Мамлакатимизда Қозоғистон тиббиёти кунлари очилди
Пойтахтимиздаги «International Hotel Tashkent» меҳмонхонасида Қозоғистон тиббиёти кунлари очилди. Ушбу тадбир мамлакатимизда Қозоғистон йили доирасида ташкил этилмоқда. Унда Қозоғистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазири, тиббиёт фанлари доктори Елжан Биртанов бошчилигидаги делегация ҳам қатнашмоқда.
Таъкидлаш жоизки, 2018 йил Қозоғистонда Ўзбекистон йили деб эълон қилиниши икки томонлама муносабатларга янги суръат, сифат ва мазмун бағишлади. Натижада қўшни мамлакат билан тиббиёт, маданият, санъат, адабиёт, фан, туризм ва бошқа кўплаб соҳаларда изчил ҳамкорлик олиб борилмоқда. Бундай дўстона тадбирларнинг мантиқий давоми сифатида 2019 йил Ўзбекистонда Қозоғистон йили деб эълон қилинди.
Жорий йилнинг август ойида Қозоғистон Республикаси делегацияси мамлакатимизга ташриф буюриб, Ўзбекистон Соғлиқни сақлаш вазири Алишер Шадманов билан бўлиб ўтган учрашувда бирламчи тиббий ёрдам, мажбурий тиббий суғурта, тиббий ёрдамни рақамлаштириш ва тиббий туризмни ривожлантириш масалалари кенг муҳокама қилинди. Шунингдек, ушбу мулоқотда жорий йил ноябр ойида Ўзбекистонда Қозоғистон йили доирасида Қозоғистон тиббиёт кунларини ўтказишга келишиб олинган эди.
Дарҳақиқат, Ўзбекистон ва Қозоғистон ўртасида соғлиқни сақлаш соҳасидаги ҳамкорлик йил сайин ривожланиб бормоқда. Хусусан, фармацевтика саноатини ривожлантириш борасида муайян келишувларга эришилди. Ўзбекистон Соғлиқни сақлаш вазирлиги ҳузуридаги Фармацевтика саноатини ривожлантириш агентлиги “Ўзбек фармацевтика маҳсулотларини Қозоғистонда «in-bulk» тамойили асосида ишлаб чиқариш” лойиҳасини ишлаб чиқмоқда. Шунингдек, юртимиздаги «Dentafill plyus» хусусий корхонаси Қозоғистоннинг “Антустик” индустриал иқтисодий зонаси маъмурияти билан ҳамкорлик тўғрисида меморандум имзолади.
Ҳар йили ҳамкорликда тиббиёт соҳасидаги олий ўқув юртлари шифокорлари ва талабалари учун бир қатор дастурлар ҳам амалга оширилмоқда. Тиббиётнинг юқори малакали мутахассислари иштирокида тажриба алмашиш доирасида ўзаро ўқув сафарлари ташкил этилаяпти.
Қозоғистон тиббиёт кунлари доирасида ушбу мамлакат делегациясининг соғлиқни сақлаш соҳасида амалга оширилаётган ислоҳотлар ҳақидаги қизиқарли тақдимотлари бўлиб ўтмоқда. Мазкур делегация таркибига нейрохирургия, болалар кардиожарроҳлиги, гинекология, неврология, репродуктология, урология, травматология ва ортопедия, терапия ва ҳужайра технологияси, ядровий тиббиёт ва радиация диагностикаси, буйрак ва жигар трансплантацияси каби қатор йўналишлар бўйича мутахассислар, шунингдек, тиббиёт олий ўқув юртлари ҳамда фармацевтика компаниялари раҳбарлари ташриф буюришган.
Мамлакатимизда тиббиёт соҳасида амалга оширилаётган ислоҳотлар, тиббиёт олий ўқув юртлари ва республика ихтисослаштирилган тиббиёт марказларининг фаолияти ва ютуқлари акс этган стентлар эса меҳмонларда катта таассурот қолдирмоқда.
Тадбир доирасидаги бўлиб ўтадиган сессиялар давомида икки мамлакат мутахассислари тиббиётнинг турли соҳаларида юқори технологияларга асосланган тиббий хизматларни жорий этиш, бу борада замонавий технологияларни қўллаш, соғлиқни сақлашни рақамлаштириш, фармацевтика саноатини ривожлантириш ва дори-дармон воситалари ва тиббиёт буюмлари сифатини яхшилаш масалаларини атрофлича муҳокама қиладилар.
Ҳар икки давлатнинг тиббиёт олий ўқув юртлари, илмий ва ихтисослашган тиббиёт марказлари ўртасида қатор меморандумларни имзолаш маросими ушбу тадбирнинг муҳим воқеаларидан бири бўлиши шубҳасиз. Ушбу ҳамкорлик келгусида шифокор ва талабаларнинг ўзаро тажриба алмашиши, тиббиёт соҳасида диагностика ва даволашнинг инновацион усулларини жорий этишга қаратилган қўшма лойиҳаларни амалга оширишга ёрдам беради.
Қозоғистон тиббиёти кунлари доирасида делегация аъзолари мамлакатимиздаги тиббиёт олий ўқув юртлари ва республика ихтисослаштирилган тиббиёт марказларида бўлиб, ўқув жараёни, юртимизда касалликларнинг олдини олиш, ташхислаш ва даволашнинг замонавий инновацион усулларнинг қўлланилиши билан яқин танишишлари ҳам режалаштирилган.

Министерство здравоохранения: в Узбекистане открылись дни Казахстанской медицины
В столичной гостинице «International Hotel Tashkent» открылись Дни казахстанской медицины в Узбекистане. Данное мероприятие организовано в рамках Года Казахстана в нашей стране и в его рамках в республике пребывает делегация соседнего государства во главе с министром здравоохранения Республики Казахстан, доктором медицинских наук Елжаном Биртановым.
Стоит отметить, что объявление 2018 года в Казахстане годом Узбекистана придало новые темпы, качество и содержание двусторонним отношениям. Тогда в соседней стране были проведены мероприятия в областях медицины, культуры, искусства, литературы, науки, туризма и других. В качестве логического продолжения таких дружественных мероприятий 2019 год в Узбекистане объявлен годом Казахстана.
В августе нынешнего года делегация Республики Казахстан была в нашей стране и в ходе встречи с министром здравоохранения Республики Узбекистан Алишером Шадмановым были обсуждены темы первичной медико-санитарной помощи, обязательного социального медицинского страхования, цифровизации здравоохранения, развития медицинского туризма. А также в рамках данного мероприятия пришли к соглашению о проведении в ноябре текущего года Дней казахстанской медицины в Узбекистане в рамках Года Казахстана в Узбекистане.
Стоит отметить, что тесное сотрудничество между Узбекистаном и Казахстаном в сфере здравоохранения развивается с каждым годом. В частности, достигнуты определенные договоренности в области развития фармацевтической отрасли. Агентством по развитию фармацевтической отрасли при Министерстве здравоохранения Узбекистана прорабатывается проект «Производство в Казахстане узбекской фармацевтической продукции по принципу «in-bulk». С ЧП «Dentafill plyus» подписали меморандум о планах сотрудничества с администрацией индустриальной экономической зоны Антустик. Казахской стороной рассмотрен данный проект, нацеленный на производство лекарственных средств и изделий медицинского назначения на основе «in-bulk» продукции, выделен земельный участок под строительство производства, проводится подготовка к проведению коммуникаций.
Ежегодно осуществляется ряд программ для врачей и студентов медицинско-образовательных учреждений по различным направлениям, которые включают в себя ознакомительные поездки в рамках обмена опытом с привлечением высококвалифицированных специалистов в сфере медицины и образования, с использованием теоретических и практических знаний.
В рамках Дней казахстанской медицины в Узбекистане проходят презентации делегации Казахстана, посвященные осуществляемым в стране реформам в области здравоохранения. Стоит отметить, что в составе делегации — представители разных направлений, как нейрохирургия, детская кардиохирургия, гинекология, неврология, репродуктология, урология, травматология и ортопедия, терапии и клеточных технологий, ядерная медицина и лучевая диагностика, трансплантация почки и печени, а также руководители медицинских высших образовательных учреждений, фармацевтических компаний.
В холле гостиницы развернуты стенды, где гости могут ознакомиться с реализуемыми в нашей стране реформами в области медицины, деятельностью и достижениями медицинских вузов и республиканских специализированных медицинских центров.
Во время панельных сессий специалисты двух стран обсуждают вопросы внедрения высокотехнологичных медицинских услуг в разные направления медицины, применения мировых технологий, цифровизации здравоохранения, развития фармацевтической отрасли и улучшения качества лекарственных средств и медицинских изделий.
Одна из важных событий мероприятия — церемония подписания меморандумов между медицинскими вузами, научными и специализированными центрами двух стран. Дальнейшее сотрудничество будет способствовать обмену студентами, опытом, реализации совместных проектов, направленных на внедрений инновационных методов диагностики и лечения в области медицины.
В рамках Дней казахстанской медицины в Узбекистане члены делегации посетят медицинские высшие образовательные учреждения и республиканские специализированные центры нашей страны, ознакомятся с ходом образовательного процесса, применением современных инновационных методов профилактики, диагностики и лечения заболеваний в Узбекистане.