2020 йилнинг 31 январь куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири ўринбосари Дилшод Ахатов мамлакатимизга ташриф буюрган Швеция Қироллиги парламенти делегацияси раҳбари, Риксдаг Спикери биринчи ўринбосари Аса Линдестам билан учрашди.
Учрашувда парламентлараро алоқаларни, икки ва кўп томонлама сиёсий мулоқотни мустаҳкамлаш, савдо-иқтисодий, инвестициявий, таълим, кадрлар тайёрлаш соҳаларидаги ҳамкорлик масалалари ва Ўзбекистон-Швеция кун тартибидаги бошқа масалалари муҳокама қилинди.
Томонларни қизиқтирган барча йўналишларда ўзаро манфаатли муносабатларни ривожлантириш ва конструктив ҳамкорликни жадаллаштиришнинг муҳимлиги таъкидланди.
Шу нуқтайи назардан 2019 йилда Тошкент шаҳрида бўлиб ўтган қўшма бизнес форумининг муваффақиятли якунлари ва турли соҳаларда ҳамкорликни янада кенгайтиришнинг истиқболларини муҳокама қилиш учун кўп йиллик танаффусдан сўнг вазирликлараро сиёсий маслаҳатлашувларнинг қайта йўлга қўйилгани мамнуният билан қайд этилди.
Швеция томони мамлакатимизда янги сиёсий муҳит ўрнатилганини кўрсатган 22 декабрь куни ўтган Ўзбекистон парламенти сайловининг ижобий натижаларини қайд этди ва мамлакатимизни истиқболда ривожлантириш бўйича устувор йўналишлар ва вазифаларни аниқлаб берган Президент Шавкат Мирзиёевнинг Олий Мажлисга Мурожаатномасини олқишлади.

31 января 2020 года заместитель Министра иностранных дел Республики Узбекистан Дилшод Ахатов встретился с первым заместителем Спикера Риксдага Королевства Швеция Асой Линдестам, прибывшей в нашу страну во главе парламентской делегации.
Обсуждены вопросы укрепления межпарламентских связей, политического диалога как в двустороннем, так и многостороннем формате, развития торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества, взаимодействия в сфере образования и подготовки кадров и другие вопросы узбекско-шведской повестки дня.
Подчеркивалась важность развития взаимовыгодных отношений, наращивания конструктивного сотрудничества по всем направлениям, представляющим взаимный интерес.
В этом контексте стороны приветствовали успешные итоги состоявшегося в 2019 году в г.Ташкенте совместного бизнес-форума, а также возобновление после многолетнего перерыва межмидовских политических консультаций для обсуждения перспектив дальнейшего расширения взаимодействия в различных сферах.
Шведская сторона отметила позитивные итоги прошедших 22 декабря парламентских выборов в Узбекистане, которые продемонстрировали установление в стране новой политической атмосферы, и приветствовали Послание Президента Шавката Мирзиёева Олий Мажлису, в котором были определены приоритетные направления и задачи по развитию страны на перспективу.