Ўзбекистон делегацияси томонидан Финландия мактаб ва мактабдан ташқари таълим марказлари фаолияти ўрганилди
2019-11-15 | Таълим
Халқ таълими вазирлиги ҳузуридаги “Инновация, технология ва стратегия маркази” ходимлари ишчи ташриф билан 4-8 ноябрь кунлари Финландияда бўлди.
Дастлаб, Финландия миллий таълим агентлиги раҳбарияти вакили Лео Пахкин билан учрашув ўтказилди. Учрашувда Финландия таълим тизимидан ўрганиш мумкин бўлган жиҳатлар муҳокама қилинди. Шунингдек, Ўзбекистон халқ таълими тизими ва марказ фаолияти тўғрисида маълумотлар берилди.
Ташриф давомида Финландия мактаб ва мактабдан ташқари таълим марказлари фаолияти ўрганилди. Жумладан, мактабдаги STEAM фанларини ўқитишнинг инновацион ёндашуви билан танишилди. Таълим инновациялари кўргазмасида иштирок этиб, янгича фикрлашга ўргатувчи Футурес Лабораторийга ташриф уюштирилди.
Делегация 6-8 ноябрь кунлари таълим инновациялари бўйича дунёдаги энг нуфузли тадбирлардан ҳисобланган HundrED Innovation саммитида иштирок этди. Финландия таълим вазири Ли Андерссон ва Ҳелсинки шаҳри мэри Ян Вапаавуори очиб берган саммитда бутун дунёдан келган таълим инноваторлари ўз лойиҳалари бўйича тақдимотлари билан қатнашди. Саммит тадбирлари Эспоо шаҳридаги Нокиа Эхеcтуиве Эхпериэнcе Cентеръда ва Ҳелсинкидаги дунёга машҳур Oodi кутубхонасида бўлиб ўтди.
Саммит доирасида дунё бўйлаб таълим соҳасидаги 2019 йилнинг энг яхши 100 та инновацияси тақдимоти ўтказилди. Шу билан бирга, нотижорат ташкилотлар учун таълим инновацияларини молиялаштириш имкониятлари бўйича етакчи донорлар томонидан тушунтиришлар берилди. Жумладан, машҳур LEGO компаниясининг махсус жамғармаси раҳбарининг Learning through playing дастури бўйича тақдимоти иштирокчиларда катта қизиқиш уйғотди. Шунингдек, Qatar International Foundation, The Economist Foundation, Emerge Education каби жамғармалар вакиллари ўз тақдимотлари билан иштирок этди.
Ташриф давомида Финландия миллий таълим агентлиги, шунингдек бутун дунёдан келган таълим инноваторлари билан алоқалар ўрнатилди. Финландия таълим тизимидан ўрганиладиган жиҳатлар ва дунёнинг жорий йилдаги энг яхши таълим инновациялари борасида батафсил маълумотлар тўпланди. Ҳозирда уларни жорий қилиш имкониятлари ўрганиб чиқилмоқда.

Делегация Узбекистана ознакомилась с образовательными инновациями Финляндии
Сотрудники “Центра инноваций, технологий и стратегии” при Министерстве народного образования Узбекистана побывали в Финляндии с рабочим визитом с 4 по 8 ноября 2019 года.
В рамках визита состоялась встреча с представителем руководства Национального агентства по образованию Финляндии Лео Пахкиным.
Обсуждены вопросы изучения системы образования Финляндии. Узбекская стороны представила информацию о системе народного образования Узбекистана и деятельности центра.
В ходе визита была изучена деятельность школьных и внешкольных образовательных центров Финляндии. В частности, делегация Узбекистана ознакомилась с инновационным подходом к преподаванию предметов STEAM в школе и принла участие в выставке образовательных инноваций. Представители Узбекистана также посетили лабораторию Futures Laboratory, которая учит новому мышлению.
Делегация с 6 по 8 ноября приняла участие в HundrED Innovation Summit, которая является одним из самых престижных мероприятий по инновациям в области образования в мире.
На саммите, который открыл министр образования Финляндии Ли Андерссон и мэр Хельсинки Ян Вапаавори, приняли участие новаторы по образованию со всего мира с презентациями своих проектов. Мероприятия саммита состоялись в Nokia Exectuive Experience Center в городе Эспоо и всемирно известной библиотеке Oodi в Хельсинки.
В рамках саммита состоялась презентация 100 лучших инноваций 2019 года в сфере образования во всем мире, а также даны разъяснения ведущими донорами по возможностям финансирования образовательных инноваций для некоммерческих организаций. В частности, были презенотованы такие проекта как Learning through playing (Обучение через игры) специального фонда знаменитого LEGO. Также на саммите выступили представители таких фондов, как Qatar International Foundation, The Economist Foundation, Emerge Education и т.д.
Делегация Узбекистана наладила контакты с Национальным образовательным агентством Финляндии и образовательными инноваторами со всего мира.
Представители Узбекистана изучили опыт Финляндии и других стран в сфере образования, которые могут использованы в улучшении качества образования в нашей стране.