Экологик статистика ва кўрсаткичлар бўйича қўшма мақсадли гуруҳнинг 16-сессияси
2019 йилнинг 28-29 октябрь кунлари Швейцариянинг Женева шаҳрида экологик статистик кўрсаткичлар бўйича қўшма Ишчи гуруҳининг 16-сессияси бўлиб ўтди.
Мазкур сессияда Ўзбекистон Республикаси Давлат статистика қўмитасидан қишлоқ хўжалиги ва экология статистикаси бошқармаси бош мутахассиси Н.Т.Дехканова иштирок этди.
Сессияда Шарқий Европа, Кавказ, Марказий Осиё мамлакатларининг статистика хизматлари ҳамда атроф-муҳитни муҳофаза қилиш бўйича ташкилотлари вакиллари, Европа атроф-муҳит агентлиги, Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Атроф-муҳит бўйича дастури экспертлари (ЮНЕП), Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Статистика бўлими, Иқтисодий ҳамкорлик ва ривожланиш ташкилоти, Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг европа иқтисодий комиссиясининг экспертлари иштирок этдилар.
Сессия ишида атроф-муҳит статистикаси, Умумий экологик ахборот тизими ҳамда Барқарор ривожланиш мақсадлари бўйича кўрсаткичларнинг сифатини ошириш учун муайян талабларни аниқлашга алоҳида аҳамиятга қаратилди. Шунингдек, Шарқий Европа, Кавказ, Марказий Осиё мамлакатлари тажрибасини ўрганиш ҳамда барқарор ривожланиш ва “яшил иқтисод" соҳасидаги масалалари кўриб чиқилди.

The 16th session of the Joint target group for environmental statistics and indicators
In the period from October 28 to October 29, 2019, the 16th session of the Joint target group for environmental statistics and indicators took place in Geneva (Switzerland).
The head specialist of the Department of Agricultural and Ecology Statistics - Dekhkanova N.T. took part in this session from the State Committee of the Republic of Uzbekistan on statistics.
The representatives of statistical services and organizations on environmental protection of Eastern and Southeast European countries, the Caucasus and Central Asia, experts of the European Environmental Agency (EEA), the United Nations Environmental Programme (UNEP), the United Nations Statistics Division (UNSD), the Organization for Economic Cooperation and Development (OECD) and the United Nations Economic Commission for Europe (UNECE) took part at the 16th session.
The session was aimed at defining the specific needs in the field of capacity strengthening, related to environmental statistics, indicators of the Common Environmental Information System and Sustainable Development Goals, studying the experience of EECCA countries on using the ecological indicators, as well as considering the matters of capacity strengthening in the field of sustainable development and the green economy.