Ўзбекистон ва БМТ: муштарак мақсадлар
Пойтахтимизда мамлакатимизнинг БМТ аъзолигига қабул қилинганига 28 йил тўлиши муносабати билан Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси Халқаро ишлар ва парламентлараро алоқалар қўмитаси томонидан Тошкент давлат юридик университети билан ҳамкорликда ташкил этилган давра суҳбати бўлиб ўтди.
“Ўзбекистон ва БМТ ҳамкорлигининг устувор йўналишлари” мавзусидаги ушбу давра суҳбатида Парламент қуйи палатаси депутатлари, БМТ доимий ваколатхонаси ва махсус тузилмалари раҳбарлари, Ташқи ишлар вазирлиги масъул ходимлари, тадқиқотчи олимлар, талабалар иштирок этди.
Тадбирда Ўзбекистон ва Бирлашган Миллатлар Ташкилоти ўртасидаги 1992 йил 2 мартда тамал тоши қўйилган ҳамкорликнинг муҳим босқичлари ва устувор йўналишлари муҳокама этилди.
Маълумки, БМТ фаолияти ер юзида кечаётган ҳар қандай глобал сиёсий жараёнларни мувофиқлаштириш ва бошқариш, минтақавий низоларни бартараф этишга кўмаклашиш, табиий офатларнинг олдини олиш ва камбағалликка қарши курашиш каби долзарб масалаларга йўналтирилган. Мазкур тузилма аъзо давлатларнинг барқарор ривожланишга эришиш йўлидаги саъй-ҳаракатларини қўллаб-қувватлайдиган ягона ва обрўли халқаро ташкилот ҳисобланади.
Давра суҳбати давомида дунё миқёсида тинчлик ва хавфсизликни таъминлаш, давлатлараро дўстлик ва яхши қўшничиликни мустаҳкамлаш, халқаро иқтисодий, маданий, ижтимоий-гуманитар муносабатларни кенгайтириш, инсон ҳуқуқ ва эркинликларини қўллаб-қувватлаш ва ривожлантириш Ўзбекистон ва БМТ ўртасидаги ҳамкорликнинг асосий йўналишлари эканлиги эътироф этилди.
Кейинги йилларда мамлакатимиз БМТ сафидаги энг фаол давлатлардан бирига айлангани қайд этилди. Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиеёвнинг БМТ Бош ассамблеяси 72-сессиясида янграган ташаббуслари ҳам минтақавий ҳам глобал миқёсда муҳим аҳамият касб этиши алоҳида таъкидланди.
2019 йилда БМТнинг “Барқарор ривожланиш мақсадлари” номли стратегияси эълон қилинди ва Ўзбекистон ҳам инсониятнинг 2030 йилгача ривожланишини назарда тутувчи 17 глобал мақсадларга эришишга қаратилган улкан жараёнга фаол қўшилди.
Қайд этиш жоиз, республикамизда Давлат дастурларига мувофиқ қабул қилинаётган ва ҳаётга татбиқ этилаётган, Ҳаракатлар стратегияси доирасида амалга оширилаётган қонунлар БМТнинг барқарор ривожланиш соҳасидаги мақсадларга эришиш йўлини танлаган Ўзбекистон тараққиётига хизмат қилмоқда.
Бу жараёнда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси палаталари томонидан қонун ижодкорлиги ва парламент назоратини ўрнатиш бўйича фаолият доирасида амалга оширилиши лозим бўлган ишлар белгилаб олинган. Жумладан, ҳукумат идораларининг республикада барқарор ривожланиш мақсадларига эришишга қаратилган фаолиятлари тўғрисидаги мунтазам ҳисоботини тинглаш режалаштирилган.
Давра суҳбати якунида муҳокама қилинган масалалар, билдирилган фикр-мулоҳазалар асосида тегишли тавсиялар ишлаб чиқилди.

Узбекистан и ООН: общие цели
В столице в связи с 28-летием принятия нашей страны в членство Организации Объединенных Наций состоялся «круглый стол», организованный Комитетом Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан по международным делам и межпарламентским связям совместно с Национальным университетом Узбекистана.
Во встрече на тему «Приоритетные направления сотрудничества Узбекистана и ООН»приняли участие депутаты нижней палаты парламента, руководители постоянного представительства и специальных структур ООН в нашей стране, ответственные работники Министерства иностранных дел, ученые-исследователи, студенты.
На мероприятии обсуждены важные этапы и приоритетные направления сотрудничества между Узбекистаном и Организацией Объединенных Наций, основа которого была заложена 2 марта 1991 года.
Как известно, деятельность ООН направлена на такие актуальные вопросы, как координация и управление глобальными политическими процессами, происходящими на земле, содействие в устранении региональных конфликтов, предупреждение стихийных бедствий и борьба с бедностью. Данная структура является единственной авторитетной организацией, поддерживающей действия стран-членов на пути достижения устойчивого развития.
В ходе мероприятия отмечалось, что основными направлениями сотрудничества между Узбекистаном и ООН является обеспечение мира и безопасности, укрепление межгосударственной дружбы и добрососедских отношений, расширение международных экономических, культурных и социально-гуманитарных связей, поддержка и развитие прав и свобод человека.
Подчеркнуто, что в последние годы Узбекистанстал одной из самых активных стран в рядах ООН. Отмечалось, что инициативы Президента Шавката Мирзиёева, прозвучавшие на 72-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН, имеют значение как на региональном, так и на глобальном уровне.
В 2019 году была объявлена стратегия ООН «Цели устойчивого развития», и Узбекистан активно присоединился к процессу по достижению 17 глобальных целей, предусматривающих развитие человечества до 2030 года.
Нужно отметить, что принимаемые в республике в соответствии с государственными программами законы, которые внедряются в жизнь, реализуются в рамках Стратегии действий, служат развитию Узбекистана, избравшего путь достижения целей устойчивого развития ООН.
В этом процессе палатами Олий Мажлиса Республики Узбекистан намечены мероприятия, которые будут реализованы в рамках деятельности по законотворчеству и установлению парламентского контроля. В частности, предусматривается регулярное заслушивание отчетов правительственных органов о деятельности на пути достижения целей устойчивого развития.
В завершение встречи на основе обсужденных вопросов и высказанных суждений были разработаны соответствующие рекомендации.