Японияда ўқиётган ўзбекистонлик талабаларга Президент совғалари топширилди
Мустақиллик йилларида ўзбекистонлик 5 мингдан зиёд талаба Япония университетларини тамомлаб, Ватанимиз равнақи йўлида хизмат қилмоқда. Япониянинг энг нуфузли олий таълим масканларидан бири бўлган Нагоя университетида бугунги кунда ўнлаб ёшларимиз таҳсил олмоқда.
Давлатимиз раҳбари Шавкат Мирзиёевнинг Японияга ташрифи доирасида 18 декабрь куни мазкур университетда ўқиётган талаба ва тадқиқотчиларга Ўзбекистон Республикаси Президенти совғаларини топшириш маросими бўлди.
Тадбирда “Юксалиш” умуммиллий ҳаракати раиси Акмал Бурҳонов, Ўзбекистон Фанлар академияси президенти Беҳзод Йўлдошев, Ўзбекистон олий ва ўрта махсус таълим вазири Ином Мажидов Тошкент давлат техника университети ректори Садриддин Туробжонов иштирок этди.
Акмал Бурҳонов Ўзбекистон Япония билан таълим соҳасида изчил ҳамкорлик олиб бораётгани, бунинг натижасида кўплаб ёшларимиз ушбу мамлакатда таҳсил олиб, ўз билим ва салоҳиятини намоён этаётганини таъкидлади. Ватанимизнинг бу ёшлардан умиди катта экани, улар келгусида замонавий илм-фан йўналишлари, юқори технологиялар бўйича эгаллаган билимларини юртимизга сафарбар қилишга тайёр экани қайд этилди.
Шундан сўнг талаба ёшларга Президентимиз совғалари – замонавий компьютерлар тантанали равишда топширилди.
– Биз, ёшларга кўрсатган юксак эътибори учун давлатимиз раҳбарига миннатдорлик билдирамиз, – дейди Нагоя университети докторанти Умида Ҳусаинова. – Япониядан етук мутахассислар бўлиб қайтиб, юртимизни янада тараққий эттириш йўлида бор билим ва тажрибамизни ишга соламиз.

Студентам из Узбекистана, обучающимся в Японии, вручены Президентские подарки
В годы независимости университеты Японии окончили свыше пяти тысяч студентов из Узбекистана, которые на сегодняшний день трудятся во имя процветания нашей Родины.
В одном из самых престижных высших учебных заведений Японии - Университете Нагоя обучаются десятки молодых людей из Узбекистана.
18 декабря в рамках визита главы государства Шавката Мирзиёева в Японию состоялась торжественная церемония вручения студентам и исследователям данного университета подарков Президента Республики Узбекистан.
В мероприятии приняли участие председатель общенационального движения "Юксалиш" Акмаль Бурханов, президент Академии наук Узбекистана Бекзод Йулдошев, министр высшего и среднего специального образования Ином Мажидов, ректор Ташкентского государственного технического университета Садриддин Турабджанов.
Акмаль Бурханов отметил, что Узбекистан активно сотрудничает с Японией в сфере образования, в результате много молодых людей обучаются в этой стране, проявляют свой потенциал. Наша страна возлагает большие надежды на молодежь, которая в будущем готова внедрить в Узбекистане современные научные достижения, высокие технологии.
Студентам были торжественно вручены подарки Президента - современные компьютеры.
- Выражаем огромную благодарность главе нашего государства за оказанное нам внимание, - говорит докторант Университета Нагоя Умида Хусаинова. - Вернемся из Японии высококвалифицированными специалистами и направим все свои знания и опыт на дальнейшее процветание нашей страны.