Ўзбекистон – Корея: рақамли иқтисодиёт ҳамкорликда ривожлантирилади​
Тошкентда Ўзбекистон – Корея Электрон ҳукумат ва рақамли иқтисодиёт ҳамкорлик марказининг очилиши маросими бўлиб ўтди.
Маросимда Корея Республикаси давлат бошқаруви ва хавфсизлик вазири ўринбосари Юн Жон Ин бошчилигидаги делегация ҳам иштирок этди.
2019 йил 17 декабрь куни Кореянинг Сежонг шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Лойиҳа бошқаруви миллий агентлиги ва Корея Республикаси Давлат бошқаруви ва хавфсизлиги вазирлиги ўртасида ҳамкорлик маркази ташкил этиш тўғрисида битим имзоланиб, лойиҳани амалга ошириш учун Жанубий Корея томонидан 3 йил муддатга 2 миллион АҚШ доллари миқдорида грант ажратилиши белгиланган эди.
– Ҳамкорлик маркази рақамли иқтисодиётга йўналтирилган бўлиб, Ўзбекистон ҳукуматининг давлат хизматлари сифатини жаҳон стандартлари даражасига кўтариш мақсадига тўла мос келади, – деди Юн Жон Ин. – Биз юқори технологиялар соҳасида эришган ютуқларимизни баҳам кўришга қарор қилдик. Рақамли иқтисодиётни ривожлантириш борасида Ўзбекистон билан ҳамкорлик қилаётганимиздан мамнунмиз.
Марказнинг асосий вазифаси мамлакатимизда Электрон ҳукумат тизимини таҳлил ва тадқиқотлар асосида ривожлантириш бўйича стратегик йўналишларни ишлаб чиқишдан иборат. Шунингдек, рақамли иқтисодиётни такомиллаштириш, ахборот тизимларини жорий этишни мувофиқлаштириш, давлат хизматлари кўрсатиш сифатини оширишга қаратилган маркетинг ва инновацион тадқиқотлар ўтказиш, электрон тижорат соҳасида тадбиркорликни ривожлантириш учун қулай шарт-шароитлар яратиш марказ фаолияти сирасига киради.
Тадбир доирасида Электрон ҳукумат соҳасида ҳамкорлик қилиш бўйича Ўзбекистон – Корея кенгашининг учрашуви ҳам бўлиб ўтди.
Учрашувда замонавий ахборот технологияларини жорий қилиш, ўқув дастурларини ташкил этиш ва электрон ҳукумат соҳасида тажриба алмашиш, қўшма тадқиқотлар ўтказиш юзасидан ҳамкорликни ривожлантириш бўйича келгуси режалар белгилаб олинди.

Узбекистан - Корея: на пути совместного развития цифровой экономики​
В Ташкенте состоялось открытие узбекско-корейского центра по сотрудничеству в сфере электронного правительства и цифровой экономики.
В мероприятии также приняла участие делегация во главе с заместителем министра государственного управления и безопасности Республики Корея Юном Жоном Ином.
17 декабря 2019 года в городе Сежонг между Национальным агентством проектного управления при Президенте Республики Узбекистан и Министерством государственного управления и безопасности Республики Корея было подписано соглашение о создании центра, для реализации проекта Южной Кореей было предусмотрено выделение гранта в размере 2 миллионов долларов США сроком на три года.
- Центр направит усилия на развитие цифровой экономики, полностью соответствует целям правительства Узбекистана по поднятию качества государственных услуг на уровень мировых стандартов, - говорит Юн Жон Ин. - Мы решили поделиться достижениями в сфере высоких технологий. Рады сотрудничеству с Узбекистаном в данной сфере.
Главная задача центра - разработка стратегических направлений по развитию системы "Электронное правительство" в нашей стране на основе анализа и исследований. В деятельность центра также входит совершенствование цифровой экономики, проведение маркетинговых и инновационных исследований, направленных на повышение качества государственного обслуживания, создание комфортных условий для развития предпринимательства в сфере электронной коммерции.
В рамках мероприятия также состоялась встреча членов узбекско-корейского совета по сотрудничеству в сфере электронного правительства.
На встрече обозначены планы по внедрению современных информационных технологий, созданию учебных программ и обмену опытом, развитию сотрудничества для проведения совместных исследований.