“Бир макон, бир йўл” лойиҳаси Ўзбекистон – Хитой ҳамкорлигини мустаҳкамламоқда
Тошкентда 21 ноябрь куни Ўзбекистон билан Хитойнинг “Бир макон, бир йўл” лойиҳаси доирасидаги ҳамкорлигига бағишланган илмий конференция бўлиб ўтди.
Ўзбекистон ва Хитой ўртасидаги сиёсий, савдо-иқтисодий, маданий-гуманитар алоқалар изчил ривожланмоқда. Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг жорий йил апрель ойида Пекин шаҳрида “Бир макон, бир йўл“ халқаро форуми доирасида Хитой Халқ Республикаси Раиси Си Цзиньпин билан самарали музокаралари мазкур соҳалардаги ҳамкорликни янги босқичга кўтаришда муҳим омил бўлмоқда.
Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги, Ўзбекистон Республикасининг Стратегик ҳамкорликни ривожлантириш маркази ва Хитойнинг мамлакатимиздаги элчихонаси ҳамкорлигида ташкил этилган тадбир икки давлатнинг “Бир макон, бир йўл“ лойиҳаси доирасидаги ҳамкорлигига бағишланди.
Тадбирда инвестициялар ва ташқи савдо вазирининг биринчи ўринбосари А.Абдуалиев, ташқи ишлар вазири ўринбосари Д.Аҳатов, Хитой Халқ Республикаси ҳукуматининг Евроосиё ишлари бўйича махсус вакили Ли Хуэй Ўзбекистон – Хитой ҳамкорлиги икки томон учун ҳам самарали кечаётгани, бу халқларимизнинг дўстона алоқаларини мустаҳкамлашга хизмат қилаётганини таъкидлади.
– Хитой халқи қадимдан Буюк ипак йўли орқали Марказий Осиё халқлари билан ўзаро савдо-сотиқ, маданий алоқаларни йўлга қўйган. Президент Шавкат Мирзиёев юритаётган ташқи сиёсат мамлакатларимизнинг дўстона муносабатларини янги мазмун билан бойитди. Хитой Ўзбекистондаги ислоҳотларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлайди, – деди Ли Хуэй.
Хитой Ўзбекистоннинг йирик инвестициявий ҳамкори. Мамлакатимизда Хитой ишбилармонлари иштирокида кўплаб қўшма корхоналар фаолият кўрсатмоқда. Мамлакатларимиз ўртасида ўзаро савдо ҳажми йилдан-йилга ортмоқда. Айни пайтда Хитойда икки мингдан зиёд ўзбекистонлик талаба таҳсил олмоқда. Илм-фан, тиббиёт, қишлоқ хўжалиги ва бошқа кўплаб соҳаларда ҳамкорлик тобора кенгаймоқда. Турли даражадаги делегациялар алмашувлари бўлиб турибди.
Конференцияда “Бир макон, бир йўл” лойиҳаси доирасидаги ҳамкорлик давлатларимиз ўртасидаги дўстона муносабатларни янада мустаҳкамлашга хизмат қилиши таъкидланди.

Проект "Один пояс, один путь" укрепляет узбекско-китайское сотрудничество​
В Ташкенте 21 ноября состоялась научная конференция, посвященная узбекско-китайскому сотрудничеству в рамках проекта "Один пояс, один путь".
Между Узбекистаном и Китаем интенсивно развиваются политические, торгово-экономические, культурно-гуманитарные связи. Плодотворные переговоры Президента Шавката Мирзиёева с Председателем Китайской Народной Республики Си Цзиньпином в рамках состоявшегося в апреле текущего года в Пекине международного форума "Один пояс, один путь" служат важным фактором выведения сотрудничества в этих сферах на новый уровень.
Мероприятие, организованное Министерством инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан совместно с Центром "Стратегия развития" и посольством Китая в нашей стране, посвящалось сотрудничеству двух стран в рамках проекта "Один пояс, один путь".
На мероприятии первый заместитель министра инвестиций и внешней торговли А.Абдуалиев, заместитель министра иностранных дел Д.Ахатов, специальный представитель правительства Китайской Народной Республики по делам Евразии Ли Хуэй отметили, что узбекско-китайское сотрудничество выгодно для обеих сторон, способствует укреплению дружеских связей между нашими народами.
- Китайский народ издревле налаживал торговые, культурные связи с народами Центральной Азии через Великий шелковый путь. Проводимая Президентом Шавкатом Мирзиёевым внешняя политика наполнила дружественные отношения между нашими странами новым содержанием. Китай всесторонне поддерживает реформы в Узбекистане, - сказал Ли Хуэй.
Китай является крупным инвестиционным партнером Узбекистана. В нашей стране действует множество совместных предприятий, созданных с участием китайских предпринимателей. С каждым годом увеличивается объем взаимного товарооборота между нашими странами. В настоящее время в Китае обучается свыше двух тысяч узбекистанцев. Все более расширяется сотрудничество в сферах науки, медицины, сельского хозяйства. Осуществляются взаимные визиты делегаций различных уровней.
На конференции отмечалось, что сотрудничество в рамках проекта "Один пояс, один путь" будет способствовать дальнейшему укреплению дружественных отношений между нашими странами.