Ўзбекистон Республикаси Халқ таълими вазирлиги мамлакатимиз мактабларида таълим сифатини ошириш бўйича устувор вазифаларни белгилаб олган ва бу йўналишда амалий ишлар бошланди.
Эслатиб ўтамиз, Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев раислигида 23 август куни халқ таълими тизимини ривожлантириш, педагогларнинг малакаси ва жамиятдаги нуфузини ошириш, ёш авлод маънавиятини юксалтириш масалаларига бағишланган видеоселектор йиғилиши бўлиб ўтди.
Видеоселектор йиғилишида маҳаллий ҳокимликлар мактаб инфратузилмасини яхшилаш, коммунал хизматларнинг узлуксизлигини таъминлаш, ўқув йили ва куз-қиш мавсумига тайёрлаш каби масалаларга масъуллиги белгиланди.
Халқ таълими вазирлиги эса мактабларда таълим сифатини ошириш, таълим муассасаларини малакали кадрлар билан таъминлаш, ўқитувчи мавқеини ошириш, ўқув дастури ва дарсликлар мазмунини такомиллаштириш вазифалари топширилди. Шу билан бирга халқаро таълим дастурларининг (STEAM) ижобий натижаларини ўрганган ҳолда миллий таълим дастурларини яратиш, халқаро баҳолаш дастурларини (PISA ва PIRLS -2021) татбиқ этиш белгилаб берилди.
Ўзбекистон Республикаси Халқ таълими вазирлиги таълим сифатини ошириш бўйича қатор ишларни амалга ошириб келмоқда.
Таълим сифатини баҳолаш тизимини яратиш
Биринчидан, вазирлик мамлакатимизда таълим сифатини баҳолаш тизимини ўрганиб чиқди. Ўрганиш натижалари шуни кўрсатдики, шу пайтгача таълим тизими сифати ва ягона ёндашувга асосланган реал ҳолатни баҳоловчи тизим бўлмаган. Шу боис таълим сифатини аниқлаш учун бир неча ташқи манбалар маълумоти ўрганилиб, халқаро тажрибалар амалиётга жорий этилган ҳолда шаффоф ҳамда объектив баҳолаш мезонлари яратилмоқда.
Шунингдек, мактаб битирувчиларининг 2019 йилда олий таълим муассасаларига кириш кўрсаткичлари таҳлил қилинди. Таҳлил натижаларига кўра 2 мингдан зиёд мактабнинг биронта ўқувчиси олий ўқув юртига кира олмаганлиги аниқланди.
Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Таълим сифатини назорат қилиш давлат инспекцияси томонидан бу йил илк бор мактаблар рейтинги эълон қилинди. Рейтинг педагоглар салоҳияти, 9-синф ўқувчилари билим даражаси, битирувчиларнинг ОТМларга кириш кўрсаткичлари ва ижтимоий сўровномаларга асосланди.
2020 йилда АҚШнинг Халқаро тараққиёт агентлиги (USAID) билан биргаликда бошланғич синф (2- ва 4-синф) ўқувчилари ўртасида ўқиш (EGRA) ва математика (EGMA) саводхонлиги бўйича халқаро баҳолаш ўтказилади. Ҳозирги кунда баҳолашни ўтказиш бўйича тайёргарлик ишлари олиб борилмоқда.
2021 йилда ўқувчилар билими PISA ва PIRLS халқаро баҳолаш дастурлари асосида аниқланади. Мазкур халқаро баҳолаш дастурлари мамлакатимиз таълим тизимини бошқа давлатлар билан солиштириш ва камчиликларини аниқлашга кўмак беради.
Жорий йилнинг октябрь ойида Сирдарё вилоятида таълим сифатини баҳолаш ва вилоятни таълим сифати бўйича намунали ҳудудга айлантириш бўйича амалий ишлар бошланди. Тажриба доирасида ўқитувчилар ва ўқувчиларнинг билимлари баҳоланди.
Битирувчилари олий таълим муассасаларга кирмаган мактаблар (2000 дан ортиқ) биринчи навбатда давлат аттестацияси ва аккредитациясидан ўтказиш режалаштирилди.
Педагог ва раҳбарларнинг узлуксиз касбий ривожлантириш тизимини яратиш
23 августдаги видеоселекторда ўқитувчи ва мураббийларнинг ўзи ҳам билим ва савиясини ошириш, жамоат ишларида фаол иштирок этиш, ҳалол меҳнати ва ташаббускорлиги билан бу касбнинг обрўсини ошириши кераклигига урғу берилди. Шу билан биргаликда, айрим педагог ходимларнинг билим ва малакаси бугунги замон талабларига жавоб бермаслиги ҳамда ўқитувчиларнинг билим ва савиясини юксалтиришда малака ошириш тизимининг ўрни сезилмас йиғилишда танқид қилиб ўтилди.
Шу боис, “Халқ таълими ходимларини узлуксиз касбий ривожлантириш тизими тўғрисида” Президент қарори лойиҳаси тайёрланиб, кенг муҳокамага қўйилди. Унда узлуксиз малака ошириш тизимини амалиётга жорий этиш бўйича қуйидагилар белгиланди:
а) Халқаро андозаларга асосланиб халқ таълими тизимидаги педагогларнинг компетенциялари даражасини белгиловчи ягона касбий стандарт ва баҳолаш тизимини ишлаб чиқиш;
б) умумтаълим мактабларида педагогик фаолият юритиш ҳуқуқини бериш бўйича касбий лицензиялаш (сертификатлаш) механизмларини ишлаб чиқиш ҳамда уни босқичма-босқич жорий этиш;
в) халқ таълими ходимларининг мустақил равишда малака оширишларини қўллаб-қувватлаш ва уларнинг касбий эҳтиёжларини эътиборга олиш имкониятини берадиган малака оширишнинг кредит-модул тизимини жорий этиш;
г) амалдаги методист лавозимини тугатган ҳолда ўқитувчиларнинг касбий фаолиятини доимий ривожлантириш ва қўллаб-қувватлаш учун “ментор” лавозимини жорий этиш. Менторликка тажрибали олий тоифали ўқитувчилар ва юқори малакали кадрларни жалб этиш ҳамда уларнинг ойлигини олий тоифали ўқитувчиларга нисбатан 1,35 баравар кўпроқ этиб белгилаш;
д) А.Авлоний номидаги Халқ таълими тизими раҳбар ва мутахассис ходимларини қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш институти негизида А.Авлоний номидаги Халқ таълими академиясини ҳамда Халқ таълими вазирлиги тасарруфидаги ҳудудий халқ таълими ходимларини қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш марказлари негизида Педагогик маҳорат институтларини ташкил этиш;
е) Академияда малакали ва иқтидорли амалиётчи педагоглар таркибидан янги замон таълим бошқарувчиларини тайёрлаш мақсадида ташкил этиладиган “Таълим менежменти” мутахассислиги бўйича 1 йиллик ва ва “Катталар таълими” мутахассислиги бўйича 2 йиллик магистратуралар ташкил этиш каби масалалар таклиф этилди.
Касбий лицензия тизимини жорий этиш
Ушбу қарор лойиҳаси билан ўқитувчилар учун касбий лицензия тизимини жорий этиш таклиф этилмоқда. “Ўзбекистон Республикаси Халқ таълими тизимини 2030 йилгача ривожлантириш концепцияси”да умумтаълим муассасалари ўқитувчилари ва мактаб директорларини замонавий малака талаблари асосида синовдан ўтказиб, уларнинг фаолиятини лицензиялаш белгиланган. Шу боис, уни амалиётга жорий этиш таклиф этилмоқда. Концепцияга мувофиқ лицензиялаш босқичма-босқич жорий этилади. Бунда жами ўқитувчилар сонига нисбатан касбий лицензияга эга ўқитувчиларни 2021 йилда 5 фоизга, 2030 йилда 20 фоизга етказиш белгиланган.
Таъкидлаш жоизки, касбий лицензиялаш амалиёти Буюк Британия, АҚШ, БАА, Корея, Финляндия ва Япония каби мамлакатларда самарали жорий қилинган.
Ҳозирда халқ таълими тизимидаги 466 462 нафар ўқитувчидан 3,1 фоизи олий малака, 14,6 фоизи биринчи малака, 29,4 фоизи иккинчи малака тоифасига эга. Қолган 52,9 фоиз ўқитувчи тоифага эга эмас (!).
Касбий лицензия раҳбарлар учун 3 йилга, ўқитувчилар учун эса 5 йилга амал қилиб, дастлабки босқичда тоифага эга бўлган ўқитувчилардан, кейинчалик тоифага эга бўлмаган ўқитувчилардан талаб этилади.
Халқ таълими тизимини 2030 йилгача ривожлантириш концепциясида белгиланган ўқитувчилар иш ҳақининг босқичма-босқич оширилиши фақатгина касбий лицензияга эга бўлган педагог кадрларга татбиқ этилиб, ўқитувчиларни ўз устида ишлашга ундайди.
Касбий лицензияни жорий этиш мақсади ва аҳамияти юзасидан кенг жамоатчилик орасида тушунтириш ишлари давом эттирилмоқда. Якуний лойиҳа жамоатчилик фикрини инобатга олган ҳолда такомиллаштирилади.
Тошкент тажрибаси
Таълим сифатини ошириш мақсадида “Тошкент тажрибаси”ни жорий этиш ҳам таклиф этилмоқда.
Давлатимиз раҳбари томонидан жорий йилнинг 23 август куни кенгайтирилган тарзда ўтказилган йиғилишда таълим сифатини ошириш, хусусан, пойтахт Тошкент тажрибасини республиканинг бошқа ҳудудларида оммалаштириш юзасидан берган топшириғига асосан Вазирлар Маҳкамаси қарори лойиҳаси тайёрланди. Мазкур ҳужжат ҳам айни кунда жамоатчилик томонидан муҳокама этилмоқда.
Лойиҳада қуйидаги вазифалар белгиланмоқда:
1) олий таълим муассасалари билан умумий ўрта таълим муассасалари ўртасидаги ҳамкорликни изчил йўлга қўйиш орқали педагог кадрлар тажрибаси, салоҳиятини ошириш;
2) Тошкент шаҳридаги умумий ўрта таълим муассасаларини тўлиқ юқори малакали олий маълумотли педагог кадрлар билан таъминлаш;
3) олий таълим муассасаларидаги чет тили кафедраларининг профессор ўқитувчиларини мактабларга бириктириш орқали мактабларда фаолият кўрсатаётган инглиз тили ўқитувчиларининг барчасини C1-CEFR даражасига олиб чиқиш;
4) умумий ўрта таълим муассасаларида босқичма-босқич ёшларнинг ахборот коммуникация технологиялари соҳаси бўйича билим ва кўникмаларини оширишга қаратилган “IT-Nation” лойиҳасини амалга ошириш;
5) ўқувчиларда фундаментал билимларни амалий тажрибалар асосида мустаҳкамлашга, уларни илмий ижодкорлик ва мустақил тадқиқотларга йўналтиришга қаратилган STEAM лаборатория марказларини ташкил этиш;
6) умумий ўрта таълим мактаблари ўқувчиларининг халқаро баҳолаш тадқиқотларига (PISA, PIRLS, TIMSS) тайёрлаш ишларини янада кучайтириш;
7) 2019-2020 ўқув йилидан бошлаб инклюзив таълимга жалб қилинган ўқувчилар мавжуд бўлган барча бошланғич синфларга “ассистент ўқитувчи” лавозимини жорий этиш;
8) умумий ўрта таълим мактаблари ўқувчиларини халқаро фан олимпиадалари ва мусобақаларига тайёрлашга ихтисослаштирилган Халқаро фан олимпиадалари захираси мактабини ташкил этиш;
9) 2020 йил 1 январдан бошлаб Тошкент шаҳри халқ таълими ходимлари меҳнатини қўшимча рағбатлантириш мақсадида маҳаллий бюджет маблағлари ҳисобидан ойлик маошларини ошириш чораларини кўриш назарда тутилган.
Мазкур тажриба ижобий натижа берса, уни мамлакатимизнинг бошқа ҳудудларига ҳам жорий этиш режалаштирилган.
Таълим дастурлари ва дарсликларни такомиллаштириш
Таълим сифатини яхшилаш ва ўқувчиларнинг замонавий билим олиши учун Халқ таълими вазирлиги илғор хорижий тажриба асосида замонавий миллий таълим дастурини яратиш бўйича иш олиб бормоқда. Миллий таълим дастури асосида замонавий дизайн ва мазмунга эга дарсликлар босқичма-босқич ишлаб чиқилади. Бу йўналишда STEAM фанларини ўқитиш бўйича Президент мактаблари тажрибасини ёйиш режалаштирилган.
Ўзбекистон Республикаси Президенти топшириғига кўра, умумтаълим мактабларида “Тарбия” фанини жорий этиш режалаштирилган. Бу ҳам 23 августдаги видеоселекторда мактаблардаги маънавий-тарбиявий ишларни янгича ташкил этиш, “Миллий ғоя”, “Одобнома”, “Динлар тарихи”, “Ватан туйғуси” каби фанларни бирлаштирган ҳолда, ягона “Тарбия” фанини жорий қилиш топшириғига асосланади.
Мактабларимизда ўзбек тилини ўқитиш сифатини ошириш, ўқув дастурлари ва дарсликларни такомиллаштириш бўйича ҳам ислоҳотлар олиб борилади. Жумладан, ўзбек тилини билиш даражасини баҳолаш учун 4 та (эшитиш, ўқиш, ёзиш ва суҳбатлашиш) кўникмасига асосланган миллий баҳолаш тизимини яратиш режалаштирилмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Халқ таълими вазирлиги мамлакатдаги барча мактаб ўқувчиларининг сифатли таълим олиши учун «Электрон таълим» лойиҳаларини амалга оширишни режалаштирмоқда.

Повышение качества образования – основной приоритет
Министерство народного образования Республики Узбекистан определило основные приоритеты по повышению качества образования и начала практические работы по достижению постановленных задач.
Напомним, под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 23 августа состоялось видеоселекторное совещание по вопросам развития системы народного образования, повышения квалификации педагогов и их авторитета в обществе, духовно-нравственного воспитания молодого поколения.
В ходе видеоселекторного совещания было отмечено, что местные хокимияты являются ответственными за улучшение инфраструктуры школ, бесперебойное обеспечение учебных заведений коммунальными услугами, подготовку школ к учебному году и осенне-зимнему периоду.
Министерству народного образования поручено повысить качество образования и обеспечить учебные заведения высококвалифицированными учителями, а также повысить статус учителей в обществе, улучшить учебную программу и содержание учебников. Также, министерство должно разработать национальную программу образования и внедрить международные системы по оценке знаний учащихся (PISA, TIMSS, PIRLS и т.д.).
Для реализации поставленных задач Министерство народного образования начала практические работы.
Создание системы по оценке качества образования
В первую очередь, Министерство изучила систему оценки качества образования в нашей стране. Изучение показало, что до сих пор в Узбекистане не существовала система оценки качества образования, которая обеспечила бы получение данных о реальной ситуации. В связи с этим, начаты работы по созданию системы для объективной оценки качества образования на базе данных нескольких внешних источников и международного опыта.
В частности, были проанализированы данные о поступлении выпускников школ в высшие учебные заведения в 2019 году. По итогам изучения, выявлено, что ни один из выпускников более 2 тыс. школ не смогли поступить в вузы.
Государственная инспекция по надзору за качеством образования при Кабинете Министров в этом году впервые объявила рейтинг школ. Рейтинг основан на четырех показателях: степень образовательной подготовки и показатель качества знаний по общеобразовательным предметам выпускников; степень знаний учеников 9-го класса; доля учителей высшей и первой категории; результаты опроса учеников и педагогического коллектива.
В 2020 году при сотрудничестве с Агентством США по международному развитию (USAID) будут проведены исследования по оценке навыков чтения (EGRA) и математики (EGMA) среди учащихся начальных классов (2 и 4 классов). Сейчас ведутся подготовительные работы для проведения исследований.
В 2021 году знания учащихся школ Узбекистана будут оценены в рамках исследований PISA и PIRLS. Эти международные исследования позволят сравнить систему образования с другими странами и определить недостатки.
В октябре 2019 года начаты работы по оценке качества образования Сырдарьинской области и превращению региона в образцовую территорию по качеству образования.
Также запланировано проведение аттестации и аккредитации школ (более 2 тыс. учебных заведений), выпускники которых не смоги поступить в вузы.
Создание системы непрерывного профессионального развития учителей и руководителей
Во время видеоселекторного совещания, которое прошло 23 августа 2019 года, было подчеркнуто, что учителя и наставники должны непрерывно работать над собой для повышения знаний, активно принимать участие в повышение статуса учителей. В тоже время, в ходе видеоселекторного совещания, были подвергнуты критике некоторые учителя, знания и навыки которых не соответствуют современным требованиям. Отмечено, что необходимо пересмотреть систему подготовки и переподготовки учителей.
В связи с этим, было разработано и опубликовано для обсуждения проект постановления Президента Узбекистана “О развитии системы непрерывного профессионального развития сотрудников системы народного образования”. Проектом постановления предложено:
а) разработать единый профессиональный стандарт компетенций учителей народного образования и систему оценки на базе международного опыта;
б) разработать и поэтапно внедрить механизм лицензирования (сертификации) педагогов с предоставлением права преподавать в общеобразовательных учебных заведениях;
в) внедрить кредитно-модульной системы повышения квалификации учителей, что позволит работникам народного образования самостоятельно поддерживать профессиональное развитие и учитывать их профессиональные потребности;
г) ввести должность «ментор» для постоянного развития и поддержки профессиональной деятельности учителей вместо методистов. Учителя высшей категории и высококвалифицированные специалисты будут работать менторами и их зарплаты будут 1,35 раза выше чем у учителей высшей категории.
д) создать Академию народного образования имени А.Авлони на базе Института повышения квалификации работников народного образования имени А.Авлони, также Института педагогических навыков на базе региональных центров переподготовки и повышения квалификации работников народного образования;
е) ввести в Академии новые направления специальностей магистратуры: “Менеджмент образования” и “Обучение взрослых”.
Внедрение системы профессионального лицензирования
Проектом постановления предлагается внедрить систему профессионального лицензирования учителей. Отметим, что Концепция развития народного образования до 2030 предусматривает лицензирование деятельности учителей и директоров через проведение экзаменов. Проектом постановления предлагает внедрение данного механизма. Согласно Концепции, система лицензирования будет внедряться поэтапно. Ожидается, что к 2021 году 5% от общего количества учителей получат лицензии,
а к 2030 году – 20%.
Отметим, что система профессионального лицензирования педагогов успешно функционируют в Великобритании, США, ОАЭ, Южной Корее, Финляндии и Японии.
Сейчас в системе народного образования работают более 466,46 тыс. учителей, из которых 3,1% являются учителями высокой категории, 14,6% - учителя первой категории и 29,4% - учителя второй категории. Остальные 52,9% учителей не имеют категории.
Лицензия для руководителей школ будет выдаваться на три года, а учителям – на пять лет. На первом этапе процесс лицензирования пройдут учителя, которые имеют категории, а потом те учителя, которые не имеют категорию.
В соответствии с Концепцией развития народного образования до 2030 года постепенное повышение заработной платы будет применяться только к учителям, которые имеют лицензию. Данное решение будет стимулировать учителей постоянно работать над собой.
Сейчас ведется обсуждение проекта постановления и документ будет совершенствоваться с учетом мнений общественности.
Эксперимент Ташкента
Для повышения качества образования предлагается провести “эксперимента Ташкента”.
В соответствии с поручением Президента Узбекистана, данные 23 августа в ходе видеоселекторного совещания, также для повышения качества образования и популяризации опыта Ташкента в сфере народного образования в регионах разработан проект постановления Кабинета Министров Узбекистана.
Проектом документа предлагается:
1) наладить сотрудничество между высшими и общеобразовательными учебными заведениями для обмена опытом между педагогами;
2) обеспечить высококвалифицированными учителями с высшим образованием общеобразовательные учреждения г. Ташкента
3) повысить знания школьных учителей английского языка до уровня C1-CEFR путем их прикрепления профессоров кафедр иностранных языков высших учебных заведений;
4) поэтапно реализовать проект IT-Nation для повышения знаний и навыков молодежи по информационно-коммуникационным технологиями;
5) организовать лабораторные центры STEAM для укрепления фундаментальных знаний учащихся путем проведения практических заданий, развития научного творчества и независимых исследований;
6) усилить работу по подготовке учащихся общеобразовательных учреждений
к международным исследованиям по оценке знаний (PISA, PIRLS, TIMSS);
7) внедрить с 2019-2020 учебного года должность «ассистент учителя» в начальных классах учебных заведений с инклюзивным образованием;
8) организовать специализированную школу резервов международных предметных олимпиад для подготовки учащихся к международным предметным олимпиадам
и соревнованиям;
9) повысить заработную плату сотрудников системы народного образования
г. Ташкента с 1 января 2020 года за счет средств местного бюджета для стимулирования труда.
Если этот эксперимент будет успешным, его планируется внедрить в других регионах страны.
Совершенствование учебных программ и учебников
Министерством народного образования Узбекистана ведется работа по созданию национальной программы образования на базе передового опыта зарубежных стран. На базе национальной программы образования будут разработаны учебники нового поколения. В этом направлении планируется внедрить опыт Президентских школ по преподаванию STEAM дисциплин.
Планируется, в соответствии с поручением Президента Узбекистана, внедрить новый предмет «Воспитание» на основе объединения таких предметов, как «Национальная идея», «Одобнома», «История религий», «Чувство Родины».
Начаты реформы по повышению качества преподавания узбекского языка, совершенствованию учебных программ и учебников. В частности, планируется разработать национальную систему оценки знания узбекского языка на базе 4 навыков (восприятия на слух, чтения, письменного и разговорного узбекского языка).
Министерством народного образования Республики Узбекистан планируется реализация проектов «Электронное образование» в школах Узбекистана, который направлен на обеспечение доступа учеников к высококачественному образованию