Ўзбекистон Президенти Қозоғистоннинг Биринчи Президенти билан телефон орқали мулоқот қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 30 декабрь куни Қозоғистон Республикасининг Биринчи Президенти - Элбоши Нурсултон Назарбоев билан телефон орқали мулоқот қилди.
Шавкат Мирзиёев ва Нурсултон Назарбоев кириб келаётган янги - 2020 йил муносабати билан бир-бирларини самимий қутлаб, эзгу тилакларини изҳор қилдилар.
Якунига етаётган йилда Ўзбекистон ва Қозоғистон ўртасидаги кўп асрлик дўстлик, яхши қўшничилик ва стратегик шериклик муносабатларини мустаҳкамлашда муҳим натижаларга эришилгани таъкидланди.
Ўзаро товар айирбошлаш ҳажми изчил ортиб бормоқда, саноат ва транспорт соҳаларидаги кооперация кенгаймоқда, ҳудудлараро ва гуманитар алоқалар фаоллашди. Ўзбекистонда Қозоғистон йили доирасидаги тадбирлар муваффақиятли ўтказилди.
Жорий йилнинг ноябрь ойида Тошкент шаҳрида ўтган Марказий Осиё давлатлари раҳбарлари иккинчи Маслаҳат учрашувининг самарали натижалари катта мамнуният билан қайд этилди.
Икки томонлама ҳамкорликка оид, минтақавий ва халқаро аҳамиятга молик долзарб масалалар юзасидан фикр алмашилди.

The President of Uzbekistan speaks with the First President of Kazakhstan over the phone
On December 30, a telephone conversation took place between the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and the First President of the Republic of Kazakhstan – Elbasy Nursultan Nazarbayev.
The leaders exchanged sincere congratulations and warm wishes on the upcoming New Year 2020.
The important results achieved in the past year in strengthening Uzbekistan – Kazakhstan relations of centuries-old friendship, good neighborliness and strategic partnership were highlighted.
The trade turnover is growing dynamically, cooperation in industry and transport is expanding, interregional and humanitarian contacts have intensified. Events within the framework of the Year of Kazakhstan in Uzbekistan were successfully held.
Fruitful results of the second Consultative Meeting of the Heads of State of Central Asia in Tashkent in November this year were noted with deep satisfaction.
Views were exchanged on pressing issues of bilateral cooperation, regional and international agendas.