Хизмат кўрсатиш сифати – туризмда муваффақият асоси
Ўзбекистонда туризм соҳаси жадал суръатлар билан ривожланиб, республика иқтисодиётининг устувор тармоқларидан бирига айланаётган бугунги кунда сайёҳлар учун кўплаб шароитлар яратилмоқда.
Шундай бўлса-да, республикадаги барча меҳмонхоналар ва сайёҳлик агентликлари ҳам белгиланган стандартларга жавоб беради, деб айта олмаймиз. Уларнинг баъзиларида хизмат сифати сайёҳларнинг эҳтиёжини қондира оладиган даражада эмас.
Шу боис Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2017 йил 5 июндаги “Туроператор ва меҳмонхона хизматларини сертификатлаштириш тартиби тўғрисидаги низомни тасдиқлаш ҳақида”ги Қарорига мувофиқ Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси қошидаги “Туристларга хизмат кўрсатиш маркази” ДУК томонидан доимий равишда инспекция назорати олиб борилади.
Текширув ўтказиш жараёнида аксарият ҳолатларда меҳмонхоналар берилган мувофиқлик сертификатига тўғри келмаслиги ҳамда бошқа қоида бузиш ҳолатлари ва камчиликлар аниқланади. Сервис бўйича чойшаблар ўз вақтида алмаштирилмаслиги, ванна ва ҳожатхоналар ўз вақтида тозаланмаслиги, хонада сочиқлар комплекти йўқлиги, гиламлар кирлиги, тегишли кўрсаткичларнинг йўқлиги кабилар шулар жумласидандир.
Хизмат кўрсатувчи персонал билан боғлиқ ҳолат ҳам кўнгилдагидек эмас, хусусан хизматга яроқсизлик, тайёргарликнинг йўқлиги, ҳеч бўлмаганда битта чет тилини билмаслик, шунингдек, тегишли форма ва бейжнинг йўқлиги. Буларнинг барчаси Ўзбекистон Республикаси Давлат стандартида белгиланган норматив ҳужжатлар талабини (Oʻz DSt 3220 - “Туризм хизматлари. Жойлаштириш воситалари. Умумий талаблар” ва Oʻz DSt 3296 - “Туризм хизматлари. Меҳмонхоналар ва ўхшаш жойлаштириш воситалари.Таснифлаш тизими”) йўққа чиқаради.
Ушбу стандартлар жойлаштириш воситалари ва уларда кўрсатиладиган хизматларга умумий талабларни белгилайди, стандартларнинг меъёр ва қоидалари жойлаштириш воситалариниг барча турлари ва уларда кўрсатилагидан хизматларга нисбатан қўлланилади.
Шу билан бирга, туристик фирмалар фаолиятида ҳам катта камчиликлар аниқланди ва биринчи навбатда бу - сифатсиз сервис. Турфирмалар фаолиятида мусулмон давлатларидан келган сайёҳларнинг талабларига алоҳида эътибор қаратилиши лозим. Бундан ташқари, туризм соҳаси менежмент ва маркетинги учун малакали кадрлар, гид-экскурсиячиларни тайёрлаш ҳамда туристик фаолият субъектлари ходимларини малакасини ошириш тизиними тубдан қайта кўриб чиқиш жоиз.
Буларнинг бари энг аввало жойлаштириш воситалари ва овқатланиш жойларида ҳамда республика бўйлаб ҳаракатланиш вақтида туристик хизмат кўрсатишни ташкиллаштиришда сайёҳларнинг ҳаёти ва соғлиғи хавфсизлигини таъминлаш бўйича комплекс чора-тадбирларни амалга оширишга туртки беради.

Качество сервиса - основа успеха туризма
В настоящее время туристская индустрия Узбекистана растет быстрыми темпами и считается одной из приоритетных отраслей экономики республики.
Известно, что Узбекистан обладает значительным потенциалом и имеет большие возможности для развития туризма, как внутреннего, так и международного. Созданы благоприятные условия для туристов, тем не менее нужно признать, что не все гостиницы и турфирмы отвечают стандартам - в них нет соответствующего сервиса, удовлетворяющего потребности туристов.
В этой связи, следует отметить, что в соответствии Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан от 5 июня 2017г. № 355 « Об утверждении Положения о порядке сертификации туроператорских и гостиничных услуг», ГУП « Центр сертификации туристских услуг» при Госкомтуризма постоянно ведется инспекционный контроль. В ходе инспекционного контроля часто выявляются не соответствие гостиниц выданным сертификатам соответствия, а также другие нарушения и недостатки. А именно, в части сервиса - несвоевременно меняют постельное белье, не вовремя убирают ванные и санузлы, нет комплектов полотенец в номере, коврики грязные, нет соответствующих указателей и ряд других недостатков. Не очень хорошо обстоят дела и с обслуживающим персоналом, а именно непригодность, неподготовленность, незнание хотя бы одного иностранного языка, а также отсутствие соответствующей формы и бейджа.
Все это сводит на нет требование нормативных документов, указанных в Государственном стандарте Республики Узбекистан Oz DSt 3220 :2017г. «Туристские услуги. Средства размещения. Общие требования» и Oz DSt 3296 : 2018г.«Туристские услуги. Гостиницы и аналогичные средства размещения. Систем классификации».
Настоящие стандарты устанавливают общие требования к средствам размещения и предоставляемым в них услугам. Нормы и правила настоящих стандартов распространяются на средства размещения различных видов, предназначенных для временного проживания туристов и услуги, представляемые для них. Одновременно были выявлены большие недостатки и в работе турфирм и в первую очередь - эта не качественный сервис.
В работе турфирм особо следует обратить внимание на требования туристов из мусульманских государств. Кроме этого, следует пересмотреть коренным образом работу по совершенствованию подготовки квалифицированных кадров для туристской отрасли в области менеджмента и маркетинга, гидов-экскурсоводов и повышения квалификации работников субъектов туристской деятельности. Все это будет способствовать реализации комплекса мер по обеспечению безопасности жизни и здоровья туристов при организации туристских услуг, прежде всего местах размещения, пунктах питания, во время передвижения по территории республики и организации посещения туристских объектов.