Марказий сайлов комиссияси вакиллари Озарбайжонда сайловларни кузатишмоқда
2020 йилнинг 6-10 февраль кунлари Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссияси Раисининг ўринбосари М.Истамов бошчилигидаги делегация аъзолари Озарбайжон Республикаси Миллий Межлисига бўлиб ўтаётган навбатдан ташқари сайловларда халқаро кузатувчилар мақомида иштирок этди.
Миллий Межлис - бир мандатли сайлов округларидан иборат 125 нафар депутат (битта округ - бир депутат)дан иборат бўлиб, 5 йиллик муддатга сайланувчи мажоритар сайлов тизимига асосланган парламентдир.
Сайловларни уюшқоқлик билан ўтказиш учун 5 573 та сайлов участкаси ташкил этилган. Шундан 1 000 тасида реал вақт режимида жараённи узатиб борувчи веб-камералар ўрнатилган бўлиб, интернет орқали мазкур амалиётни кузатиш мумкин бўлди.
Навбатдан ташқари сайловларда иштирок этиш мақсадида 1314 нафар номзод рўйхатга олинган бўлиб, бу 2015 йилда ўтказилган парламент сайловларига нисбатан қариийб икки баробар кўп кўрсаткич ҳисобланади. Шулардан 246 нафар номзод сиёсий партиялар томонидани илгари сурилган бўлса, 11 нафари фуқаролар ташаббускор гуруҳлари вакилларини, 1057 нафари эса мустақил номзодларни ташкил этди.
Мамлакатда 55 та сиёсий партия фаолият юритаётган бўлиб, улардан 19 таси 272 нафар номзод кўрсатишган. Номзодларнинг аксари қисмини амалда бошқарувда бўлган “Йени Озарбайжон” (122) партияси шу билан бирга, муҳолифатдаги “Мусават” (25) ҳамда “Умид” (21) партиялари кўрсатишган.
Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссиясининг кузатувчилар миссиясининг таъкидлашича, депутатлик мандатига нисбатан номзодлар сонининг кўплиги мамлакатда сиёсий ҳилма-ҳиллик мавжудлиги ва сайловчилар учун ҳақиқий танлов имконияти мавжудлигидан далолатдир.
Озарбайжон Республикаси Марказий сайлов комиссияси навбатдан ташқари парламент сайловларини эълон қилганидан эътиборан, ўтган қисқа вақт ичида юксак ташкилий ва кенг миқёсдаги тайёргарлик ишларини амалга оширгани эътиборга молик.
Делегация аъзолари Шомахан ва Ширвон туманлари ҳамда Боку шаҳрида ташкил этилган сайлов участкаларига ташриф буюришди.
Ўзбекистон делегациясининг кузатишлари шуни кўрсатдики, Озарбайжон Республикаси парламентига бўлиб ўтган навбатдан ташқари сайлов жараёнлари шаффоф, очиқ, осойишта муҳитда ва сайлов бўйича умумэътироф этилган халқаро стандартларга ҳамда миллий қонунчиликка мувофиқ ташкил қилинди. Кузатув давомида сайлов қонунчилигига зид жиддий қоидабузарлик қайд этилмади.

Представители Центральной избирательной комиссии наблюдали за ходом выборов в Азербайджане
Делегация Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан во главе с заместителем председателя М.Истамовым в период с 6 по 10 февраля 2020 года приняла участие на внеочередных выборах в Милли Меджлис Азербайджанской Республики в качестве международных наблюдателей.
Милли Меджлис состоит из 125 депутатов по одномандатным избирательным округам (от одного округа — один депутат), которые избираются на пять лет на основе мажоритарной избирательной системы.
Для проведения выборов организовано 5 573 избирательных участка. На 1 000 из них установлены веб-камеры с трансляцией процесса выборов в режиме реального времени в Интернет.
Для участия на внеочередных выборах зарегистрированы 1314 кандидатов, что почти в два раза больше, чем на прошлых парламентских выборах в 2015 году. Из них 246 выдвинуты политическими партиями, 11 – инициативными группами граждан, 1057 – самовыдвиженцы.
В стране действуют 55 политических партий, из них 19 выдвинули 272 кандидата. Больше всех своих кандидатов выдвинули правящая партия «Йени Азербайджан» (122), оппозиционные «Мусават» (25) и «Умид» (21).
Миссия наблюдателей от Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан отмечает, что участие в избирательной кампании такого количества кандидатов на депутатский мандат свидетельствует о наличии в стране политического плюрализма и возможности реального выбора для избирателей.
Центральная избирательная комиссия Азербайджанской Республики с момента объявления внеочерердных парламентских выборов за короткий период на высоком организационном уровне провела большую по масштабам подготовительную работу.
Делегация посетила избирательные участки, образованные в Шамахинском и Ширванском районах и городе Баку.
Результаты наблюдения узбекской делегации показали, что внеочередные парламентские выборы Азербайджанской Республики прошли прозрачно и открыто, в спокойной атмосфере, в соответствии с национальным законодательством и общепризнанными международными стандартами в сфере выборов. Каких-либо серьёзных нарушений избирательного законодательства в ходе наблюдения не отмечалось.