Азиз Абдуҳакимов Австриянинг бир гуруҳ тадбиркорлари билан учрашди
4 март куни Бош вазирнинг ўринбосари – Ўзбекистон Республикаси Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси раиси Азиз Абдуҳакимов “C-Quadrat Investment Group” инвестицион компаниясининг бош директори Александр Шуц бошчилигидаги Австриянинг бир гуруҳ тадбиркорлари билан учрашди.
Австрия делегатсияси туризм соҳасини ривожлантириш, туристик маҳсулотни диверсификация қилиш борасида амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлар, шунингдек, инфратузилма лойиҳалари учун яратилган шароитлар, имтиёзлар ва преференциялар билан танишдилар.
Ўз навбатида, Александр Шуц “C-Quadrat Investment Group” томонидан инвестицион ва молиявий лойиҳаларда, энг илғор ғарбий бошқарув стандартларини жорий этган ҳолда давлат ташкилотлари ва объектларини ислоҳ қилишда фаол иштирок этиш учун Тошкентда Марказий Осиё мамлакатлари бўйича ваколатхона очилиши масаласи кўриб чиқилаётганини маълум қилди. Хорижий сайёҳлар оқимининг тобора кўпайиб бораётганини ҳисобга олган ҳолда, тадбиркорлар, шунингдек, республикада кичик меҳмонхоналар тармоғини қуриш учун сармоя киритишга қизиқиш бидлирмоқда.
Маълумот учун: “C-Quadrat Investment Group” Вена шаҳрида 1991 йилда ташкил этилган. Айни пайтда ушбу гуруҳ 10 миллиард евродан ортиқ қийматдаги инвестиция активларини бошқаради. Компаниянинг Вена, Париж, Франкфурт, Мадрид, Цюрих, Женева, Ереван ва Тбилиси шаҳарларида офислари мавжуд бўлиб, улар Европа ва Осиёнинг 21 мамлакатида фаолият юритади. А. Шуц Австриянинг энг обрўли тадбиркорларидан бири ҳисобланади, унинг шахсий бойлиги 7 миллиард долларга тенг бўлиб, “Deutsche Bank”нинг Кузатув кенгаши аъзосидир.

Азиз Абдухакимов встретился с группой австрийских предпринимателей
4 марта 2020г. заместитель Премьер-министра, председатель Государственного комитета Республики Узбекистан по развитию туризма А.Абдухакимов провел встречу с группой австрийских предпринимателей во главе с генеральным директором инвестиционной компании «C-Quadrat Investment Group» Александром Шуцем.
Австрийская делегация была ознакомлена принимаемыми масштабными реформами по развитию сферы туризма, диверсификации туристского продукта, а также созданных условиях, льготах и преференциях для инфраструктурных проектов.
В свою очередь, Александр Шуц сообщил, что «C-Quadrat Investment Group» изучает вопрос открытия представительства по странам Центральной Азии в г.Ташкенте в целях активного участия в инвестиционных и финансовых проектах, реформировании государственных предприятий и объектов с внедрением лучших западных стандартов управления. Учитывая возрастающий поток иностранных туристов, группа также заинтересована в инвестировании в строительство сети малых гостиниц в республике.
Для справки: «CQ Investment Group» основана в г.Вене в 1991г. В настоящее время группа управляет инвестиционными активами на сумму более 10 млрд. евро. Компания имеет офисы в гг. Вене, Париже, Франкфурте, Мадриде, Цюрихе, Женеве, Ереване и Тбилиси, работает в 21 странах Европы и Азии. А.Шуц является одним из наиболее авторитетных предпринимателей Австрии с личным состоянием около 7 млрд. долл. США, членом Наблюдательного совета «Deutsche Bank»