Янгиланаётган Ўзбекистон истиқболли кадрларни чорлайди
Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Давлат бошқаруви академиясида “Умид” жамғармаси битирувчиларининг “Янгиланаётган Ўзбекистон учун янги авлод кадрлари” мавзусида биринчи халқаро конференцияси бўлиб ўтди.
“Эл-юрт умиди” жамғармаси томонидан ташкил этилган анжуманда АҚШ, Буюк Британия, Германия, Канада, Япония, Австралия, Жанубий Корея каби 18 давлатдан келган ҳамда мамлакатимизда фаолият юритаётган 300 дан зиёд “Умид” жамғармаси битирувчиси иштирок этди.
Икки кун давом этган конференцияда мамлакатимиз вазирлик ва идораларида масъул лавозимларда хизмат қилаётган, хорижий мамлакатларда ишлаётган ватандошлар Президентимиз Шавкат Мирзиёев раҳбарлигида олиб борилаётган кенг кўламли ислоҳотлар натижаларини таҳлил қилди, истиқболдаги режаларнинг самарали ижроси юзасидан экспертлар фикрлари ўрганилди, жамиятни янада демократлаштириш, давлат бошқарувини модернизация қилиш, бозор иқтисодиёти тамойилларига асосланган ислоҳотларни қўллаб-қувватлаш масалалари муҳокама қилинди.
Анжуманда меҳмонларга “Янгиланаётган Ўзбекистон – бугунги орзулар, режалар ва эртанги истиқболлар” мавзусидаги видеоролик орқали мамлакатимизда рўй бераётган чуқур ва изчил ўзгаришлар, мавжуд имкониятлар, яратилаётган шароитлар ҳақида маълумот берилди.
Конференция ялпи мажлисида “Умид" жамғармаси битирувчилари, бугунги кунда вазирликларда раҳбарлик лавозимида фаолият юритаётган мутахассисларнинг маърузалари тингланди. Ушбу маърузалар асосида ташкил этилган шуъба йиғилишларида мамлакатимиз тараққиёти учун долзарб масалалар Ватанимиз тақдирига бефарқ бўлмаган истеъдодли, малакали мутахассислар томонидан мунозара, савол-жавоб шаклида қизғин муҳокама қилинди. Бунда асосий эътибор мамлакатни демократик янгилаш ва модернизация қилиш, таълим соҳасини ривожлантириш, инвестиция муҳитини яхшилаш, мамлакатнинг инновацион ривожланиш стратегияси ва унинг афзалликлари, қишлоқ хўжалигига илғор технологияларни жорий этиш сингари истиқболли йўналишларга қаратилди.
– АҚШнинг Миссури штатида 1999-2001 йиллари ижтимоий йўналишлар бўйича магистратура босқичида таҳсил олдим, – дейди Ўзбекистоннинг Туркманистондаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Акмалжон Қўчқоров. – Ўзбекистонга қайтганимдан кейин Ташқи ишлар вазирлигида иш бошладим. Ўтган давр мобайнида шу тизимда ишлаб, элчи даражасигача кўтарилишга муваффақ бўлдим. Афсуски, ўтган йилларда собиқ “Умид” жамғармаси битирувчиларини қўллаб-қувватлашга тизимли ёндашилмади. Шу боис, чет элда ўқиган йигит-қизларнинг кўпчилиги Ўзбекистонда тайинли иш тополмасдан яна хорижга чиқиб кетишга мажбур бўлди.
Кейинги йилларда Президентимиз томонидан таълим соҳасини тубдан ривожлантириш, малакали кадрлар тайёрлаш масаласига жиддий эътибор қаратиляпти. “Эл-юрт умиди” жамғармаси фаолияти янги шакл ва мазмунда қайта тиклангани бунинг исботи.
Бу жараёнда нафақат етук мутахассислар тайёрлаш, балки дунёнинг етакчи олий ўқув юртларида таҳсил олиб, ҳозир чет элда ишлаётган, юрагида Ватанга садоқат туйғуси жўш урган инсонларни юртимизга қайтариш ҳам устувор вазифалардан бирига айланди. Шу маънода, мазкур халқаро конференциянинг ўтказилиши оламшумул воқеадир.
Анжуманда иштирок этиш учун дунёнинг турли давлатларидан келган юртдошларимиз Ўзбекистонда вазир ёки бошқа кўплаб юқори лавозимларда хизмат қилаётган “Умид” жамғармаси битирувчилари билан кўришди ва уларнинг аксариятида мамлакатимизда рўй бераётган ўзгаришларга дахлдорлик туйғуси, юрт равнақига қаратилган ишларга ҳисса қўшиш иштиёқи ортди.
Конференциянинг иккинчи куни Тошкент вилояти Бўстонлиқ туманидаги “Лайнер” оромгоҳида давом этди. Бешта шуъба мажлисида мамлакатимизда инвестиция, адлия, инновация, таълим ва қишлоқ хўжалиги соҳаларида ривожланишни таъминлаш масалалари муҳокама этилди. Мунозара, муҳокама ва савол-жавоблар ягона – Ўзбекистонни янада ривожлантириш, халқимиз фаровонлигини ошириш, турмуш шароитини яхшилашга ҳисса қўшишдек эзгу мақсадларга қаратилди.
100 нафарга яқин иштирокчи қатнашган инвестиция шуъбаси йиғилишида “Эл-юрт умиди” жамғармаси директори вазифасини бажарувчи Адҳам Бекмуродов Ўзбекистон билимли ёшларнинг янгича, илғор фикр ва ғояларини қўллаб-қувватлашга тайёр эканини қайд этди. Шу боис, собиқ “Умид” жамғармаси битирувчиларининг таклиф ва тавсияларига алоҳида эътибор қаратилишини таъкидлади.
Инновацион ривожланиш вазири Иброҳим Абдураҳмонов, халқ таълими вазири Шерзод Шерматов, қишлоқ хўжалиги вазири Жамшид Хўжаевлар раислигидаги секция йиғилишлари ҳам расмиятчиликдан холи, қизғин кечди. Қатнашчилар орасида Буюк Британия, АҚШ, Германия каби ривожланган давлатларда таҳсил олган, айни пайтда хорижда истиқомат қилаётган юртдошларимиз фаоллиги сезилиб турди. Мамлакатимизда рўй бераётган ижобий ўзгаришларга дахлдорлик ҳиссини туя бошлаган ватандошларимиз томонидан аниқ таклиф ва тавсиялар, жойи келганда эътирозли фикрлар янгради.
Масалан, мамлакатимизда олий ўқув юртлари ўртасида рақобатни кучайтириш зарурлиги, олий таълим тизимида интеграция жараёнини ривожлантириш, яъни ўқиш, малака ошириш ва касбий фаолиятни шакллантириш ўртасидаги уйғунликка эришиш, кадрларни тўғри йўналтириш, қишлоқ хўжалигига замонавий технологияларни жорий этиш орқали юқори ҳосилдорликка эришиш каби долзарб масалалар ечимига қаратилган фикрлар кўпчиликда қизиқиш уйғотди.
– Конференцияда қишлоқ хўжалигини ривожлантириш бўйича ўз таклифларимни тақдим этдим, – дейди Россиянинг “Caravan Garden” компанияси бош менежери Жамшид Абдуллаев. – Компаниямиз Бирлашган Араб Амирликларига қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари экспорт қилади. Энди бевосита Ўзбекистоннинг сархил мева-сабзавотларини тўғридан-тўғри экспорт қилишни режалаштиряпмиз. Шунингдек, экспорт жараёнида юзага келадиган муаммоларни бартараф этиш, соҳа бўйича ахборот алмашиш, уруғчилик, фермер хўжаликлари учун янги нав кўчатлар олиб келиш, кластерларни ривожлантириш каби йўналишларда ҳамкорликни йўлга қўйишга келишиб олдик.
Конференция иштирокчилари томонидан якдил таъкидланганидек, табиий, иқтисодий, тарихий ва маданий жиҳатдан юксак салоҳиятга эга Ўзбекистон инсон ресурсига жуда бой. Айни салоҳият “Умид” жамғармаси битирувчиларига ҳам бевосита тааллуқли. Шу маънода, анжумандан кўзланган асосий мақсад – “Янгиланаётган Ўзбекистон учун янги авлод кадрлари” халқаро конференцияси билимли, навқирон, айни кучга тўлган авлод вакиллари ўртасида доимий алоқа ўрнатиш учун ўзига хос платформа яратишга эришилди.

Перспективные кадры для обновляемого Узбекистана
В Академии государственного управления при Президенте Республики Узбекистан состоялась первая международная конференция на тему “Обновляемому Узбекистану – новое поколение кадров”.
В конференции, организованной фондом “Эл-юрт умиди”, приняли участие свыше 300 выпускников фонда “Умид”, прибывших из 18 стран, таких как США, Великобритания, Германия, Канада, Япония, Австралия, Южная Корея, и осуществляющих деятельность в нашей стране.
На конференции, продолжавшейся два дня, наши соотечественники, занимающие ответственные должности в министерствах и ведомствах страны, работающие за рубежом, анализировали результаты проводимых под руководством главы нашего государства широкомасштабных реформ. Изучено мнение экспертов об эффективном исполнении перспективных планов, обсуждены вопросы дальнейшей демократизации общества, модернизации государственного управления, поддержки реформ, основанных на принципах рыночной экономики.
На конференции гостям посредством видеоролика на тему “Обновляемый Узбекистан – сегодняшние мечты, планы и завтрашние перспективы” предоставлена информация о происходящих в нашей стране глубоких и последовательных преобразованиях, имеющихся возможностях, создаваемых условиях.
На пленарном заседании конференции заслушаны доклады выпускников фонда “Умид”, специалистов, работающих на данный момент на руководящих должностях в министерствах. На секционных заседаниях, организованных на основе этих докладов, в ходе острых дискуссий талантливыми, квалифицированными специалистами, неравнодушными к судьбе Родины, обсуждены актуальные вопросы по развитию нашей страны. Особое внимание уделялось демократическому обновлению и модернизации страны, развитию сферы образования, улучшению инвестиционной среды, стратегии инновационного развития страны и ее преимуществам, внедрению передовых технологий в сельское хозяйство.
– В 1999-2001 годах я обучался в магистратуре по социальному направлению в штате Миссури США, – говорит Чрезвычайный и Полномочный посол Республики Узбекистан в Туркменистане Акмалжон Кучкаров. – После возвращения в Узбекистан начал работать в Министерстве иностранных дел. За истекший период, работая в этой системе, смог подняться до уровня посла. К сожалению, в прошедшие годы не существовало системного подхода к поддержке выпускников фонда “Умид”. Поэтому многие обучавшиеся за рубежом юноши и девушки, не сумев найти подходящей работы в Узбекистане, снова выехали за рубеж.
За последние годы Президентом нашей страны серьезное внимание уделяется вопросу коренного развития сферы образования, подготовки квалифицированных кадров. Подтверждением тому служит реорганизация деятельности фонда “Эл-юрт умиди”.
В этом процессе приоритетными задачами стали не только подготовка ведущих специалистов, но и возвращение в нашу страну получивших образование в ведущих высших учебных заведениях работающих сейчас за рубежом юношей и девушек, сердца которых переполняет чувство верности Родине. В этом контексте проведение данной международной конференции стало знаковым событием.
Приехавшие для участия в конференции из различных стран мира наши соотечественники встретились с выпускниками фонда “Умид”, которые занимают должности министра или другие, у многих из них усилились желание вносить вклад в работу, направленную на развитие страны, чувство сопричастности к происходящим в стране изменениям.
Второй день конференции прошел в лагере “Лайнер” Бостанлыкского района Ташкентской области. В ходе пяти секционных заседаний обсуждены вопросы обеспечения развития в сферах инвестиций, юстиции, инноваций, образования и сельского хозяйства нашей страны. Дискуссии, обсуждения и ответы на вопросы служили единой цели – дальнейшему развитию Узбекистана, повышению благополучия народа, улучшению условий жизни населения.
На секционном заседании, посвященном инвестициям, в котором приняли участие почти 100 участников, исполняющий обязанности директора фонда “Эл-юрт умиди” Адхам Бекмурадов подчеркнул, что Узбекистан готов поддержать новые, передовые идеи и инициативы обладающей знаниями молодежи. Он отметил, что именно поэтому особое внимание уделяется предложениям и рекомендациям выпускников фонда “Умид”.
Секционные заседания под председательством министра инновационного развития Иброхима Абдурахмонова, министра народного образования Шерзода Шерматова, министра сельского хозяйства Жамшида Ходжаева также прошли в открытой форме без лишнего формализма. Среди участников ощущалась активность наших соотечественников, получивших образование в таких развитых странах, как Великобритания, США, Германия, и которые на данный момент живут за рубежом. Наши соотечественники, чувствующие причастность к происходящим в нашей стране положительным преобразованиям, высказали конкретные предложения и рекомендации.
К примеру, во многих пробудили интерес идеи, направленные на решение таких актуальных вопросов, как необходимость усиления конкуренции между высшими учебными заведениями нашей страны, развитие интеграционного процесса в системе высшего образования, достижение взаимосвязи между учебой, повышением квалификации и формированием профессиональной деятельности, правильное направление кадров, достижение высокой урожайности путем внедрения современных технологий в сельское хозяйство.
– На конференции высказал свои предложения по развитию сельского хозяйства, – говорит главный менеджер российской компании “Caravan Garden” Жамшид Абдуллаев. – Наша компания экспортирует сельскохозяйственную продукцию в Объединенные Арабские Эмираты. Теперь планируем напрямую экспортировать овощи и фрукты из Узбекистана. Договорились наладить сотрудничество по таким направлениям, как устранение возможных в процессе экспорта проблем, обмен информацией, касающейся сферы, ввоз новых видов саженцев для фермерских хозяйств, развитие кластеров.
Участниками конференции единогласно подчеркивалось, что Узбекистан, обладающий высоким природным, экономическим, историческим и культурным потенциалом, богат и человеческими ресурсами. Это непосредственно касается и выпускников фонда “Умид”. В этом смысле международная конференция “Обновляемому Узбекистану – новое поколение кадров” создала своеобразную платформу для установления постоянных связей между представителями гармонично развитого поколения, обладающими глубокими знаниями.