Тошкентда Беларусь-Ўзбекистон аграр форуми бошланди
Мамлакатимизда илк бор ўтказилаётган мазкур форумда Беларусь Республикасининг қишлоқ хўжалиги ва озиқ-овқат вазирлиги мутасаддилари, мазкур соҳада фаолият юритаётган 70 га яқин фирма ва компаниялар, илмий муассасалар, машинасозлик корхоналари вакилларидан иборат катта делегация иштирок этмоқда.
Тадбир Беларусь томони ташаббуси билан ташкиллаштирилган бўлиб, “Продукт.BY” журнали, Беларусь Республикаси Қишлоқ хўжалиги ва озиқ-овқат вазирлиги ҳамда мазкур мамлакатнинг Ўзбекистондаги элчихонаси форумнинг ташкилотчиси ҳисобланади.
Шунингдек, мазкур форумга Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги, Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ҳамда Ўзбекистон Республикасининг Беларусь Республикасидаги элчихонаси ҳамкорлик қилмоқда.
Форумни Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ўринбосари Азиз Абдуҳакимов ҳамда Беларусь Республикаси Бош вазири ўринбосари Владимир Дворник табрик сўзлари билан очиб берди.
Форум иши давомида Белорусь агросаноати ва машинасозлиги корхоналарининг маҳсулотлари кўргазмаси бўлиб ўтмоқда. Унда иштирокчилар Беларусь Республикасининг аграр соҳадаги экспорт имкониятлари, Агросаноат комплексини ривожлантиришни илмий таъминлашнинг долзарб жиҳатлари, Беларусь-Ўзбекистон ўртасида қишлоқ хўжалиги ва машинасозлиги, агросаноат соҳасининг турли йўналишларида ҳамкорлик истиқболлари билан танишадилар.

The First Belarus – Uzbekistan Agrarian Forum kicks off in Tashkent. It is attended by a delegation of the Ministry of Agriculture and Food of Belarus, about 70 companies operating in this sphere, representatives of scientific institutions, machine-building enterprises.
The event is organized by Produkt.by magazine, the Ministry of Agriculture and Food of the Republic of Belarus and the Embassy of Belarus in Uzbekistan.
The forum is also co-organized by the Ministry of Investments and Foreign Trade of the Republic of Uzbekistan, the Ministry of Agriculture and the Embassy of Uzbekistan in Belarus.
Prime Minister of the Republic of Uzbekistan Aziz Abdukhakimov and Prime Minister of the Republic of Belarus Vladimir Dvornik addressed the event.
The event also includes the exhibition of products of Belarusian agro-industry and machine-building enterprises. Participants will get acquainted with export opportunities of Belarus in agrarian sphere, actual aspects of scientific provision of development of agro-industrial production, prospects of cooperation between Belarus and Uzbekistan in various areas of agriculture and mechanical engineering, agro-industrial sector.