Лимончилик тармоғини янада ривожлантиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида
Сўнгги йилларда республикада лимончилик тармоғини бошқариш тизимини ислоҳ қилиш, лимонзорлар майдонини кенгайтириш ҳисобига маҳсулот ишлаб чиқариш ва экспорт ҳажмини кўпайтириш борасида изчил чоралар амалга оширилмоқда.
Жумладан, республикада 2018-2019 йилларда 46 миллион АҚШ доллари миқдоридаги хорижий кредит линиялари жалб қилиниб, 730 гектар майдонда замонавий лимонзорлар барпо этилди, лимон етиштириладиган иссиқхоналар умумий майдони 1 221 гектарга етказилди.
Шу билан бирга, инновацион технологиялар асосида янги, серҳосил ва жаҳон бозорида рақобатбардош бўлган лимон навларини яратишга етарли эътибор берилмаётганлиги, сифатли ахборот-консалтинг хизматларини кўрсатиш талаб даражасида йўлга қўйилмаганлиги, кооперация муносабатлари тўлиқ шаклланмаганлиги оқибатида соҳадаги мавжуд имкониятлардан самарали фойдаланилмаяпти.
Республикада лимончилик тармоғини янада ривожлантириш, илмий-тадқиқотлар кўламини кенгайтириш, илғор ва замонавий ресурс тежовчи технологияларни қўллаш асосида юқори сифатли саноатбоп ва экспортбоп лимон етиштириш ҳажмини ошириш, давлат томонидан қўллаб-қувватлаш механизмларини кенг жорий этиш мақсадида:
1. Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ва “Лимон етиштирувчилар ва экспорт қилувчилар” уюшмасининг:
“Лимон етиштирувчилар ва экспорт қилувчилар” уюшмаси номини “Цитрус, субтропик ва тропик ўсимлик етиштирувчилар ва экспорт қилувчилар” уюшмаси (кейинги ўринларда – Уюшма) деб ўзгартириш;
тажриба тариқасида Академик М.Мирзаев номидаги боғдорчилик, узумчилик ва виночилик илмий-тадқиқот институти ҳузурида Уюшма иштирокида давлат-хусусий шериклик шартлари асосида масъулияти чекланган жамияти шаклидаги Цитрус, субтропик ва тропик ўсимликлар илмий-амалий марказини (кейинги ўринларда – Марказ) ташкил этиш тўғрисидаги таклифлари маъқуллансин.
Марказнинг асосий вазифалари қуйидагилар эканлиги маълумот учун қабул қилинсин:
кооперация шартлари асосида цитрус, субтропик ва тропик ўсимликлар плантацияларини ташкил этиш бўйича тавсияларни ишлаб чиқиш ҳамда маҳсулот етиштирувчиларга етказиш;
сертификатланган ва кафолатланган лимон кўчатларини етиштириш бўйича махсус кўчатхоналарни ташкил этиш ҳамда лимон кўчатларини етиштирувчи хўжаликлар билан ўзаро ҳамкорликни йўлга қўйиш;
мавжуд иссиқхоналарни модернизация қилиш ҳамда серҳосил, экспортбоп лимон навлари коллекциясини ва кўргазмали лимон плантацияларини яратиш;
цитрус, субтропик ва тропик ўсимликлар, экспорт ва импорт маҳсулотларини сертификатлаш;
цитрус, субтропик ва тропик ўсимликлар, шунингдек, манзарали ўсимликлар, гуллар ва кўкаламзорлаштириш экинлари кўчатларини етказиб бериш;
маҳсулот ишлаб чиқарувчиларни минерал ўғитлар ва кимёвий моддалар билан таъминлаш;
цитрус, субтропик ва тропик ўсимликларни қайта ишлаш, янги инновацион технологияларни жорий қилиш ва хизмат кўрсатиш;
соҳани ривожлантириш бўйича хорижий технологиялар, фан ва ишлаб чиқаришдаги ютуқлар, янгиликларга оид ролик ва махсус кўрсатувлар тайёрлаш.
Марказ фаолияти банк кредитлари, ташаббускорлар маблағлари, хизмат кўрсатишдан тушадиган маблағлар, халқаро молия институтлари маблағлари, ҳомийлик хайриялари ва қонун ҳужжатларида тақиқланмаган бошқа манбалар ҳисобидан молиялаштирилади.
2. Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги Уюшма билан биргаликда икки ой муддатда:
Марказга Академик М.Мирзаев номидаги боғдорчилик, узумчилик ва виночилик илмий-тадқиқот институти ҳудудидан бино ва иссиқхона учун 12 гектар ер майдони ажратилишини;
Уюшма, Академик М.Мирзаев номидаги боғдорчилик, узумчилик ва виночилик илмий-тадқиқот институти ҳамда хусусий шерик ўртасида уч томонлама шартнома тузилишини таъминласин.
3. Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги, Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги, Молия вазирлиги, Боғдорчилик ва иссиқхона хўжалигини ривожлантириш агентлиги, Уюшманинг 2020 йил 1 мартдан бошлаб лимонзорларни барпо этишнинг қуйидаги тартибини жорий этиш тўғрисидаги таклифи маъқуллансин:
а) Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ҳузуридаги Боғдорчилик ва иссиқхона хўжаликларини ривожлантириш агентлиги:
янги барпо этиладиган лимонзорлар учун стандартларни (кўчат нави
ва сифати, экиш схемаси, иссиқхонага қўйиладиган талаблар, ресурс тежовчи технологиялар ҳамда бошқалар) белгилайди;
лимончилик тармоғини ривожлантиришда илғор хорижий тажриба ва ресурс тежовчи инновацион технологиялар жорий этилишини ташкил
қилади;
лимонзорларни ташкил этиш харажатларини молиялаштириш учун халқаро молия институтларининг имтиёзли ресурслари ва грант маблағларини жалб этиш чораларини кўради;
қайта ишлаш корхоналари ва экспорт қилувчи ташкилотлар иштирокида ташкил этиладиган кооперациялар (кластерлар) раҳбарлари ва лимон етиштирувчилар учун ўқув-семинарларни ташкил қилади;
сертификатланган ва кафолатланган лимон кўчатларини етиштириш бўйича махсус кўчатхоналарни ташкил этади ҳамда лимон кўчатларини етиштирувчи хўжаликлар фаолиятини мувофиқлаштиради;
б) Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва туманлар ҳокимликлари:
кооперация (кластер) асосида ишлайдиган қайта ишлаш корхоналари
ва экспорт қилувчи ташкилотлар рўйхатини шакллантиради ҳамда уларга лимон етиштирувчиларни бириктиради;
лимонзорлар учун талаб қилинган ер майдонларининг қисқа муддатларда ажратилишини ва белгиланган стандартлар асосида барпо қилинишини таъминлайди;
ҳосилдорликни ошириш ва маҳсулот ишлаб чиқаришни кўпайтириш, белгиланган агротехник тадбирларни ўз муддатида амалга ошириш бўйича чора-тадбирларни белгилайди;
в) қайта ишлаш корхоналари ва экспорт қилувчи ташкилотлар иштирокида ташкил этиладиган кооперациялар (кластерлар):
лимон етиштирувчилар билан ўзаро ҳамкорлик асосида кооперация фаолиятини йўлга қўйиш, етиштирилган маҳсулотни саралаш, қайта ишлаш, сақлаш, қадоқлаш ва экспорт қилиш бўйича самарали иш юритиш тизимини жорий қилади;
лимонзорларни барпо этади ва уларни лизинг шартлари асосида узоқ муддатга тадбиркорлик субъектларига беради, агротехник тадбирларни амалга ошириш учун мутахассис ажратади, илмий асосланган агрономик тавсиялар бериб боради;
лимон етиштирувчилар талаби асосида уларни лимон кўчатлари, минерал ўғитлар, ёнилғи-мойлаш маҳсулотлари ва бошқа моддий-техника ресурслари билан таъминлайди;
соҳа олимлари ва кўп йиллик тажрибага эга бўлган мутахассисларни жалб қилиб, лимон етиштирувчиларнинг малакасини ошириб боради;
г) маҳсулот етиштирувчилар:
кооперация талаблари асосида лимон кўчатларининг тўлиқ экилишини, агротехник тадбирларнинг ўз вақтида бажарилишини таъминлайди;
лимонзорларни барпо этиш бўйича харажатларнинг келишилган қисми бўйича дастлабки тўловларни амалга оширади;
тузилган шартномаларга мувофиқ етиштирилган маҳсулотларнинг белгиланган вақтда ва сифатда етказиб берилишини таъминлайди.
2020 йилда Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоятларда ишга тушадиган лимончилик йўналишидаги лойиҳаларнинг манзилли рўйхати
1-иловага мувофиқ;
лимон етиштиришга ихтисослаштириладиган ҳудудлар рўйхати 2-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
а) лимонзорлар пахта ва ғалладан бўшаган ҳамда фойдаланишга киритиладиган ер майдонларида ресурс тежовчи технологияларни қўллаган ҳолда барпо этилади;
янги лимонзорлар “Ҳар бир оила – тадбиркор” дастури доирасида ажратиладиган, Боғдорчилик ва иссиқхона хўжалигини ривожлантириш жамғармаси, Бандликка кўмаклашиш давлат жамғармаси, Фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгаларини қўллаб-қувватлаш жамғармаси, халқаро молия институтлари маблағлари ҳисобидан барпо этилади;
б) 2020 йил 1 мартдан бошлаб кооперацияларга бирлашган лимон етиштирувчи фермер ва деҳқон хўжаликлари, қишлоқ хўжалиги корхоналари ва тадбиркорлик субъектларига:
янги лимонзорларни барпо этиш ва кўчатларни харид қилиш билан боғлиқ бўлган харажатларнинг ҳар бир гектари учун 30 миллион сўмдан ошмайдиган миқдори Боғдорчилик ва иссиқхона хўжалигини ривожлантириш жамғармаси ҳисобидан;
лимон меваларининг экспорти билан боғлиқ транспорт (темир йўл ва авиация транспорти) харажатларининг 25 фоизигача бўлган миқдори Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ҳузуридаги Экспортни рағбатлантириш агентлиги томонидан субсидия сифатида қоплаб берилади.
6. Маълумот учун қабул қилинсинки, кооперацияларга бирлашган лимон етиштирувчи фермер ва деҳқон хўжаликлари, қишлоқ хўжалиги корхоналари ва тадбиркорлик субъектларига Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 11 декабрдаги “Мева-сабзавотчилик ва узумчилик тармоғини янада ривожлантириш, соҳада қўшилган қиймат занжирини яратишга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПҚ–4549-сон қарорида назарда тутилган имтиёзлар татбиқ этилади.
7. Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги, Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ҳамда Агросаноат мажмуи ва озиқ-овқат таъминоти соҳасидаги лойиҳаларни амалга ошириш агентлиги:
тижорат банклари билан биргаликда лимончилик соҳасидаги лойиҳаларни молиялаштириш учун халқаро молия институтларининг камида 100 миллион АҚШ доллари миқдоридаги маблағлари жалб этилишини;
“Туронбанк” акциядорлик тижорат банки билан биргаликда халқаро молия институтларининг 100 миллион АҚШ доллари миқдоридаги хорижий кредит линияларини лимончилик соҳасидаги лойиҳаларни молиялаштириш учун йўналтирилишини таъминласин.
8. Ўзбекистон Республикаси Инновацион ривожланиш вазирлиги ва Қишлоқ хўжалиги вазирлиги бир ой муддатда лимончилик бўйича 2020-2024 йилларга мўлжалланган фундаментал ва амалий тадқиқотлар ҳамда инновацион илмий-техник лойиҳаларни шакллантирсин ҳамда уларнинг грант танловлари асосида амалга оширилишини таъминласин.
Бунда лимон кўчатларининг иссиқхона ва очиқ майдонда парвариш қилинадиган янги навларини яратиш, оналик кўчатзорларни ташкил этиш, зараркунанда ҳамда касалликларга қарши курашиш, инновацион технологияларни жорий қилишга алоҳида эътибор қаратилсин.
9. Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ҳамда Академик М.Мирзаев номидаги боғдорчилик, узумчилик ва виночилик илмий-тадқиқот институтига:
бир ой муддатда лимончиликни ривожлантириш бўйича илғор хорижий тажрибани ўрганган ҳолда ресурс тежовчи технологияларга асосланган лимонзорларни барпо этиш ва парваришлаш, маҳсулот етиштириш, сақлаш ҳамда қайта ишлаш бўйича тавсияларни ишлаб чиқиш ва жойларга етказиш;
икки ой муддатда лимон экиш, парваришлаш, етиштириш, ҳосилни йиғиштириб олиш, қайта ишлаш, сақлаш, саралаш ва экспорт қилиш масалалари бўйича фермер ҳамда деҳқон хўжаликлари, томорқа ер эгалари ва тадбиркорлик субъектлари учун жойларда ўқув-семинарларини ўтказиш;
етакчи хорижий институтлар билан лимончиликни ривожлантириш ва илғор инновацион технологияларни кенг жорий қилиш бўйича илмий-амалий ҳамкорликни йўлга қўйиш, илмий ходимлар ва мутахассисларнинг малакасини ошириш ҳамда тажриба алмашиш ишларини ташкил этиш вазифалари юклатилсин.
10. Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги Тошкент давлат аграр университети ҳузурида давлат-хусусий шериклик шартлари асосида цитрус, субтропик ва тропик ўсимликларни етиштириш бўйича кичик инновацион корхона ташкил этиш чораларини кўрсин.
Бунда корхонанинг асосий вазифаси “фан – таълим – ишлаб чиқариш”нинг узвий интеграциясини таъминлаш, дарс машғулотларини ишлаб чиқариш билан боғлиқ ҳолда амалга ошириш ва талабаларда амалий кўникмаларни шакллантириш эканлигига эътибор қаратилсин.
11. Қишлоқ хўжалиги вазирлиги Тошкент давлат аграр университети билан биргаликда университетнинг 3-босқич талабалари орасидан саралаб олинган талабалар учун цитрус, субтропик ва тропик ўсимликларни етиштириш технологиялари бўйича зарурий билим ва малакага эга бўлган мутахассислар тайёрловчи махсус гуруҳларни ташкил этсин.
Бунда ўқув аудиторияларини жиҳозлаш, замонавий технология воситалари билан таъминлаш Узум етиштирувчилар ва вино тайёрловчиларни қўллаб-қувватлаш жамғармаси, Боғдорчилик ва иссиқхона хўжалигини ривожлантириш жамғармаси, ҳомийлик маблағлари ҳамда халқаро молия институтлари грантлари ҳисобидан амалга оширилади.
12. “Ўзстандарт” агентлигига халқаро даражада тан олинган стандартлар талабларига мос маҳсулот етиштиришни кўпайтириш, цитрус, субтропик ва тропик ўсимликлар, жумладан, лимон маҳсулотларини ушбу стандартлар талаблари асосида сертификатлаш ишларини жадаллаштириш юклатилсин.
13. Ўзбекистон миллий телерадиокомпаниясига цитрус, субтропик ва тропик ўсимликлар бўйича илғор технологиялар, фан ва ишлаб чиқаришдаги ютуқларга оид махсус кўрсатувларни мунтазам намойиш этиб бориш юклатилсин.
14. Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ҳузуридаги Боғдорчилик ва иссиқхона хўжаликларини ривожлантириш агентлиги:
Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши ва вилоятлар ҳокимликлари, Уюшма билан биргаликда икки ой муддатда 2020 йилда қўшимча 2,5 минг гектар ер майдонида амалга ошириладиган лимончилик йўналишидаги лойиҳаларнинг манзилли рўйхатини шакллантирсин;
зарур ҳолларда, Уюшма таклифига асосан мазкур қарорнинг 1 ва 2-иловаларига ўзгартириш ва қўшимчалар киритсин.
15. Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги Адлия вазирлиги билан биргаликда икки ой муддатда қонун ҳужжатларига ушбу қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
16. Мазкур қарор ижроси қуйидаги тартибда амалга оширилсин:
Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг маслаҳатчиси А.Д.Вахабов, қишлоқ хўжалиги вазирининг биринчи ўринбосари Ш.Ж.Тешаев – ушбу қарор ижросининг ташкил этилишини, 2020 йилда амалга ошириладиган лимончилик йўналишидаги лойиҳаларнинг тармоқ жадваллари ишлаб чиқилиши ва ишга туширилиши, лимонзорлар учун ажратиладиган субсидияларнинг мақсадли йўналтирилишини таъминласин;
Ўзбекистон Республикаси қишлоқ хўжалиги вазири Ж.А.Ходжаев, Боғдорчилик ва иссиқхона хўжалигини ривожлантириш агентлиги директори Н.Э.Нажимов – давлат-хусусий шериклик шартлари асосида Цитрус, субтропик ва тропик ўсимликлар илмий-амалий маркази фаолиятини ташкил этиш, соҳада кооперация муносабатларини шакллантириш ҳамда илмий-тадқиқотлар кўламини кенгайтириш чораларини кўрсин;
Ўзбекистон Республикаси инвестициялар ва ташқи савдо вазирининг ўринбосари Ф.Ж.Раҳимов, “Ўзбекозиқовқатхолдинг” компанияси бошқаруви раиси Т.А.Жалилов – халқаро молия институтлари маблағлари жалб этилиши, ташқи бозорлар конъюнктураси бўйича маркетинг тадқиқотлари ўтказилиши ва лимон экспорти географияси кенгайтирилишини таъминласин;
Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши раиси, вилоятлар ва туманлар ҳокимлари – лимонзорлар барпо этиш учун ер майдонларини ажратиш, кооперация муносабатларини шакллантириш асосида ишлаб чиқариш ҳажмини кўпайтириш, қўшилган қиймат занжирини яратиш ҳамда экспорт салоҳиятини ошириш чораларини кўрсин;
Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши раиси, вилоятлар ва туманлар ҳокимларининг қишлоқ хўжалиги бўйича ўринбосарлари – лимонзорлар барпо этиш ва ҳудудларни лимончиликка ихтисослаштириш чораларини кўрсин, “Цитрус, субтропик ва тропик ўсимлик етиштирувчилар ва экспорт қилувчилар” уюшмаси фаолиятига кўмаклашсин.

О дополнительных мерах по дальнейшему развитию сферы лимоноводства
В последние годы в республике реализуются последовательные меры по реформированию системы управления сферой лимоноводства, увеличению объема производства и экспорта продукции за счет расширения площадей лимонных плантаций.
В частности, в 2018–2019 годах в республику привлечены зарубежные кредитные линии в размере 46 млн долларов США, на площади 730 гектаров созданы современные лимонные плантации, общая площадь теплиц по выращиванию лимонов достигла 1 221 гектара.
Вместе с тем вследствие недостаточности внимания к созданию новых, высокоурожайных и конкурентоспособных на мировом рынке сортов лимонов, неналаженности оказания на должном уровне качественных информационно-консалтинговых услуг, неполного формирования кооперационных отношений неэффективно используются имеющиеся возможности в сфере лимоноводства.
В целях дальнейшего развития сферы лимоноводства в республике, расширения масштаба научных исследований, увеличения объема производства высококачественных промышленно- и экспортоориентированных лимонов на основе применения передовых и современных ресурсосберегающих технологий, а также широкого внедрения механизмов государственной поддержки:
1. Одобрить предложения Министерства сельского хозяйства Республики Узбекистан и Ассоциации производителей и экспортеров лимонов о:
переименовании Ассоциации производителей и экспортеров лимонов в Ассоциацию производителей и экспортеров цитрусовых, субтропических и тропических растений (далее – Ассоциация);
создании в порядке эксперимента Научно-практического центра цитрусовых, субтропических и тропических растений (далее – Центр) при Научно-исследовательском институте садоводства, виноградарства и виноделия имени академика М.Мирзаева с участием Ассоциации на основе условий государственно-частного партнерства в форме общества с ограниченной ответственностью.
Принять к сведению, что основными задачами Центра являются:
разработка и доведение до производителей продукции рекомендаций по созданию плантаций цитрусовых, субтропических и тропических растений на условиях кооперации;
создание специальных питомников по выращиванию сертифицированных и гарантированных саженцев лимонов, а также налаживание взаимного сотрудничества с производителями саженцев лимонов;
модернизация действующих теплиц, а также создание коллекций высокоурожайных экспортоориентированных сортов лимонов и показательных лимонных плантаций;
сертификация цитрусовых, субтропических и тропических растений, экспортной и импортной продукции;
поставка саженцев цитрусовых, субтропических, тропических
и декоративных растений, а также цветов и озеленительных культур;
обеспечение производителей продукции минеральными удобрениями и химическими веществами;
переработка цитрусовых, субтропических и тропических растений, внедрение и обслуживание новых инновационных технологий;
подготовка роликов и специальных передач о зарубежных технологиях, достижениях в науке и производстве, а также новшествах в развитии сферы.
Деятельность центра финансируется за счет банковских кредитов, средств инициаторов, средств, поступающих от оказания услуг, средств международных финансовых институтов, благотворительных пожертвований и иных источников, не запрещенных законодательством.
2. Министерству сельского хозяйства Республики Узбекистан совместно с Ассоциацией в двухмесячный срок обеспечить:
выделение Центру 12 гектаров земельной площади для здания и теплиц за счет территории Научно-исследовательского института садоводства, виноградарства и виноделия имени академика М. Мирзаева;
заключение трехстороннего договора между Ассоциацией, Научно-исследовательским институтом садоводства, виноградарства и виноделия имени академика М. Мирзаева и частным партнером.
3. Одобрить предложение Министерства сельского хозяйства, Министерства экономики и промышленности, Министерства финансов Республики Узбекистан, Агентства по развитию садоводства и тепличного хозяйства и Ассоциации о введении с 1 марта 2020 года следующего порядка сооружения лимонных плантаций:
а) Агентство по развитию садоводства и тепличного хозяйства при Министерстве сельского хозяйства Республики Узбекистан:
определяет стандарты для вновь создаваемых лимонных плантаций (сорт и качество саженцев, схему посадки, требования, предъявляемые к теплицам, ресурсосберегающие технологии и другие);
организует внедрение передового зарубежного опыта
и ресурсосберегающих инновационных технологий в развитие сферы лимоноводства;
принимает меры по привлечению льготных ресурсов и грантовых средств международных финансовых институтов для финансирования затрат на создание лимонных плантаций;
проводит учебные семинары для руководителей создаваемых коопераций (кластеров) и производителей лимонов с участием перерабатывающих предприятий и организаций-экспортеров;
создает специальные питомники по выращиванию сертифицированных и гарантированных саженцев лимонов, а также координирует деятельность хозяйств, выращивающих саженцы лимонов;
б) Совет Министров Республики Каракалпакстан, хокимияты областей и районов:
формируют перечень перерабатывающих предприятий и организаций-экспортеров, работающих на основе кооперации (кластера), а также закрепляют за ними производителей лимонов;
обеспечивают выделение в короткие сроки требуемых земельных участков для лимонных плантаций и их сооружение на основе определенных стандартов;
устанавливают меры по повышению урожайности и увеличению производства продукции, своевременному проведению намеченных агротехнических мероприятий;
в) кооперации (кластеры), создаваемые с участием перерабатывающих предприятий и организаций-экспортеров:
внедряют систему эффективного делопроизводства по налаживанию на основе взаимного сотрудничества кооперационной деятельности с производителями лимонов, а также сортировке, переработке, хранению, упаковке и экспорту выращенной продукции;
сооружают лимонные плантации и передают их субъектам предпринимательства на долгий срок на условиях лизинга, выделяют специалистов для проведения агротехнических мероприятий, предоставляют научно обоснованные агрономические рекомендации;
на основе требований производителей лимонов обеспечивают их саженцами лимонов, минеральными удобрениями, горюче-смазочными материалами и другими материально-техническими ресурсами;
повышают квалификацию производителей лимонов с привлечением ученых данной сферы и специалистов, имеющих многолетний опыт;
г) производители продукции:
обеспечивают полную посадку саженцев лимонов и своевременное проведение агротехнических мероприятий на основе требований кооперации;
осуществляют первоначальные выплаты согласованной части расходов по сооружению лимонных плантаций;
обеспечивают поставку выращенной продукции в определенные сроки и в качестве согласно заключенным договорам.
адресный перечень запускаемых проектов в направлении лимоноводства в Республике Каракалпакстан и областях в 2020 году согласно приложению № 1;
перечень регионов, специализирующихся на выращивании лимонов, согласно приложению № 2.
а) лимонные плантации сооружаются на высвобождаемых из-под хлопка и зерновых, вводимых в оборот земельных площадях с применением ресурсосберегающих технологий;
новые лимонные плантации сооружаются за счет средств, выделяемых в рамках программы «Каждая семья – предприниматель», Фонда развития садоводства и тепличного хозяйства, Государственного фонда содействия занятости, Фонда поддержки фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель, а также средств международных финансовых институтов;
б) начиная с 1 марта 2020 года объединенным в кооперации фермерским и дехканским хозяйствам, сельскохозяйственным предприятиям и субъектам предпринимательства, выращивающим лимоны, в качестве субсидий покрываются:
расходы, связанные с сооружением новых лимонных плантаций и закупкой саженцев, за счет Фонда развития садоводства и тепличного хозяйства в размере, не превышающем 30 миллионов сумов за каждый гектар;
транспортные расходы (железнодорожным и авиационным транспортом), связанные с экспортом плодов лимона, Агентством продвижения экспорта при Министерстве инвестиций и внешней торговли в размере до 25 процентов данных расходов.
6. Принять к сведению, что на объединенные в кооперации фермерские и дехканские хозяйства, сельскохозяйственные предприятия и субъекты предпринимательства, выращивающие лимоны, распространяются льготы, предусмотренные постановлением Президента Республики Узбекистан от 11 декабря 2019 года №ПП–4549 «О дополнительных мерах по дальнейшему развитию плодоовощеводства и виноградарства, созданию в отрасли цепочки добавленной стоимости».
7. Министерству сельского хозяйства, Министерству инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан и Агентству по реализации проектов в области агропромышленного комплекса и продовольственного обеспечения обеспечить:
совместно с коммерческими банками привлечение средств международных финансовых институтов в размере не менее 100 млн долларов США на финансирование проектов в сфере лимоноводства;
совместно с акционерным коммерческим банком «Туронбанк» направление зарубежных кредитных линий международных финансовых институтов в размере 100 млн долларов США на финансирование проектов в сфере лимоноводства.
8. Министерству инновационного развития и Министерству сельского хозяйства Республики Узбекистан в месячный срок разработать проекты фундаментальных и прикладных исследований, а также инновационные научно-технические проекты по лимоноводству на 2020–2024 годы и обеспечить их реализацию на основе грантовых конкурсов.
При этом уделить особое внимание созданию новых сортов саженцев лимона, выращиваемых в теплицах и на открытых площадях, организации маточного питомника, борьбе с вредителями и болезнями, внедрению инновационных технологий.
9. Возложить на Министерство сельского хозяйства Республики Узбекистан и Научно-исследовательский институт садоводства, виноградарства и виноделия имени академика М. Мирзаева следующие задачи:
в месячный срок сооружение и выращивание лимонных плантаций на основе ресурсосберегающих технологий с изучением передового зарубежного опыта, а также разработку и доведение на места рекомендаций по производству, хранению и переработке продукции;
в двухмесячный срок проведение на местах учебных семинаров для фермерских и дехканских хозяйств, владельцев приусадебных земель и субъектов предпринимательства по вопросам посадки, выращивания и возделывания лимонов, а также сбора, переработки, хранения, отбора и экспорта урожая;
налаживание научно-практического сотрудничества с ведущими зарубежными институтами по развитию лимоноводства и широкому внедрению передовых инновационных технологий, а также организации деятельности по повышению квалификации и обмену опытом научных кадров и специалистов.
10. Министерству сельского хозяйства Республики Узбекистан принять меры по созданию малого инновационного предприятия при Ташкентском государственном аграрном университете по выращиванию цитрусовых, субтропических и тропических растений на основе условий государственно-частного партнерства.
При этом обратить внимание на обеспечение тесной интеграции «наука – образование – производство» как основной задачи предприятия, проведение учебных занятий в сочетании с производством, а также формирование у студентов практических навыков.
11. Министерству сельского хозяйства совместно с Ташкентским государственным аграрным университетом создать специальные группы по подготовке специалистов, обладающих необходимыми знаниями и навыками в технологиях выращивания цитрусовых, субтропических и тропических растений для студентов, отобранных из состава студентов 3-го курса университета.
При этом оснащение аудиторий, обеспечение их современными технологическими средствами осуществляется за счет средств Фонда поддержки виноградарей и виноделов, Фонда развития садоводства и тепличного хозяйства, спонсорских средств и грантов международных финансовых институтов.
12. Возложить на Агентство «Узстандарт» задачу ускорения работ по увеличению производства продукции, соответствующей требованиям стандартов, признанных на международном уровне, а также сертификации цитрусовых, субтропических и тропических растений, в том числе лимонной продукции, на основе требований настоящих стандартов.
13. Возложить на Национальную телерадиокомпанию Узбекистана обязанность по регулярной трансляции специальных передач о передовых технологиях выращивания цитрусовых, субтропических и тропических растений, а также достижениях в науке и производстве.
14. Агентству по развитию садоводства и тепличного хозяйства при Министерстве сельского хозяйства Республики Узбекистан:
совместно с Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и Ассоциацией в двухмесячный срок сформировать адресный перечень реализуемых проектов в направлении лимоноводства на дополнительных 2,5 тысячи гектаров земельной площади в 2020 году;
при необходимости на основе предложения Ассоциации вносить изменения и дополнения в приложения №№1 и 2 настоящего постановления.
15. Министерству сельского хозяйства совместно с Министерством юстиции Республики Узбекистан в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
16. Установить следующий порядок исполнения настоящего постановления:
советнику Премьер-министра Республики Узбекистан Вахабову А.Д., первому заместителю министра сельского хозяйства Тешаеву Ш.Ж. – обеспечить организацию исполнения настоящего постановления, разработку и введение в действие отраслевых графиков реализуемых проектов в направлении лимоноводства в 2020 году, целевое направление субсидий, выделяемых для лимонных плантаций;
министру сельского хозяйства Республики Узбекистан Ходжаеву Ж.А., директору Агентства по развитию садоводства и тепличного хозяйства Нажимову Н.Э. – принять меры по организации деятельности Научно-практического центра цитрусовых, субтропических и тропических растений на условиях государственно-частного партнерства, формированию кооперационных отношений в сфере, а также расширению масштабов научных исследований;
заместителю министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Рахимову Ф.Ж., председателю правления компании «Узбекозиковкатхолдинг» Жалилову Т.А.– обеспечить привлечение средств международных финансовых институтов, проведение маркетинговых исследований по конъюнктуре внешних рынков и расширение географии экспорта лимонов;
председателю Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимам областей и районов – принять меры по увеличению объема производства, созданию цепочки добавленной стоимости и повышению экспортного потенциала на основе выделения земельных площадей для сооружения лимонных плантаций и формирования кооперационных отношений;
заместителям председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимов областей и районов по вопросам сельского хозяйства – принять меры по сооружению лимонных плантаций и специализации регионов на лимоноводство, оказывать содействие деятельности Ассоциации производителей и экспортеров цитрусовых, субтропических и тропических растений.