиллаштириш бўйича тавсиялари билан таништирди.
Л.Куппенс сўзларига кўра, маҳаллий мутахассислар билан ҳамкорликда 2017 йилдан буён ЖССТ мутахассислари томонидан Ўзбекистондаги соғлиқни сақлаш соҳасидаги аҳволни таҳлил қилиш бўйича ишлар олиб борилмоқда. Бунда, бирор соҳадаги маълумотлар мавжуд бўлмаган ҳолларда, экспертлар қўшни давлатлар тажрибасига асосланиб уларни яратишда ёрдам бердилар.
Таҳлиллар шуни кўрсатадики, соғлиқни сақлаш соҳасидаги саъй-ҳаракатларнинг катта қисми юқумли касалликларнинг олдини олишга қаратилган. Ҳозирги вақтда Марказий Осиё минтақасида сил ва ОИВ инфекциясининг янги ҳолатлари қайд этилмоқда. Шу билан бирга, статистика маълумотларига кўра, ўлим ҳолатларининг 80 фоизи юқумли бўлмаган касалликлардир. Бу кўрсаткични пасайтириш учун профилактика чораларини кучайтириш лозим. Буларнинг барчаси тизим сифатида соғлиқни сақлаш соҳасини кучайтиришни талаб қилади. Шунинг учун ЖССТ саъй-ҳаракатлари айнан шу соҳадаги тизим яратилиши ва уни ушлаб турувчи мутахассислар салоҳиятини оширишда ёрдам беришга қаратилган.
ЖССТнинг ушбу йўналишда қўллайдиган халқаро тажрибаси соғлиқни сақлаш тизимининг яратилиши ва ишлаши учун зарур бўлган 6 асосий қисмнинг муҳимлигини кўрсатмоқда. Улар орасида эса қуйидагилар мавжуд: стратегик раҳбарлик ва менежмент, сифатли хизмат кўрсатиш, ахборот тизими ва рақамлаштириш, дори-дармонлар ва даволаш технологиялари, диагностик лабораториялар қулайлиги, соғлиқни сақлаш учун инсон ресурслари ва молиялаштириш.
Жаҳон миқёсида барча мамлакатлар олдида турган Барқарор ривожланиш мақсадларига Ўзбекистоннинг эришиши ҳақида гапирганда, юқорида санаб ўтилган барча йўналишларни тегишли равишда ишлаб чиқиш зарурлигини тушуниш керак.
ЖССТ экспертлари кўмагида Ўзбекистон соғлиқни сақлаш тизимини 2019-2025 йилларда ривожлантириш концепциясини ишлаб чиқди ва ҳозирги пайтда Соғлиқни сақлаш вазирлиги ушбу Концепцияда кўзда тутилган ҳар бир стратегик йўналишни очиб берадиган норматив-ҳуқуқий ҳужжатларни ишлаб чиқмоқда.
Миллий палата раиси Равшан Изамов соғлиқни сақлаш билан боғлиқ барча ҳуқуқий ҳужжатлар ушбу давлат тузилмаси мутахассислари томонидан экспертизадан ўтказилишини ва энг яхши халқаро стандартлар ва ёндашувлар асосида тавсиялар берилишини таъкидлади.
Томонлар барча манфаатдор томонларнинг, жумладан, Миллий палата, Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти ваколатхонаси, Соғлиқни сақлаш вазирлиги, Молия вазирлиги ва бошқаларнинг бирлашиши ислоҳотларнинг мамлакат аҳолисига тиббий ёрдамни яхшилаш ва соғлом турмуш тарзи тамойилларини тезлаштириш мақсадида амалга оширилаётган ва ҳали Ўзбекистон олдида турган босқичлари самарадорлигини оширишга ҳисса қўшади, деган умумий фикр билдирди.
Хусусан, ЖССТ бугунги кунда соғлиқни сақлаш соҳасида қабул қилинган молиялаштириш тизимидаги ўзгаришлар, шунингдек, Мажбурий тиббий суғуртанинг жорий этилиши бўйича пилот лойиҳасини амалга татбиқ этиш масалалари билан шуғулланувчи идоралараро гуруҳда Миллий палатанинг фаол иштироки аҳамиятини қайд этиб ўтди. Бу шуниси билан муҳимки, соғлиқни сақлаш ва мажбурий тиббий суғурталашни рақамлаштиришнинг бир қисми бўлган, Ўзбекистоннинг барча шифокор ва фармацевтларини рўйхатдан ўтказиш амалиёти Миллий палата томонидан амалга оширилмоқда.
Суҳбат давомида томонлар соғлиқни сақлаш тизимини тубдан ислоҳ қилиш учун рақамлаштириш муҳимлигини алоҳида таъкидлади. Лиан Куппенснинг сўзларига кўра, ушб
у соҳада салоҳиятни ошириш, рақамлаштириш соҳалари ва унинг аҳамиятини чуқур англаш жуда муҳим масала бўлиб қолмоқда. ЖССТ ўз дастурий таъминотига эга бўлган турли лойиҳаларни интеграция қилиниши керак бўлган ягона миллий платформа яратиш ғоясини илгари сурмоқда. Шунингдек, кадрлар салоҳиятини ошириш, масалан, парамедикларга диагностикани кодлашни ўргатиш учун ҳам кўп йўналишли ишлар муҳимдир.
Айнан ушбу мажбурий тиббий суғуртанинг жорий этилиши кафолатланган тиббий ёрдамнинг ягона пакетини ишлаб чиқишни англатади. Унда ҳамма нарса, шу жумладан, умумий амалиёт шифокори, ҳамширанинг хизматлари, зарурий мезонлар ва бошқалар ҳисобга олиниши керак.
Музокаралар натижасида томонлар доимий равишда ҳамкорлик қилиш, маълумот алмашиш ва Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти томонидан бошқариладиган ва илгари сурилаётган лойиҳаларга Миллий палатанинг экспертларини жалб қилиш тўғрисида келишувга эришди.

Сотрудничество в сфере реформирования здравоохранения
В Национальной палате инновационного здравоохранения Республики Узбекистан состоялась встреча с главой представительства Всемирной организации здравоохранения в нашей стране Лиан Куппенс, на которой стороны обсудили потенциал развития сотрудничества.
Как было отмечено Л.Куппенс, представительство ВОЗ в Узбекистане в своей работе по поддержке реформ в здравоохранении нацелено на усиление взаимодействия с Национальной палатой инновационного здравоохранения. С этой целью прежде всего необходимо наладить взаимный обмен информацией. Для начала такого обмена главой представительства ВОЗ были представлены основные направления деятельности данного управления ООН в сфере анализа современного состояния здравоохранения Узбекистана и разработки рекомендаций для его улучшения.
По словам Л.Куппенс, с 2017 года экспертами ВОЗ совместно с местными специалистами ведется работа по анализу ситуации в сфере здравоохранения Узбекистана. При этом в случае отсутствия данных по какому-либо направлению эксперты помогали их смоделировать, основываясь на опыте соседних стран. Как показал анализ, значимую часть усилий в сфере здравоохранения занимает работа с инфекционными заболеваниями. Наряду с этим, согласно статистике, около 80 процентов из общего числа смертных случаев приходится на неинфекционные заболевания. Для снижения этого показателя необходимо усилить меры профилактики. Все это требует укрепления здравоохранения как системы. Поэтому усилия ВОЗ нацелены именно на помощь в создании такой системы и рост потенциала специалистов, на которых она держится.
Международный опыт, которым руководствуется ВОЗ в этом направлении, говорит о важности 6 основных блоков, необходимых для построения и функционирования здравоохранения как системы. В их числе: стратегическое руководство и управление, предоставление качественных услуг, информационная система и цифровизация, доступ к лекарственным препаратам и технологиям, диагностическим лабораториям, кадровые ресурсы здравоохранения и финансирование.
Говоря о достижении Узбекистаном Целей устойчивого развития, которые поставлены перед всеми странами на глобальном уровне, также важно понимать необходимость для этого соответствующего развития всех перечисленных выше направлений.
При экспертной поддержке ВОЗ в Узбекистане разработана Концепция развития системы здравоохранения на 2019-2025 годы. В настоящее время Министерством здравоохранения страны ведется разработка нормативно-правовых актов для раскрытия каждого предусмотренного концепцией стратегического направления.
Председатель Национальной палаты Ровшан Изамов отметил, что все нормативно-правовые акты, касающиеся здравоохранения, проходят экспертную оценку специалистов данной госструктуры, при этом даются рекомендации, исходя из лучших международных стандартов и подходов.
Стороны выразили общее мнение, что консолидация всех заинтересованных сторон, включая Национальную палату, представительство ВОЗ, Министерство здравоохранения, Министерство финансов и другие, будет способствовать эффективности тех этапов реформирования, которые реализуются и еще предстоят Узбекистану с целью улучшения медицинского обслуживания населения страны, укоренения принципов здорового образа жизни.
В частности, ВОЗ отмечает важность активного участия Национальной палаты в межведомственной группе, которая работает над вопросами изменения системы финансирования, принятой сегодня в здравоохранении, а также над вопросами реализации пилотного проекта по внедрению системы обязательного медицинского страхования (ОМС). Это тем более актуально, что Национальной палатой ведется работа над внедрением регистрации всех врачей и провизоров Узбекистана, что также является частью процесса цифровизации здравоохранения, как и ОМС.
В ходе беседы сторонами было неоднократно указано на значимость цифровизации для коренного реформирования системы здравоохранения. По мнению Лиан Куппенс, очень важным вопросом остается наращивание потенциала в данной сфере, глубокое понимание направлений цифровизации и ее значимости. ВОЗ продвигает идею соз
дания единой национальной платформы, с которой должны быть интегрированы различные проекты, имеющие собственное программное обеспечение. Также важна разнонаправленная работа для развития кадрового потенциала.
Внедрение того же ОМС подразумевает разработку единого пакета гарантированной медицинской помощи, в котором должно быть все просчитано, в том числе услуги врача общей практики, медсестры, необходимые критерии и так далее. Это, в свою очередь, связано с обновлением клинических протоколов, которым занимается Национальная палата инновационного здравоохранения.
По итогам переговоров сторонами достигнута договоренность о взаимодействии на постоянной основе, обмене информацией и включении экспертов Национальной палаты в проекты, курируемые и продвигаемые в нашей стране Всемирной организацией здравоохранения.