Япония халқаро ҳамкорлик агентлигининг (JICA) инвестиция портфелини кўриб чиқилиши бўлиб ўтди
Жорий йилнинг 10 март куни Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги раҳбарияти вазир С.Умурзаков бошчилигида Япония халқаро ҳамкорлик агентлиги (JICA) вакиллари билан биргаликда ташкилотнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари томонидан тақдим этилган инвестиция лойиҳалари портфелини кўриб чиқдилар.
Шунингдек, тадбирда Япониянинг Ўзбекистондаги дипломатик ваколатхонаси раҳбарияти ҳамда тегишли вазирлик ва идораларнинг масъул раҳбарлари иштирок этдилар.
Муҳокама доирасида JICA нинг кредит ва грант маблағлари хисобидан амалга оширилаётган ва ишлар олиб борилаётган лойиҳаларни амалга оширилиши кўриб чиқилди.
Вазирлик раҳбарияти ушбу лойиҳаларни амалга оширишда ажратилган маблағларни ўзлаштиришда кечикиш ва белгиланган муддатларни бузиш хавфини бартараф этадиган принципиал жиҳатдан янги ёндашувни шакллантириш зарурлигини таъкидлади.
Лойиҳаларни амалга оширишни батафсил таҳлил қилиш орқали мавжуд муаммолар аниқланди ва уларни ҳал қилиш йўллари биргаликда аниқлаб олинди.
Ҳозирги вақтда япониялик шерикларнинг портфелида энергетика, соғлиқни сақлаш, қишлоқ хўжалиги, кадрлар тайёрлаш, транспорт сектори ва инфратузилмани ривожлантириш бўйича қатор стратегик лойиҳалар мавжуд. Ҳамкорлик ривожланишидаги ижобий динамикани ва келгусидаги шериклик истиқболларини инобатга олган ҳолда, томонлар янги устувор тармоқларни қамраб оладиган Ўзбекистондаги лойиҳаларни молиялаштириш ҳажмини ошириш ва уларни диверсификация қилиш имкониятларини кўриб чиқдилар.
Энергетика соҳасида кенг кўламли лойиҳаларни қуриш, боғдорчиликни ривожлантириш, шунингдек, қишлоқ хўжалиги инфратузилмасини реконструкция ва модернизация қилиш бўйича аниқ лойиҳавий таклифлар кўриб чиқилди.
Учрашув якунида ташкилотлар ва идоралар иштирокида лойиҳаларнинг доимий мониторингини ўтказиш тўғрисида келишувга эришилди.
Маълумот учун: JICA билан инвестиция, молиявий ва техникавий ҳамкорликнинг умумий ҳажми 4 млрд. долл. ошиқроқ. Бундан ташқари 1993 йилдан бери Ўзбекистонда беғараз ёрдам (грантлар) орқали умумий қиймати 230 млн. долл. бўлган 80 га яқин лойиҳалар амалга оширилган.

Проведен обзор инвестиционного портфеля Японского агентства международного сотрудничества (JICA)
10 марта текущего года руководство Министерства инвестиций и внешней торговли в лице министра С.Умурзакова совместно с представителями Японского агентства международного сотрудничества (JICA) в лице главы представительства организации в Узбекистане провели обзор текущего портфеля инвестиционных проектов.
В мероприятии также приняло участие руководство дипломатической миссии Японии в Республике Узбекистан и ответственные руководители причастных министерств и ведомств.
В рамках обсуждения был всесторонне рассмотрен ход исполнения реализуемых и прорабатываемых проектов с привлечением кредитных и грантовых ресурсов JICA.
Руководством Министерства была подчеркнута необходимость формирования принципиально нового подхода к реализации данных проектов, исключающего риски задержек в освоении выделяемых средств и срывы обозначенных сроков.
При тщательном анализе хода имплементации проектов были выявлены имеющиеся вопросы и совместно выбраны пути их решения.
В настоящий момент портфель японских партнеров включает в себя ряд стратегических проектов в сфере энергетики, здравоохранения, сельского хозяйства, обучения кадров, развития транспортного сектора и инфраструктуры. Учитывая положительную динамика развития сотрудничества и, высоко оценивая перспективы дальнейшего партнерства, стороны рассмотрели перспективу наращивания объема финансирования проектов в Узбекистане и их диверсификации с охватом новых приоритетных отраслей.
Были рассмотрены конкретные проектные предложения по строительству масштабных проектов в сфере энергетики, развития сектора плодоовощеводства республики, а также реконструкции и модернизации сельскохозяйственной инфраструктуры.
По итогам встречи была достигнута договоренность проводить регулярный мониторинг проектов с участием организаций и ведомств.
Справочно: Общий пакет инвестиционного и финансово-технического взаимодействия с JICA составляет более 4 млрд долл. Кроме того, с 1993 года по линии безвозмездного содействия (гранты) в Узбекистане реализовано около 80 проектов на сумму 230 млн долл.