ШҲТ МАТТнинг "Терроризмга қарши кураш – чегара билмас ҳамкорлик" мавзусидаги еттинчи халқаро конференцияси
2019-11-08 | ШҲТ
Тошкентда 6-7 ноябрь кунлари Шанхай ҳамкорлик ташкилоти Минтақавий аксилтеррор тузилмасининг (ШҲТ МАТТ) “Терроризмга қарши кураш – чегара билмас ҳамкорлик” мавзусидаги еттинчи халқаро илмий-амалий конференцияси бўлиб ўтди.
Анжуманда ШҲТга аъзо давлатларнинг ваколатли органлари, кузатувчи ва мулоқот бўйича шерик мамлакатлар, ШҲТ котибияти ҳамда халқаро ташкилотлар вакиллари иштирок этди.
Конференцияда халқаро террорчилик ташкилотлари туғдираётган замонавий таҳдид ва хатарларга қарши кураш борасидаги долзарб масалалар юзасидан фикр алмашилди, терроризм ва экстремизмга қарши кураш соҳасида илғор тажриба билан ўртоқлашилди. Халқаро терроризм ва экстремизм ҳар қандай шакл ва кўринишда тинчлик ва хавфсизликка таҳдид уйғотаётгани ҳақида якдил фикр билдирилди.
Халқаро террорчилик ташкилотларининг қурол-яроғ ва ҳарбий техниканинг янги турларини, геолокация ва йўлдошли алоқа воситаларини харид қилиш, террористик фаолиятни амалга ошириш учун учувчисиз бошқариладиган қурилмалар, сунъий интеллект технологиялари ва ахборот-коммуникация ютуқларидан фойдаланиш борасидаги уринишларига эътибор қаратилди.
“Ислом давлати” халқаро террорчилик ташкилоти тармоқларга ёйилиб ҳаракатланиш тамойилига ўтгани, бунинг оқибатида дунёнинг бир қатор ҳудудларида, биринчи навбатда, Яқин Шарқ ва Афғонистонда хавфсизлик соҳасидаги вазиятнинг кескинлашуви билан боғлиқ янги таҳдид ва хатарлар юзага келаётгани қайд этилди.
Афғонистон ҳудудида ўрнашиб олган халқаро террорчилик ташкилотлари вакиллари ШҲТга аъзо давлатлар чегараларига тобора яқинлашаётгани, шунингдек, ўзлари келиб чиққан мамлакатга қайтиб, “ухлаб ётган” хатарли нуқталарни қайта жонлантираётгани ташвиш уйғотмоқда.
Тадбирда бу каби хатарларни бартараф этиш мақсадида жангарилар оила аъзоларини келиб чиққан давлатига қайтариш ва реабилитация қилишни ташкил этиш масалалари муҳокама қилинди.
Ижтимоий ўзига хослиги боис мафкуравий таъсирга берилувчан ҳамда террорчилик ва экстремистик фаолиятга жалб қилишга мойил ёшларнинг радикаллашувига қарши кураш соҳасида тажриба алмашилди.
Мулоқот чоғида интернет тармоғидан террорчилик ва экстремистик мақсадларда фойдаланишга қарши кураш, ёт ғоялар тарқалишининг олдини олишда халқаро ҳамкорликни такомиллаштириш зарурлиги қайд этилди.
Ахборот алмашиш, терроризм хавфини аниқлаш, ўзаро келишилган тезкор амалиётлар кўламини кенгайтириш, чегара назоратини кучайтириш, аксилтеррор тузилмалар учун кадрлар тайёрлаш, ўқув машғулотларини ўтказиш, аксилтеррор ҳамкорликнинг халқаро ҳуқуқий-меъёрий асосларини такомиллаштириб бориш мақсадида ўзаро муносабатларни фаоллаштириш муҳим аҳамиятга эга экани таъкидланди.
Конференция мажлисларида терроризмни молиялаштириш манбаларини аниқлаш ва уни бартараф этиш бўйича хатти-ҳаракатларни ҳар томонлама мувофиқлаштириш зарурлиги қайд этилди. Халқаро террорчиларнинг трансмиллий уюшган жиноятчилар билан ҳамкорликни кенгайтириш ҳисобидан даромад олгани, молиявий маблағларни тўплаш учун "Western Union", "American Express", "PayPal", "Яндекс.Деньги", "VisaTransfer" каби электрон тўлов тизимларидан, шунингдек, краундфандинг онлайн платформаси ва "Хавала" норасмий ҳисоб-китоб тизимидан фойдаланганига эътибор қаратилди.
ШҲТга аъзо давлатлар ваколатли органларининг амалий ҳамкорлик масалаларида илмий йўналишдаги шериклигини кучайтириш зарурлиги таъкидланди.
Трансмиллий хусусиятга эга террорчилик хавфи ортиб бораётган бир шароитда ШҲТ МАТТ томонидан ўтказилаётган анъанавий анжуман халқаро мулоқот учун қулай платформага айланди.
Иштирокчиларнинг аксилтеррор фаолияти бўйича фикр-мулоҳаза ва тажриба алмашиши халқаро ҳамжамият саъй-ҳаракатларини мувофиқлаштириш, терроризм ва экстремизмга қарши курашда халқаро ҳамкорликни мустаҳкамлашга ҳисса қўшмоқда. Бу эса терроризм хавфи ўсиб боришини ҳар томонлама холис баҳолаш, уларга ўз вақтида жавоб қайтариш ва олдини олиш чораларини кўриш имконини беради.
ШҲТга аъзо давлатлар, кузатувчи ва мулоқот бўйича шерик мамлакатларнинг халқаро терроризмга қарши кураш соҳасида мувофиқлаштирилган ёндашувларни шакллантириши янги таҳдид ва хавф-хатарларга муносиб жавоб қайтариш чораларини кўришга кўмаклашади.
Иштирокчилар анжуман юқори савияда ташкил этилганини қайд этиб, ШҲТ МАТТ Ижроия қўмитасига миннатдорлик билдирди.

Седьмая международная конференция РАТС ШОС «Борьба с терроризмом – сотрудничество без границ»
6-7 ноября в Ташкенте состоялась седьмая международная научно-практическая конференция Региональной антитеррористической структуры Шанхайской организации сотрудничества (РАТС ШОС) «Борьба с терроризмом – сотрудничество без границ».
В конференции приняли участие представители компетентных органов государств-членов ШОС, государств-наблюдателей и государств-партнеров по диалогу, Секретариата ШОС и профильных структур международных организаций.
В ходе конференции участники обменялись мнениями по актуальным вопросам противодействия современным вызовам и угрозам, исходящим от международных террористических организаций, и обменялись опытом в сфере борьбы с терроризмом и экстремизмом. Выразили единое мнение о том, что международный терроризм и экстремизм во всех их формах и проявлениях продолжает представлять серьезную угрозу миру и безопасности.
Участники акцентировали внимание на попытках международных террористических организаций приобрести новые виды вооружения и военной техники, средств геолокации и спутниковой связи, расширить практику использования беспилотных летательных аппаратов, технологий искусственного интеллекта и достижений в информационно-телекоммуникационной сфере для осуществления террористической деятельности.
Отмечались переход международной террористической организации «Исламское государство» к сетевому принципу действий и возникновение новых вызовов и угроз, связанных с обострением ситуации в сфере безопасности в ряде регионов мира, в первую очередь на Ближнем Востоке и в Афганистане.
Участники конференции выразили озабоченность тем, что члены международных террористических организаций, дислоцирующихся на территории Афганистана, вплотную приближаются к границам государств-членов ШОС, а также возвращаются в страны исхода, пополняя «спящие» ячейки.
На мероприятии обсуждены вопросы организации работы по возвращению и реабилитации членов семей боевиков-террористов в страны исхода с целью устранения угроз.
Состоялся обмен опытом по противодействию радикализации молодежи, которая в силу ряда социальных особенностей наиболее восприимчива к идеологическому воздействию и является "питательной средой" для террористической и экстремистской деятельности.
В ходе диалога отмечалась необходимость противодействия использованию сети интернет в террористических и экстремистских целях, совершенствования международного сотрудничества в предотвращении распространения идеологии терроризма и экстремизма.
Подчеркнута важность активизации взаимодействия в своевременном обмене информацией, определении угрозы терроризма, расширении практики проведения согласованных оперативных мероприятий, подготовке кадров для антитеррористических подразделений, проведении антитеррористических учений, совершенствовании международной нормативной правовой основы антитеррористического сотрудничества.
На заседаниях конференции признана необходимость дальнейшей координации усилий по выявлению и пресечению каналов финансирования терроризма. Внимание акцентировано на получении международными террористическими организациями доходов за счет расширения взаимодействия с транснациональной организованной преступностью, использования ими для сбора средств электронных платежных сервисов Western Union, American Express, PayPal, Яндекс.Деньги, Visa Money Transfer, а также краудфандинговых онлайн-платформ и неформальной финансово-расчетной системы «Хавала».
Отмечена необходимость усиления партнерства научного направления в вопросах практического сотрудничества компетентных органов государств-членов ШОС.
Констатировано, что в условиях роста террористической активности, имеющей выраженный транснациональный характер, проводимая РАТС ШОС ежегодная конференция стала уникальным и востребованным форматом международного диалога.
Осуществляемый участниками конференции обмен мнениями и опытом антитеррористической деятельности вносит свой вклад в консолидацию усилий мирового сообщества и укрепление международного сотрудничества в сфере борьбы с терроризмом и экстремизмом
. Это позволяет всесторонне и объективно оценивать динамику развития террористических угроз, своевременно реагировать на изменение обстановки и действовать на упреждение.
Формирование согласованных подходов государств-членов ШОС, государств-наблюдателей и государств-партнеров по диалогу ШОС способствует принятию мер по адекватному реагированию на новые вызовы и угрозы.
Участники высоко оценили уровень организации конференции и выразили признательность Исполнительному комитету РАТС ШОС за созданные благоприятные условия для работы и радушный прием.