Экологик статистика ва кўрсаткичлар бўйича қўшма мақсадли гуруҳнинг 16-сессияси
2019 йилнинг 28-29 октябрь кунлари Швейцариянинг Женева шаҳрида экологик статистик кўрсаткичлар бўйича қўшма Ишчи гуруҳининг 16-сессияси бўлиб ўтди.
Мазкур сессияда Ўзбекистон Республикаси Давлат статистика қўмитасидан қишлоқ хўжалиги ва экология статистикаси бошқармаси бош мутахассиси Н.Т.Дехканова иштирок этди.
Сессияда Шарқий Европа, Кавказ, Марказий Осиё мамлакатларининг статистика хизматлари ҳамда атроф-муҳитни муҳофаза қилиш бўйича ташкилотлари вакиллари, Европа атроф-муҳит агентлиги, Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Атроф-муҳит бўйича дастури экспертлари (ЮНЕП), Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Статистика бўлими, Иқтисодий ҳамкорлик ва ривожланиш ташкилоти, Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг европа иқтисодий комиссиясининг экспертлари иштирок этдилар.
Сессия ишида атроф-муҳит статистикаси, Умумий экологик ахборот тизими ҳамда Барқарор ривожланиш мақсадлари бўйича кўрсаткичларнинг сифатини ошириш учун муайян талабларни аниқлашга алоҳида аҳамиятга қаратилди. Шунингдек, Шарқий Европа, Кавказ, Марказий Осиё мамлакатлари тажрибасини ўрганиш ҳамда барқарор ривожланиш ва “яшил иқтисод" соҳасидаги масалалари кўриб чиқилди.

16-ая сессия Совместной целевой группы по экологической статистике и показателям
В период 28-29 октября 2019 г., г. Женева (Швейцария) состоялась 16-ая сессия Совместной целевой группы по экологической статистике и показателям.
В данной сессии от Государственного комитета Республики Узбекистан по статистике приняла участие главный специалист Управления статистики сельского хозяйства и экологии Дехканова Н.Т.
На 16-ой сессии приняли участие представители статистических служб и организаций по охране окружающей среде стран Восточной и Юго-Восточной Европы, Кавказа и Центральной Азии, эксперты Европейского агентства по окружающей среде (ЕАОС), Программы Организации Объединенных Наций по окружающей среде (ЮНЕП), Статистического отдела Организаций Объединенных Наций (СОООН), Организации экономического сотрудничества и развития (ОЭСР), Европейского Экономического Комитета Организаций Объединенных Наций (ЕЭК ООН).
Сессия была направлена на определение конкретных потребностей в области укрепления потенциала, связанных со статистикой окружающей среды, показателями Общей системы экологической информации и Целей в области устойчивого развития, изучение опыта стран ВЕКЦА по применению экологических показателей, а также рассмотрение вопросов по наращиванию потенциала в области устойчивого развития и «зеленой» экономики.