2020 йилнинг 5 февраль куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири ўринбосари Дилшод Ахатов мамлакатимизда ўз миссиясини якунлаётган Туркия ҳамкорлик ва мувофиқлаштириш агентлигининг (TIKA) Тошкент шаҳридаги Ваколатхонаси раҳбари Али Ихсан Чағлар билан учрашди.
Томонлар соғлиқни сақлаш ва қишлоқ хўжалиги соҳаларига ҳамда кичик ва ўрта бизнесни ривожлантириш, турли соҳаларда мутахассислар малакасини ошириш бўйича амалга оширилган дастурларга урғу бериб Ўзбекистон ва TIKA ўртасида ўрнатилган алоқалар даражасини юқори баҳоладилар. Хусусан, ўтган йил давомида Агентлик Ўзбекистондаги лойиҳаларни қўллаб-қувватлаш учун қарийб 30 миллион доллар ажратди.
Ҳамкорликнинг маданий-гуманитар жиҳатларига алоҳида эътибор қаратилди. 2019 йил 20-29 сентабрь кунлари Тошкент шаҳрида ўзбек ва турк рассомларининг асарлари намойиш этилган “Замонлар оша маданият: Ўзбекистон" номли кўргазма ва конференсиянинг муваффақиятли ўтказилгани таъкидланди.
Вазир ўринбосари Ваколатхона раҳбари Али Ихсан Чағларнинг Ўзбекистон-Туркия муносабатларини ривожлантиришга қўшган шахсий ҳиссаси учун миннатдорлик билдирди ва келгуси ишларида муваффақиятлар тилади.
Али Ихсан Чағлар TIKAнинг Тошкентдаги ваколатхонаси раҳбари сифатидаги фаолиятини ҳар томонлама қўллаб-қувватлагани учун Ўзбекистон томонига самимий миннатдорчилик билдирди.

MFA hosts a meeting with TIKA Head in Tashkent
On February 5, 2020, Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Dilshod Akhatov met with the head of the Representative Office of Turkish Cooperation and Coordination Agency (TIKA) in Tashkent, Ali Ihsan Caglar, completing his mission in the country, Uzbekistan MFA reports.
The parties highly appreciated the established level of interaction between Uzbekistan and TIKA, highlighted the spheres of healthcare and agriculture, as well as implementing programs for development of small and medium-sized business and advanced training of specialists in various fields. In particular, over the past three years, the agency has allocated about 30 million USD to support projects in Uzbekistan.
Particular attention was paid to the cultural and humanitarian aspect of cooperation.
The Deputy Minister expressed gratitude for the personal contribution of the head of the Representative Office of TIKA to development of Uzbekistan – Turkey relations and wished him success in his future activity.
Ali Ihsan Caglar emphasized his sincere gratitude to the Uzbek side for comprehensive support of his activities as head of TIKA Representative Office in Tashkent.