Ҳиндистон Элчиси билан учрашув
2020 йил 31 январь куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирининг биринчи ўринбосари Илҳом Неъматов Ҳиндистон Республикасининг Фавқулодда ва Мухтор Элчиси Сантош Джа билан учрашди.
Суҳбат чоғида сиёсий, савдо-иқтисодий, инвестицион ва бошқа соҳалардаги Ўзбекистон-Ҳиндистон ҳамкорлигини ривожлантириш ҳолати ва истиқболлари муҳокама қилинди.
Олий даражадаги мунтазам мулоқотлар Ўзбекистон-Ҳиндистон стратегик шериклигини мустаҳкамлаш, икки томонлама муносабатларга динамик ва кенг қамровли тус бериш имконини берганлиги таъкидланди.
Қайд этилганидек, иқтисодий соҳадаги ҳамкорлик ўзаро манфаатли алоқаларнинг устувор йўналишидир. Шу нуқтайи назардан, Савдо-иқтисодий ҳамкорлик бўйича ҳукуматлараро комиссия, икки томонлама лойиҳаларни амалий тадбиқ этишни мувофиқлаштириш ва илгари суриш бўйича қўшма Қўмита мажлисларининг санаси юзасидан фикр алмашдилар, шунингдек, икки мамлакат ўртасида сармояларни рағбатлантириш ва савдони оширишга қаратилган тайёрланаётган икки томонлама битимлар бўйича аниқ таклифлар кўриб чиқилди.
Учрашувда олий ва юқори даражада бўлажак алоқаларнинг жадвали ва кун тартибига алоҳида эътибор қаратилди.

31 января 2020 года первый заместитель Министра иностранных дел Республики Узбекистан Илхом Неъматов встретился с Чрезвычайным и Полномочным Послом Республики Индия Сантошем Джа.
В ходе беседы обсуждены состояние и перспективы наращивания узбекско-индийского взаимодействия в политической, торгово-экономической, инвестиционной и других сферах.
Подчеркивалось, что регулярный диалог на высшем уровне позволили укрепить узбекско-индийское стратегическое партнерство, придать динамичный и всеобъемлющий характер двусторонним отношениям.
Отмечалось, что сотрудничество в экономической сфере имеет ключевой приоритет во взаимовыгодных связях. В этом контексте стороны обменялись мнениями по датам проведения заседаний Межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству, совместного Комитета по координации и продвижению практической реализации двусторонних проектов, а также рассмотрели конкретные предложения по готовящимся двусторонним соглашениям, нацеленным на поощрение инвестиций и увеличение товароборота между двумя странами.
Стороны отдельное внимание уделили графику и повестке дня предстоящих контактов на высшем и высоком уровнях.