Лондонда Ўзбекистон бўйича Барча партиялар парламент гуруҳи мажлиси бўлиб ўтди
2020 йилнинг 11 февраль куни Буюк Британия парламентида Ўзбекистон бўйича Барча партиялар парламент гуруҳи (APPG) янги таркибининг биринчи мажлиси бўлиб ўтди, унда парламентнинг иккала палатаси депутатлари, Буюк Британия ташқи сиёсат идорасининг Америка ва Европа ишлари бўйича давлат вазири Кристофер Пинчер ва Ўзбекистон Элчиси Саид Рустамов иштирок этдилар.
Тадбир давомида парламентарийлар томонидан APPG раҳбарияти аъзолари сайланди, Буюк Британия ТИВ ва Ўзбекистон Элчихонасининг Ўзбекистон-Британия ҳамкорлигининг ҳолати ва истиқболлари тўғрисидаги баҳолари тингланди ва Барча партиялар парламент гуруҳи фаолиятининг устувор йўналишлари аниқланди.
Жамоатлар палатасининг Консерватив партиядан депутати Эндрю Бриджен APPG раҳбари этиб сайланди, унинг ўринбосарлари қаторига мамлакат парламенти Лордлар палатаси ва Жамоатлар палатасининг бир қатор обрўли аъзолари кирди.
Элчи ўз нутқида Ўзбекистондаги кенг кўламли модернизация жараёнлари, очиқ ва конструктив ташқи сиёсат, шунингдек, Ўзбекистон-Буюк Британия муносабатларини ривожлантириш учун янги имкониятлар тўғрисида батафсил сўзлаб берди. Британия парламентарийлари Президент Шавкат Мирзиёевнинг Олий Мажлисга Мурожаатномасида белгиланган республикани ривожлантиришнинг асосий қоидалари ва устувор вазифалари билан ҳам таништирилди.
Буюк Британия ТИВ раҳбари ўринбосари Кристофер Пинчер Ўзбекистондаги чуқур ислоҳотлар дастури Буюк Британия томонидан қўллаб-қувватланишини, Британия томонининг икки томонлама кўп қиррали ҳамкорликни кенгайтиришдан манфаатдорлигини қайд этди.
Ораларида 2019 йил декабрь ойида Ўзбекистонда ўтказилган парламент сайловида иштирок этган халқаро кузатувчилар ҳам бўлган APPG аъзолари Ўзбекистон ва Буюк Британия ўртасидаги ўзаро манфаатли ва узоқ муддатли ҳамкорлик учун янги истиқболларни очувчи республикадаги сезиларли ўзгаришларни олқишладилар. Парламентарийлар Британия-Ўзбекистон мулоқотини, жумладан парламентлараро йўналишдаги алоқаларни ривожлантиришга амалий ёрдам кўрсатишга тайёрлигини билдирдилар.
Ўзбекистон бўйича Барча партиялар парламент гуруҳи (APPG) - Британия парламентидаги Буюк Британия ва Ўзбекистон ўртасидаги дўстлик жамияти 2009 йилда парламентлараро алоқаларни ва умуман Ўзбекистон-Британия муносабатларини ривожлантиришга кўмаклашиш мақсадида ташкил этилган. Гуруҳга парламентдаги икки палата депутатлари ҳамда мамлакатдаги барча сиёсий партияларнинг вакиллари киришади.

В Лондоне состоялось заседание Всепартийной парламентской группы по Узбекистану
11 февраля 2020 года в британском парламенте состоялось первое заседание нового состава Всепартийной парламентской группы по Узбекистану (APPG), в котором приняли участие депутаты обеих палат парламента, государственный министр британского внешнеполитического ведомства по делам Америки и Европы Кристофер Пинчер и Посол Узбекистана Саид Рустамов.
В ходе мероприятия парламентариями были избраны члены руководящего состава APPG, заслушаны оценки МИД Великобритании и Посольства Узбекистана о состоянии и перспективах узбекско-британского сотрудничества, определены приоритетные направления деятельности Всепартийной парламентской группы.
Руководителем APPG был переизбран депутат Палаты общин от Консервативной партии Эндрю Бриджен, в число его заместителей вошел ряд авторитетных членов Палаты лордов и Палаты общин парламента страны.
Посол в своем выступлении подробно рассказал о масштабных процессах модернизации в Узбекистане, его открытой и конструктивной внешней политике, а также новых возможностях для развития узбекско-британских отношений. Британские парламентарии также были ознакомлены с основными положениями и приоритетными задачами развития республики, обозначенными в Послании Президента Шавката Мирзиёева Олий Мажлису.
Заместитель главы МИД Великобритании Кристофер Пинчер отметил поддержку Великобританией программы глубоких реформ в Узбекистане, заинтересованность британской стороны в расширении двустороннего многопланового сотрудничества.
Члены APPG, среди которых были и международные наблюдатели за состоявшимися в декабре 2019 года парламентскими выборами в Узбекистане, приветствовали значительные преобразования в республике, которые открывают новые перспективы для взаимовыгодного и долгосрочного сотрудничества между Узбекистаном и Великобританией. Парламентариями была выражена готовность оказывать практическое содействие развитию британо-узбекского диалога, в том числе по межпарламентской линии.
Всепартийная парламентская группа по Узбекистану (APPG) - общество дружбы между Великобританией и Узбекистаном в британском парламенте основано в 2009 году с целью содействия развитию межпарламентских связей и в целом узбекско-британских отношений. В группу входят депутаты обеих палат парламента, а также представители всех политических партий страны.