Дарахтларга давлат назорати карточкалари ўрнатилади
Ўзбекистон Республикаси Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш давлат қўмитасининг янги раиси Шавкат Абдураззақов журналистлар ва блогерлар билан учрашди.
Тадбирда бугунги кунда дарахтларни кесиш билан боғлиқ салбий ҳолатлар кўпайиб бораётгани, бундан экология ва атроф-муҳит зарар кўраётгани таъкидланди. Бу каби салбий ҳолатларнинг олдини олиш борасида қўмита томонидан қандай ишлар амалга оширилмоқда, деган саволга жавоб берилди.
Қўмитанинг янги раҳбари ишни давлат муҳофазасидаги дарахтларни хатловдан ўтказишдан бошлашини айтди. Шунингдек, жорий йилда мамлакатимиздаги мавжуд дарахтларга давлат назорати карточкалари ўрнатилади. Бундан кўзланган мақсад – дарахтларнинг асоссиз ва ноқонуний кесилишининг олдини олишдир.

Each tree to be protected
New Chairman of the State Committee of the Republic of Uzbekistan on Ecology and Environmental Protection Shavkat Abdurazzakov has met with journalists and bloggers.
It was noted that negative cases associated with cutting down trees have become more frequent, which affects the ecology and the environment. Answers were given to questions about activities being carried out by the committee to prevent such incidents.
The new head of the committee noted that he will begin work with an inventory of trees under state protection. Moreover, in the current year, state supervision signs will be installed near the trees in order to prevent their unreasonable and illegal logging.