МДҲга аъзо давлатлар божхона хизматлари раҳбарлари кенгашининг мажлиси
Тошкентда 21 ноябрь куни МДҲга аъзо давлатлар божхона хизматлари раҳбарлари кенгашининг навбатдаги мажлиси бўлиб ўтди.
Унда Арманистон, Беларусь, Озарбайжон, Россия, Тожикистон, Қирғизистон, Қозоғистон ва Ўзбекистон божхона хизмати раҳбарлари бошчилигидаги делегациялар иштирок этди.
Мажлис очилишида Ўзбекистон Республикаси Давлат божхона қўмитаси раиси М.Азимов мамлакатимизда Президентимиз Шавкат Мирзиёев раҳбарлигида божхона соҳасини янада такомиллаштириш, халқаро ҳамкорликни кенгайтириш борасида амалга оширилаётган ислоҳотлар, уларнинг яқин қўшни ва узоқ давлатлар билан савдо-иқтисодий алоқаларни ривожлантиришдаги аҳамияти ҳақида сўз юритди.
Мажлисда божхона соҳасининг турли йўналишлари бўйича халқаро ҳамкорликни янада мустаҳкамлашга қаратилган таклиф ва ташаббуслар муҳокама қилинди.
Тадбирда МДҲга аъзо давлатлар божхона органлари ўртасида транспорт ва тижорат ҳужжатларига тушириладиган божхона органларининг муҳр ва штампларини ўзаро тақдим этиш тартиби тўғрисида келишув, темир йўл транспортида ташиладиган юкларнинг божхона амалиётини амалга оширишда божхона органлари ва темир йўл транспортида ташувчилар ўртасида ўзаро ҳамкорликнинг технологик йўриқномаси имзоланди.
МДҲга аъзо давлатлар божхона хизматлари раҳбарлари кенгашининг Тошкент мажлиси доирасида икки томонлама учрашувлар ҳам ташкил этилди.
Уларда Ўзбекистон билан Тожикистон божхона хизматлари ўртасида божхона чегаралари орқали олиб ўтилаётган товар ва транспорт воситалари ҳақида олдиндан ахборот алмашинувини йўлга қўйишга доир баённома, Ўзбекистон билан Озарбайжон божхона хизматлари ўртасида божхона чегаралари орқали ҳаракатланаётган товар ва транспорт воситалари ҳақида ўзаро ахборот алмашинувининг техник шартлари, Ўзбекистон билан Россия божхона хизматлари ўртасида божхона чегаралари орқали ҳаракатланаётган товар ва транспорт воситалари ҳақида ўзаро ахборот алмашинуви бўйича келишувга киритиладиган қўшимча ва ўзгартиришлар, Ўзбекистон Республикаси Давлат божхона қўмитасининг Божхона институти ва Россия Федерал божхона хизматининг Божхона академияси ўртасида 2020-2025 йилларда кадрлар тайёрлаш ва малакасини ошириш бўйича ҳамкорлик режаси тасдиқланди.
Тадбирда, шунингдек, божхона соҳасида халқаро ҳамкорликни ривожлантиришга қўшган ҳиссаси учун бир қатор маҳаллий ва хорижий делегациялар вакиллари кенгашнинг 70-юбилей йиғилиши муносабати билан таъсис этилган эсдалик кўкрак нишонлари билан тақдирланди.

Заседание совета руководителей таможенных служб государств-членов СНГ
В Ташкенте 21 ноября состоялось очередное заседание совета руководителей таможенных служб государств-членов СНГ.
В нем приняли участие делегации во главе с руководителями таможенных служб Армении, Беларуси, Азербайджана, России, Таджикистана, Кыргызстана, Казахстана и Узбекистана.
На открытии совещания председатель Государственного таможенного комитета Республики Узбекистан М.Азимов рассказал о реформах, осуществляемых в нашей стране под руководством Президента Шавката Мирзиёева по дальнейшему совершенствованию таможенной сферы, расширению международного сотрудничества, об их значении в развитии торгово-экономических связей с ближайшими соседями и дальними странами.
На совещании обсуждались предложения и инициативы, направленные на дальнейшее укрепление международного сотрудничества по различным направлениям таможенной сферы.
Были подписаны соглашения между таможенными органами государств-членов СНГ о порядке взаимного предоставления печатей и штампов таможенных органов, которые ставятся на транспортные и коммерческие документы, технологическая инструкция сотрудничества между таможенными органами и перевозчиками на железнодорожном транспорте по осуществлению таможенного контроля грузов, перевозимых железнодорожным транспортом.
В рамках ташкентского заседания совета руководителей таможенных служб государств-членов СНГ также были организованы и двусторонние встречи.
На них между таможенными службами Узбекистана и Таджикистана был утвержден протокол по налаживанию обмена информацией о перевозимых через таможенные границы грузах и транспортных средствах, между таможенными службами Узбекистана и Азербайджана утверждены технические условия о взаимном обмене информацией о перевозимых через таможенные границы товарах и транспортных средствах, между таможенными службами Узбекистана и России утверждены дополнения и изменения, вносимые в соглашение о взаимном обмене информацией о перевозимых товарах и транспортных средствах через таможенные границы. Между Таможенным институтом Государственного таможенного комитета Республики Узбекистан и Российской таможенной академией Федеральной таможенной службы Российской Федерации был утвержден план сотрудничества по подготовке и повышению квалификации кадров в 2020-2025 годах.
Также на мероприятии ряд членов местной и зарубежных делегаций за вклад в развитие международного сотрудничества в таможенной сфере был награжден памятными нагрудными знаками, учрежденными в связи с 70-летием совета.