МДҲга аъзо давлатлар божхона хизматлари раҳбарлари кенгашининг мажлиси
Тошкентда 21 ноябрь куни МДҲга аъзо давлатлар божхона хизматлари раҳбарлари кенгашининг навбатдаги мажлиси бўлиб ўтди.
Унда Арманистон, Беларусь, Озарбайжон, Россия, Тожикистон, Қирғизистон, Қозоғистон ва Ўзбекистон божхона хизмати раҳбарлари бошчилигидаги делегациялар иштирок этди.
Мажлис очилишида Ўзбекистон Республикаси Давлат божхона қўмитаси раиси М.Азимов мамлакатимизда Президентимиз Шавкат Мирзиёев раҳбарлигида божхона соҳасини янада такомиллаштириш, халқаро ҳамкорликни кенгайтириш борасида амалга оширилаётган ислоҳотлар, уларнинг яқин қўшни ва узоқ давлатлар билан савдо-иқтисодий алоқаларни ривожлантиришдаги аҳамияти ҳақида сўз юритди.
Мажлисда божхона соҳасининг турли йўналишлари бўйича халқаро ҳамкорликни янада мустаҳкамлашга қаратилган таклиф ва ташаббуслар муҳокама қилинди.
Тадбирда МДҲга аъзо давлатлар божхона органлари ўртасида транспорт ва тижорат ҳужжатларига тушириладиган божхона органларининг муҳр ва штампларини ўзаро тақдим этиш тартиби тўғрисида келишув, темир йўл транспортида ташиладиган юкларнинг божхона амалиётини амалга оширишда божхона органлари ва темир йўл транспортида ташувчилар ўртасида ўзаро ҳамкорликнинг технологик йўриқномаси имзоланди.
МДҲга аъзо давлатлар божхона хизматлари раҳбарлари кенгашининг Тошкент мажлиси доирасида икки томонлама учрашувлар ҳам ташкил этилди.
Уларда Ўзбекистон билан Тожикистон божхона хизматлари ўртасида божхона чегаралари орқали олиб ўтилаётган товар ва транспорт воситалари ҳақида олдиндан ахборот алмашинувини йўлга қўйишга доир баённома, Ўзбекистон билан Озарбайжон божхона хизматлари ўртасида божхона чегаралари орқали ҳаракатланаётган товар ва транспорт воситалари ҳақида ўзаро ахборот алмашинувининг техник шартлари, Ўзбекистон билан Россия божхона хизматлари ўртасида божхона чегаралари орқали ҳаракатланаётган товар ва транспорт воситалари ҳақида ўзаро ахборот алмашинуви бўйича келишувга киритиладиган қўшимча ва ўзгартиришлар, Ўзбекистон Республикаси Давлат божхона қўмитасининг Божхона институти ва Россия Федерал божхона хизматининг Божхона академияси ўртасида 2020-2025 йилларда кадрлар тайёрлаш ва малакасини ошириш бўйича ҳамкорлик режаси тасдиқланди.
Тадбирда, шунингдек, божхона соҳасида халқаро ҳамкорликни ривожлантиришга қўшган ҳиссаси учун бир қатор маҳаллий ва хорижий делегациялар вакиллари кенгашнинг 70-юбилей йиғилиши муносабати билан таъсис этилган эсдалик кўкрак нишонлари билан тақдирланди.

Tashkent hosts a meeting of the Council of Heads of CIS Customs Services
On November 21, Tashkent hosted a regular meeting of the Council of Heads of Customs Services of the CIS member states.
It was attended by delegations led by heads of customs services of Armenia, Belarus, Azerbaijan, Russia, Tajikistan, Kyrgyzstan, Kazakhstan and Uzbekistan.
At the opening ceremony of the meeting, the Chairman of the State Customs Committee of the Republic of Uzbekistan M. Azimov informed about the reforms carried out in the country under the leadership of President Shavkat Mirziyoyev to further improve the customs sphere, expand international cooperation, their importance in development of trade and economic ties with neighbors and distant countries.
Proposals and initiatives aimed at further strengthening international cooperation in various areas of customs sphere were discussed at the meeting.
Agreements were signed between the customs authorities of the CIS member states on the procedure for the mutual provision of seals and stamps of customs authorities, which are put on transport and commercial documents, a technological instruction for cooperation between customs authorities and railway carriers on implementation of customs control of goods transported by rail.
Bilateral meetings were also organized within the framework of Tashkent meeting of the Council of Heads of Customs Services of the CIS member states.
A protocol was approved between the customs services of Uzbekistan and Tajikistan on establishing the exchange of information on goods and vehicles transported across customs borders, technical conditions on mutual exchange of information on goods and vehicles transported across customs borders were approved between the customs services of Uzbekistan and Azerbaijan, and customs services of Uzbekistan and Russia approved additions and changes to the agreement on the mutual exchange of information on transported goods and vehicles across customs borders. A cooperation plan for training and advanced training of personnel in 2020-2025 was approved between Customs Institute of the State Customs Committee of the Republic of Uzbekistan and Russian Customs Academy of the Federal Customs Service of the Russian Federation.
A number of members of local and foreign delegations were awarded commemorative badges established in connection with the 70th anniversary of the council for their contribution to development of international cooperation in customs sphere.