2020 йилнинг 20 февраль куни Ўзбекистон Республикаси Президентининг Афғонистон бўйича Махсус вакили Исматулла Иргашев Япония Фавқулодда ва Мухтор Элчиси Ёшинори Фужияма билан учрашди.
Суҳбат чоғида Афғонистон йўналишидаги икки мамлакат ҳамкорлигини кенгайтириш, хусусан, тинч музокаралар жараёнини бошлаш бўйича саъй-ҳаракатлар, шунингдек, Афғонистоннинг ижтимоий-иқтисодий инфратузилмасини тиклашга қаратилган иқтисодий лойиҳаларни амалга ошириш масалалари муҳокама қилинди.
Учрашувда Афғонистондаги ҳозирги вазият, можарони ҳал қилиш ва ушбу мамлакатда узоқ муддатли ва барқарор тинчлик ўрнатиш бўйича халқаро ҳамжамиятнинг саъй-ҳаракатлари юзасидан атрофлича фикр алмашилди.
Суҳбат чоғида Элчи бутун дунё сивилизацияси учун катта тарихий ва маданий аҳамиятга эга бўлган Ўзбекистон ҳудудидаги Будда меъморчилигининг ажойиб археологик дурдонларига ташриф буюрадиган Япония туристлари сони сезиларли даражада кўпайишига ишонч билдирди.

20 февраля 2020 года Специальный представитель Президента Республики Узбекистан по Афганистану Исматулла Иргашев встретился с Чрезвычайным и Полномочным Послом Японии Ёшинори Фуджиямой.
В ходе состоявшейся беседы обсуждены усилия двух стран по расширению сотрудничества на афганском направлении, в частности по запуску мирного переговорного процесса, а также реализации различных экономических проектов, главная цель которых восстановление социально-экономической инфраструктуры Афганистана.
Между сторонами состоялся обстоятельный обмен мнениями по нынешней ситуации в Афганистане, усилиям международного сообщества в целях разрешения конфликта и установления долгосрочного и устойчивого мира в этой стране.
В ходе беседы Посол также выразил уверенность в заметном увеличении количества японских туристов, посещающих великолепные археологические шедевры буддистского зодчества на территории Узбекистана, имеющие огромное историческое и культурное значение для всей мировой цивилизации.