Литва делегацияси – Самарқандда
Мамлакатимизда меҳмон бўлиб турган Литва Сейми спикерининг ўринбосари Ирина Шяулене бошчилигидаги делегация Самарқанд шаҳрида бўлди.
Самарқанд шаҳар ҳокими Бобурмирзо Облоқулов билан учрашув чоғида Ўзбекистон ва Литва ўртасидаги ҳамкорлик алоқалари кейинги пайтда ривожланиб бораётгани таъкидланди. Бу жараёнда икки мамлакат минтақалари ўртасидаги алоқаларни мустаҳкамлашга алоҳида эътибор қаратиш томонлар учун манфаатли бўлиши қайд этилди. Хусусан, туризм соҳасида ҳамкорлик, ўзаро тажриба алмашиш бўйича таклифлар билдирилди. Меҳмонлар Самарқанд шаҳрида иш бошлаган “Таълим ва мутахассислик” XIV халқаро кўргазмасида иштирок этди.
– Биз янги Ўзбекистон билан ҳамкорликни янада кучайтиришни мақсад қилганмиз, – дейди Ирина Шяулене. – Ўтган йили Европа Иттифоқи томонидан Марказий Осиё бўйича янги стратегия қабул қилинди. Бунда Ўзбекистоннинг ҳам алоҳида ўрни бор. Ўзбекистон ёшлари Европа олий таълим муассасаларида, хусусан, Литвада ўқиши, малака оширишлари учун кенг имкониятлар мавжуд. Мазкур йўналишда Тошкентда ўтказилган тадбирларда Литва давлатидан 4 та университет масъуллари иштирок этган эди. Ҳозиргача иккита университет билан шартнома ва меморандум имзоланди. Олий Мажлис Спикери ўринбосарлари, Ўзбекистон олий ва халқ таълими вазирликлари, Савдо-саноат палатаси вакиллари ҳамда маҳаллий ҳокимликлар билан келгуси ҳамкорлик бўйича фикр алмашдик. Нафақат таълим соҳасида, балки савдо-иқтисодий соҳаларда ҳам ҳамкорлик қилишни режалаштираяпмиз.
Литва делегацияси Самарқанд шаҳридаги тарихий обидалар ва диққатга сазовор жойлар билан ҳам яқиндан танишди. Юртимиз тарихида алоҳида ўрин тутган темурийлар даври маданияти меҳмонларда катта таассурот қолдирди.

Пребывающая в нашей стране делегация во главе с заместителем Председателя Сейма Литвы Иреной Шяулене посетила Самарканд.
В ходе встречи с хокимом города Самарканда Бобурмирзо Облакуловым отмечалось последовательное развитие в последние годы сотрудничества между Узбекистаном и Литвой. Подчеркивалось, что особое внимание укреплению связей между регионами двух стран будет взаимовыгодным для обеих сторон. В частности, выдвинуты предложения по сотрудничеству и обмену опытом в сфере туризма. Гости приняли участие в открывшейся в Самарканде XIV международной выставке "Образование и специальность".
– Мы намерены еще более укрепить сотрудничество с новым Узбекистаном, – говорит Ирена Шяулене. – В прошлом году Европейским Союзом была принята новая стратегия по Центральной Азии. При этом ключевая роль отведена Узбекистану. Созданы широкие возможности для обучения и повышения квалификации узбекской молодежи в высших учебных заведениях Европы, в том числе Литвы. В проведенных в Ташкенте мероприятиях в данном направлении участвовали ответственные работники четырех литовских университетов. На сегодняшний день уже подписаны договор и меморандум с двумя университетами. Мы обменялись мнениями о дальнейшем сотрудничестве с заместителями Спикера Олий Мажлиса, представителями министерств народного, высшего и среднего специального образования, Торгово-промышленной палаты и местных хокимиятов. Планируем наладить сотрудничество не только в образовании, но и в торгово-экономической сфере.
Делегация Литвы ознакомилась с историческими памятниками и достопримечательностями города Самарканда. Незабываемое впечатление на гостей произвела культура эпохи Темуридов, которая занимает особое место в истории нашей страны.