Президент Вакиллар палатасида учрашув ўтказди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Японияга ташрифи учинчи куни ушбу мамлакат парламентининг қуйи палатасида учрашувдан бошланди.
Давлатимиз раҳбари Вакиллар палатаси раиси Тадамори Осима билан Ўзбекистон-Япония парламентлараро муносабатларини янада ривожлантириш масалаларини муҳокама қилди.
Япония парламентининг Ўзбекистон билан дўстлик лигаси фаол ишлаётгани катта мамнуният билан қайд этилди.
Кунчиқар мамлакатнинг парламентаризм соҳасидаги тажрибасини ўрганиш бўйича қўшма тадбирлар ўтказиш ва ўзаро алмашинувларни кенгайтиришга келишиб олинди.
Учрашув сўнгида Ўзбекистон Президенти Япония парламенти қуйи палатаси спикерига юртимизда илк бор ўзбек тилига таржима қилинган ва чоп этилган Япония Конституциясининг биринчи нусхасини совға қилди.

President meets with the Speaker of House of Representatives
The program of events of the third day visit of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev to Japan started with a meeting in the Lower House of Japan’s Parliament.
The Head of the state discussed issues of further development of Uzbekistan – Japan inter-parliamentary relations with the Speaker of the House of Representatives Tadamori Oshima.
The active work of the Parliamentary Friendship League of Japan with Uzbekistan was noted with deep satisfaction.
An agreement was reached on conducting joint activities to study Japanese experience of parliamentarism and expand mutual exchanges.
Following the meeting, the President of Uzbekistan presented the Speaker of the Lower House of Japanese Parliament with the first copy of the Constitution of Japan translated into Uzbek and published in Uzbekistan.