Ҳиндистон Элчиси билан учрашув
2020 йил 31 январь куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирининг биринчи ўринбосари Илҳом Неъматов Ҳиндистон Республикасининг Фавқулодда ва Мухтор Элчиси Сантош Джа билан учрашди.
Суҳбат чоғида сиёсий, савдо-иқтисодий, инвестицион ва бошқа соҳалардаги Ўзбекистон-Ҳиндистон ҳамкорлигини ривожлантириш ҳолати ва истиқболлари муҳокама қилинди.
Олий даражадаги мунтазам мулоқотлар Ўзбекистон-Ҳиндистон стратегик шериклигини мустаҳкамлаш, икки томонлама муносабатларга динамик ва кенг қамровли тус бериш имконини берганлиги таъкидланди.
Қайд этилганидек, иқтисодий соҳадаги ҳамкорлик ўзаро манфаатли алоқаларнинг устувор йўналишидир. Шу нуқтайи назардан, Савдо-иқтисодий ҳамкорлик бўйича ҳукуматлараро комиссия, икки томонлама лойиҳаларни амалий тадбиқ этишни мувофиқлаштириш ва илгари суриш бўйича қўшма Қўмита мажлисларининг санаси юзасидан фикр алмашдилар, шунингдек, икки мамлакат ўртасида сармояларни рағбатлантириш ва савдони оширишга қаратилган тайёрланаётган икки томонлама битимлар бўйича аниқ таклифлар кўриб чиқилди.
Учрашувда олий ва юқори даражада бўлажак алоқаларнинг жадвали ва кун тартибига алоҳида эътибор қаратилди.

Meeting with India’s Ambassador
On January 31, 2020, First Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Ilkhom Nematov met with Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of India Santosh Jha, Uzbekistan MFA reports.
The sides discussed the state and prospects of increasing Uzbekistan – India cooperation in political, trade-economic, investment and other spheres.
It was emphasized that regular dialogue at the highest level allowed strengthening Uzbekistan – India strategic partnership and giving a dynamic and comprehensive character to bilateral relations.
It was noted that cooperation in the economic sphere is a key priority in mutually beneficial relations. In this context, the parties exchanged views on dates of holding meetings of the Intergovernmental Commission on trade-economic cooperation, joint committee for coordination and promotion of practical implementation of bilateral projects, as well as considered specific proposals for the upcoming bilateral agreements aimed at encouraging investment and increasing commodity turnover between the two countries.