ЖССТнинг Европа минтақавий бюросининг янги директори Ханс Клюге хорижга биринчи расмий ташрифини Ўзбекистондан бошламоқда
2020-02-10 | Соғлиқни сақлаш
Жорий йил 1 февралдан ўз вазифасига киришган ЖССТнинг Европа минтақавий бюроси директори Ханс Клюге биринчи хорижга расмий ташрифини Ўзбекистондан бошламоқда. Бу эса юртимизда тиббиёт йўналишида эришилаётган ютуқларнинг яна бир эътирофи бўлди. Ханс Клюгенинг бугун юртимизга келиши кутилмоқда.
Таъкидлаш жоизки, у соғлиқни сақлаш соҳасида 24 йилдан буён фаолият кўрсатиб келади. У ўз фаолиятини Белгияда оилавий шифокор сифатида бошлаган. Сўнгра Сомали ва Либерияда «Чегара билмас шифокорлар» билан ишлаган. Х.Клюге Россиядаги жазони ижро этиш тизимида сил касаллигига қарши кенг кўламли дастурларда фаол иштирок этган. Доктор Клюге ЖССТнинг Жануби-Шарқий Осиё минтақавий бюросида сил, ОИТС ва безгакка қарши кураш дастурларини ҳам назорат қилди. Сўнгги ўн йил давомида эса ЖССТнинг Европа минтақавий идорасида ишлаб, бу ерда соғлиқни сақлаш тизимидаги катта ўзгаришларда фаол иштирок этган.
Ханс Клюге
Ташриф давомида Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлиги ва ЖССТнинг Европа минтақавий бюроси ўртасида 2020-2021 йилларга мўлжалланган икки йиллик ҳамкорлик шартномаси имзоланиши режалаштирилмоқда. Шунингдек, меҳмон бир қатор тиббиёт муассасалари ва ихтисослаштирилган илмий-амалий тиббиёт марказлари фаолияти билан ҳам танишиши режалаштирилган.
Эслатиб ўтамиз, ўтган йилнинг май ойида Женевада бўлиб ўтган Жаҳон соғлиқни сақлаш ассамблеясининг 72-сессиясида Ўзбекистон соғлиқни сақлаш вазири Алишер Шадманов ЖССТнинг Европа минтақаси бўйича вице-президенти этиб сайланган эди.

Новый директор Европейского регионального бюро ВОЗ Ханс Клюге свой первый официальный визит за рубеж начинает с Узбекистана
2020-02-10 | Здравоохранение
Приступивший к службе 1 февраля 2020 года директор Европейского регионального бюро ВОЗ Ханс Клюге свой первый официальный визит за рубеж начинает с Узбекистана. А это стало очередным признанием достижений Узбекистана в области медицины. Его приезд ожидается сегодня.
Стоит отметить, что Х. Клюге работает в сфере общественного здравоохранения уже 24 года. Он начал свою карьеру в Бельгии на должности семейного врача, после чего работал с организацией «Врачи без границ» в Сомали и Либерии. Принимал участие в масштабных программах по борьбе с туберкулезом в пенитенциарной системе в Сибири (Российская Федерация) и еще в ряде других стран. В Региональном бюро ВОЗ для стран Юго-Восточной Азии доктор Клюге курировал программы по борьбе с туберкулезом, СПИДом и малярией. На протяжении последних десяти лет он работал в Европейском региональном бюро ВОЗ, где занимался вопросами осуществления масштабных преобразований в системах здравоохранения.
Во время приезда Ханса Клюге планируется подписание двухгодичного соглашения о сотрудничестве между Министерством здравоохранения Республики Узбекистан и Европейским региональным бюро ВОЗ на 2020-2021 годы. А также гость будет в нескольких медицинских учреждениях и специализированных научно-практических медицинских центрах.
Напоминаем, что в мае прошлого года в Женеве проходила 72-я сессия Всемирной ассамблеи здравоохранения (ВАЗ) и вице-президентом от Европейского региона Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) тогда был избран министр здравоохранения Узбекистана Алишер Шадманов.