АҚШ​ элчиси: икки давлат ўртасидаги ўзаро иқтисодий ҳамкорликни мустаҳкамлаш тарафдориман​
АҚШнинг Ўзбекистондаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Дэниел Розенблюмнинг Навоий вилоятига ташрифи “Навоий” эркин иқтисодий зонаси фаолияти билан танишишдан бошланди.
Дарҳақиқат, бугунги кунда “Навоий” эркин иқтисодий зонаси ҳудудида 70 қўшма корхона фаолият кўрсатмоқда. Мазкур ишлаб чиқариш тармоқлари томонидан уяли алоқа телефонлари, рақамли телеқурилмалар, автомобилсозлик учун бутловчи буюмлар, электр кабеллари, полиэтилен қувурлар, гигиеник воситалар тайёрланмоқда.
Элчи жаноблари Навоий вилояти ҳокими Қ.Турсунов билан ҳам учрашди.
Вилоят ҳокими меҳмонга ҳудуднинг иқтисодий салоҳияти, бой тарихи ҳақида гапириб берди. Хусусан, бугунги кунда вилоятда 200 дан ортиқ қўшма корхона фаолият юритаётгани, хорижий ҳамкорларнинг вилоятда яратилган инвестициявий жозибадорликка қизиқиши тобора ортиб бораётганини айтди.
Навоий вилояти жорий йилда 2 йирик халқаро бизнес-форумга мезбонлик қилгани, тақдимотлар жараёнида қатор қўшма келишувларга эришилгани қайд этилди. Жумладан, мазкур бизнес-форумлар самарасида вилоятнинг Зарафшон шаҳри ҳамда АҚШнинг Миссисипи штати Клинтон шаҳри ўртасида биродарлик ришталари боғланиб, икки салоҳиятли шаҳар ўзаро биродарлашган шаҳар мақомини олди. Вилоят ҳокими 2017 йил билан жорий йилги кўрсаткичларни таҳлил қилар экан, ўтган давр мобайнида вилоятда инвестициялар ҳажми 13 баробарга ошганини эътироф этди.
Қ.Турсунов элчига Ўзбекистондаги муҳим сиёсий жараён – сайловлар ва унга “Янги Ўзбекистон – янги сайловлар” шиори остида пухта тайёргарлик кўрилаётгани ҳақида гапириб берди.
Вилоят ҳокими учрашув давомида икки давлат ҳамкорлигини мустаҳкамлашда элчиларнинг хизмати жуда муҳим эканини таъкидлади. Ўз навбатида, АҚШ элчиси Ўзбекистонда кичик бизнес ва хусусий тадбиркорликни ривожлантиришга қаратилаётган эътибор мамлакат ялпи ички маҳсулотини ошириш ҳамда аҳоли бандлигини таъминлашга хизмат қилаётганини эътироф этди.
Жаноб Дэниел Розенблюм ташриф давомида Навоий кон-металлургия комбинати бош директори Қ.Санақулов билан ҳам учрашди.
Навоий шаҳридаги “Фарҳод” маданият саройида жойлашган комбинат тарихи музейида ташкил этилган учрашувда йирик саноат корхонасининг тарихи ва салоҳияти, истиқболдаги режалари, истиқболли лойиҳалар хусусида батафсил маълумот берилди. Музейга саёҳат уюштирилди.
АҚШнинг мамлакатимиздаги элчиси Марказий сайлов комиссиясининг Навоий вилояти бўлими ва Халқаро матбуот маркази Навоий вилояти бўлими фаолияти билан ҳам танишди.
– Мен Ўзбекистоннинг турли вилоятларига ташриф буюраман. Бу сафар ўзига хос, юқори иқтисодий салоҳиятга эга Навоий вилоятига ташрифим давомида ҳудуддаги ўзгаришларни кўришни мақсад қилган эдим ва буни кўрдим, – деди Д.Розенблюм. – Вилоят ҳокими, Навоий кон-металлургия комбинати бош директори, “Навоий” эркин иқтисодий зонаси раҳбарияти билан учрашиб вилоят иқтисодий жиҳатдан мамлакатнинг етакчи ҳудуди эканига амин бўлдим. Мулоқотлар давомида АҚШ компанияларини бу ерга жалб қилиш хусусида фикр юритдик. Албатта, мен элчи сифатида икки давлат ўртасидаги ўзаро иқтисодий ҳамкорликни мустаҳкамлаш тарафдориман.
Ташриф давомида меҳмон Навоий вилоятининг Навбаҳор туманида жойлашган қадимий “Сармишсой” дараси ва мазкур ҳудуддаги қоя тошлардаги петроглифларни кўздан кечирди.

Посол США: "Я – сторонник укрепления экономического сотрудничества между двумя странами"
Поездка Чрезвычайного и Полномочного посла США в Республике Узбекистан Дэниеля Розенблюма в Навоийскую область началась с ознакомления с деятельностью свободной экономической зоны “Навои”.
На сегодняшний день на территории свободной экономической зоны “Навои” действуют 70 совместных предприятий. Ими изготавливаются мобильные телефоны, цифровые телеприборы, комплектующие для автомобилестроения, электрокабели, полиэтиленовые трубы, средства гигиены.
Посол также встретился с хокимом Навоийской области К.Турсуновым.
Хоким области рассказал гостю об экономическом потенциале региона, его богатой истории. Он отметил, что на сегодняшний день в области действует свыше 200 совместных предприятий, у иностранных инвесторов повышается интерес благодаря созданной в области инвестиционной привлекательности. Подчеркнул, что в Навоийской области в текущем году прошли два крупных международных бизнес-форума, в ходе презентаций достигнут ряд совместных соглашений. В результате этих бизнес-форумов между Зарафшаном и городом Клинтон штата Миссисипи США были установлены братские связи, эти два перспективных города получили статус городов-побратимов. Хоким области, сравнивая показатели 2017 и нынешнего года, подчеркнул тот факт, что за истекший период в области объем инвестиций вырос в 13 раз.
К.Турсунов рассказал послу о тщательной подготовке к важному политическому событию в Узбекистане – выборам под девизом “Новый Узбекистан - новые выборы”.
Хоким области в ходе встречи отметил, что в укреплении сотрудничества между двумя странами важной является заслуга послов. В свою очередь, посол США признал тот факт, что внимание, уделяемое в Узбекистане развитию малого бизнеса и частного предпринимательства, способствует росту валового внутреннего продукта страны и обеспечению занятости населения.
Господин Дэниел Розенблюм в ходе своего визита встретился с генеральным директором Навоийского горно-металлургического комбината К.Санакуловым.
На встрече, состоявшейся в музее истории комбината, расположенном во Дворце культуры “Фарход”, предоставлена подробная информация об истории и потенциале крупного промышленного предприятия, планах на будущее, перспективных проектах. Организована экскурсия в музей.
Посол США в нашей стране также ознакомился с деятельностью Навоийского областного отдела Центральной избирательной комиссии и Навоийского областного отдела Международного пресс-центра.
- Я посетил различные области Узбекистана. В ходе визита в своеобразную, обладающую высоким экономическим потенциалом Навоийскую область, я поставил цель – увидеть изменения в регионе и увидел их, - говорит Д.Розенблюм. - Встретился с хокимом области, генеральным директором Навоийского горно-металлургического комбината, руководством свободной экономической зоны “Навои”, убедился в том, что область является ведущим регионом страны с экономической точки зрения. В ходе диалогов обменялись мнениями о привлечении сюда компаний США. Естественно, я, как посол, являюсь сторонником укрепления взаимовыгодного экономического сотрудничества между двумя странами.
В ходе визита гость ознакомился с древним ущельем Сармишсой в Навбахорском районе Навоийской области и петроглифами на каменных скалах на этой территории.