Ўзбекистонлик олимлар дори воситаларининг ножўя таъсирини ДНК орқали олдиндан аниқлаш усулини яратдилар
2020-03-06 | Фан
Биотехнология лабораторияси Республикадаги энг йирик илмий лабораториялардан бири бўлиб, Ўзбекистон Республикаси Инновацион ривожланиш вазирлиги ҳузуридаги Илғор технологиялар маркази базасида фаолият кўрсатади. Мазкур лаборатория тадқиқот натижаларининг юқори аниқлиги ва ишончлилигини кафолатлайдиган кучли замонавий маълумотлар базасига эгалиги билан диққатга сазовордир.
Молекуляр генетиканинг асосий йўналишларидан бири инсоннинг ирсий ва мултифакториал касалликларининг генетик асосларини ўрганишдир. Касалликлар ривожланишига олиб келадиган генлар полиморфизмлари, шунингдек туғма патологияларнинг ривожланиши учун масъул генетик мутациялар ўрганиш бугунга кундаги долзарб масалалардан бўлиб келмоқда.
Биотехнология лабораторияси фаолиятининг ҳозирги кундаги муҳим йўналишларидан бири дори воситаларига сезувчанликнинг ирсий асосларини ўрганишдан иборат. Фармакогенетика персоналлаштирилган тиббиётни ривожлантиришнинг энг самарали ва истиқболли йўналишларидан биридир. Фармакогенетика беморнинг фармакологик реакцисига таъсир кўрсатувчи генетик хусусиятларини ўрганади. Дорининг, унинг қандай дозлаларининг самарали бўлиши ёки буўлмаслиги ўрганилади. Фойда беради, деб ёзиб берилган дорилар беморнинг соғлигига иджобий таъсир этиш ўрнига фақат ножўя таъсир қиляптими, деган саволларга жавоб беради. Беморларнинг генетик жиҳатдан ўзига хос хусусиятларини аниқлаш орқали ҳар бир инсонга алоҳида ёндашиш, терапевтик омадсизликларнинг ва жиддий ножўя таъсирларнинг олдини олиш имконини беради. Негаки дориларнинг ёппасига буюрилиши оқибатида ҳозирда ёндош касалликларнинг ривожланиши, соғлиқнинг бузилиши, ҳатто ўлим ҳолатлари ҳам кузатилмоқда, шунингдек соғлиқни сақлаш учун ҳаражатлар ошиб бормоқда.
Доривор модданинг биотрансформацияси (ўзлаштирилиши) махсус моддалар (ферментлар)нинг бир бутун гуруҳи томонидан бир неча босқичда амалга оширилади. Ферментларнинг синтези қатъий генетик назорат остида бўлади. Муайян генлар мутацияга учраганда, ферментларнинг тузилиши ва хусусиятида ирсий бузилишлари содир бўлади, натижада ферментнинг ўзи ёки унинг функцияси ўзгариб, препаратнинг тўғри сўрилмаслиги ҳолати юзага келади. Бу препаратнинг дозасини ошириш ёки камайтириш заруриятини тақазо этади.
Бундан ташқари, генетик мутациялар дори ташувчи оқсилларда ва ҳужайра мембранасидаги рецепторлар ва транспорт каналларида содир бўлиши мумкин.
Мазкур мутациялар одатда препаратнинг фармакокинетикасини ўзгартириш орқали (яъни, унинг ҳаракати: ассимиляция, тарқатиш, метаболизм ёки чиқариш) ёки препаратнинг таъсирини ўзгартириш орқали (масалан, препаратнинг фармакологик таъсирига сезувчанликни ўзгартирадиган биологик йўлларни бузиш орқали) терапия самарадорлиги ва хавфсизлигига таъсир қилади.
Биотехнология лабораториясида яратилган генетик биомаркерлар фармакологик реакция бузилишларини аниқлайди. Клиник амалиётда ижтимоий аҳамиятга эга касалликларда кенг қўлланиладиган муҳим дориларга сезувчанликнинг фармакогенетик белгиларини қўллаш фармакотерапиянинг самарадорлиги ва хавфсизлигини оширади, бу ўз навбатида кардиологик, онкологик, юқумли ва психиатрик касалликларга чалинган беморларнинг умрини оширади.

Узбекские ученые разработали способ определения побочных эффектов лекарственных препаратов с помощью ДНК
2020-03-06 | Наука
Лаборатория биотехнологии является одной из крупных научных лабораторий в республике, функционирующая на базе Центра Передовых Технологий при Министерстве Инновационного Развития РУз. Обладает мощной современной базой, которая гарантирует высокую точность и надежность результатов исследований.
Одним из главных направлений молекулярной генетики является исследование генетических основ наследственных и мультифакториальных заболеваний человека. Изучаются полиморфизмы генов, приводящих к риску развития заболеваний, а также генетические мутации ответственные за развитие врожденных патологий.
В данный момент одним из важнейших направлений в лаборатории является изучение наследственных основ восприимчивости к лекарственным препаратам. Фармакогенетика является одним из наиболее эффективных и перспективных направлений развития персонализированной медицины. Фармакогенетика изучает генетические особенности пациента, влияющие на фармакологический ответ, будет ли эффективным применяемое лекарство, в какой дозировке будет оптимальное назначение или не окажет терапевтического эффекта и будут только накапливаться побочные действия. Выявление генетических особенностей пациентов позволяет подобрать индивидуальный подход и избежать терапевтических неудач и серьезных побочных эффектов. Все чаще с такими неблагоприятными реакциями связывают потерю здоровья и даже жизни пациентов, а также увеличение затрат здравоохранения.
Биотрансформация (усвоение) лекарственного вещества осуществляется целой группой специальных веществ (ферментов), особенно в тех случаях, когда химическое превращение вещества в организме проходит в несколько этапов. Синтез ферментов находится под строгим генетическим контролем. При мутации соответствующих генов возникают наследственные нарушения структуры и свойств ферментов, вследствие чего изменяется сам фермент или его функция, приводящая к тому, что лекарственное средство усваивается неправильно. В результате необходимо будет увеличить или уменьшить дозу препарата.
Также генетические мутации могут возникать у белков-транспортеров лекарственных средств и на уровне рецепторов и транспортных каналов на клеточной мембране.
Эти мутации влияют на эффективность и безопасность терапии, как правило, путем изменения фармакокинетики лекарственного средства (то есть его движения: всасывании, распределения, метаболизма или выведения), либо путем изменения действия лекарственного средства (например, нарушением биологических путей, которые изменяют чувствительность к фармакологическим эффектам лекарственного средства).
Подобные генетические биомаркеры способны прогнозировать от 20 до 50 % нарушений фармакологического ответа. Внедрение в клиническую практику фармакогенетических маркеров чувствительности к жизненно важным лекарственным средствам, широко применяемым при социально значимых заболеваниях, позволит повысить эффективность и безопасность фармакотерапии и увеличить продолжительность жизни больных кардиологического, онкологического, инфекционного и психиатрического профиля.