Дарахтларга давлат назорати карточкалари ўрнатилади
Ўзбекистон Республикаси Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш давлат қўмитасининг янги раиси Шавкат Абдураззақов журналистлар ва блогерлар билан учрашди.
Тадбирда бугунги кунда дарахтларни кесиш билан боғлиқ салбий ҳолатлар кўпайиб бораётгани, бундан экология ва атроф-муҳит зарар кўраётгани таъкидланди. Бу каби салбий ҳолатларнинг олдини олиш борасида қўмита томонидан қандай ишлар амалга оширилмоқда, деган саволга жавоб берилди.
Қўмитанинг янги раҳбари ишни давлат муҳофазасидаги дарахтларни хатловдан ўтказишдан бошлашини айтди. Шунингдек, жорий йилда мамлакатимиздаги мавжуд дарахтларга давлат назорати карточкалари ўрнатилади. Бундан кўзланган мақсад – дарахтларнинг асоссиз ва ноқонуний кесилишининг олдини олишдир.

Каждое дерево будет под охраной
Новый председатель Государственного комитета Республики Узбекистан по экологии и охране окружающей среды Шавкат Абдураззаков провел встречу с журналистами и блогерами.
На мероприятии отмечалось, что в настоящее время участились негативные случаи, связанные с вырубкой деревьев, от чего страдает экология и окружающая среда. Были даны ответы на вопросы о том, какая работа проводится комитетом по предупреждению подобных инцидентов.
Новый руководитель комитета отметил, что начнет работу с инвентаризации деревьев, находящихся под государственной охраной. Более того, в текущем году около деревьев будут установлены таблички государственного надзора с целью предупреждения их необоснованной и незаконной вырубки.