2020 йилнинг 31 январь куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири ўринбосари Дилшод Ахатов мамлакатимизга ташриф буюрган Швеция Қироллиги парламенти делегацияси раҳбари, Риксдаг Спикери биринчи ўринбосари Аса Линдестам билан учрашди.
Учрашувда парламентлараро алоқаларни, икки ва кўп томонлама сиёсий мулоқотни мустаҳкамлаш, савдо-иқтисодий, инвестициявий, таълим, кадрлар тайёрлаш соҳаларидаги ҳамкорлик масалалари ва Ўзбекистон-Швеция кун тартибидаги бошқа масалалари муҳокама қилинди.
Томонларни қизиқтирган барча йўналишларда ўзаро манфаатли муносабатларни ривожлантириш ва конструктив ҳамкорликни жадаллаштиришнинг муҳимлиги таъкидланди.
Шу нуқтайи назардан 2019 йилда Тошкент шаҳрида бўлиб ўтган қўшма бизнес форумининг муваффақиятли якунлари ва турли соҳаларда ҳамкорликни янада кенгайтиришнинг истиқболларини муҳокама қилиш учун кўп йиллик танаффусдан сўнг вазирликлараро сиёсий маслаҳатлашувларнинг қайта йўлга қўйилгани мамнуният билан қайд этилди.
Швеция томони мамлакатимизда янги сиёсий муҳит ўрнатилганини кўрсатган 22 декабрь куни ўтган Ўзбекистон парламенти сайловининг ижобий натижаларини қайд этди ва мамлакатимизни истиқболда ривожлантириш бўйича устувор йўналишлар ва вазифаларни аниқлаб берган Президент Шавкат Мирзиёевнинг Олий Мажлисга Мурожаатномасини олқишлади.

On January 31, 2020, Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Dilshod Akhatov met with the parliamentary delegation led by the First Deputy Speaker of the Riksdag of the Kingdom of Sweden Åsa Lindestam.
According to Uzbekistan MFA, issues of strengthening inter-parliamentary relations, political dialogue in both bilateral and multilateral formats, development of trade-economic and investment cooperation, interaction in education, training and other issues on Uzbekistan – Sweden agenda were discussed at the meeting.
The importance of developing mutually beneficial relations and building up constructive cooperation in all areas of mutual interest was noted.
In this context, the parties welcomed the successful results of joint business forum in Tashkent in 2019, as well as the resumption of inter-MFA political consultations after a long break to discuss prospects for further expansion of cooperation in various spheres.