2020 йилнинг 5 февраль куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири ўринбосари Дилшод Ахатов мамлакатимизда ўз миссиясини якунлаётган Туркия ҳамкорлик ва мувофиқлаштириш агентлигининг (TIKA) Тошкент шаҳридаги Ваколатхонаси раҳбари Али Ихсан Чағлар билан учрашди.
Томонлар соғлиқни сақлаш ва қишлоқ хўжалиги соҳаларига ҳамда кичик ва ўрта бизнесни ривожлантириш, турли соҳаларда мутахассислар малакасини ошириш бўйича амалга оширилган дастурларга урғу бериб Ўзбекистон ва TIKA ўртасида ўрнатилган алоқалар даражасини юқори баҳоладилар. Хусусан, ўтган йил давомида Агентлик Ўзбекистондаги лойиҳаларни қўллаб-қувватлаш учун қарийб 30 миллион доллар ажратди.
Ҳамкорликнинг маданий-гуманитар жиҳатларига алоҳида эътибор қаратилди. 2019 йил 20-29 сентабрь кунлари Тошкент шаҳрида ўзбек ва турк рассомларининг асарлари намойиш этилган “Замонлар оша маданият: Ўзбекистон" номли кўргазма ва конференсиянинг муваффақиятли ўтказилгани таъкидланди.
Вазир ўринбосари Ваколатхона раҳбари Али Ихсан Чағларнинг Ўзбекистон-Туркия муносабатларини ривожлантиришга қўшган шахсий ҳиссаси учун миннатдорлик билдирди ва келгуси ишларида муваффақиятлар тилади.
Али Ихсан Чағлар TIKAнинг Тошкентдаги ваколатхонаси раҳбари сифатидаги фаолиятини ҳар томонлама қўллаб-қувватлагани учун Ўзбекистон томонига самимий миннатдорчилик билдирди.

5 февраля 2020 года заместитель Министра иностранных дел Республики Узбекистан Дилшод Ахатов встретился с главой Представительства Турецкого агентства по сотрудничеству и координации (TIKA) в г.Ташкент Али Ихсаном Чагларом, завершающим свою миссию в нашей стране.
Стороны высоко оценили установившийся уровень взаимодействия Узбекистана с TIKA, отдельно выделив сферы здравоохранения и сельского хозяйства, а также реализации программ развития малого и среднего бизнеса и повышения квалификации специалистов в различных областях. В частности, за прошедший год агентство направило на поддержку проектов в Узбекистане порядка 30 млн. долл. США.
Особое внимание было уделено культурно-гуманитарному аспекту сотрудничества. Подчеркивалось успешное проведение в г.Ташкент 20-29 сентября 2019 года выставки и конференции «Узбекистан культура вне времени», на которой были представлены работы узбекских и турецких художников.
Заместитель Министра выразил благодарность за личный вклад главы Представительства Али Ихсана Чаглара в развитие узбекско-турецких отношений и пожелал успехов в его дальнейшей работе.
Али Ихсан Чаглар подчеркнул свою искреннюю признательность узбекской стороне за всестороннюю поддержку его деятельности в качестве главы Представительства TIKA в г.Ташкент.