Ўзбекистон ва Хитой мактабларда таълим сифатини ошириш мақсадида «Электрон таълим» лойиҳаларини амалга оширади
2019-11-04 | Таълим
Ўзбекистон Республикаси Халқ таълими вазирлиги мамлакатдаги барча мактаб ўқувчиларининг юқори сифатли таълим олиши учун «Электрон таълим» лойиҳаларини амалга оширишни режалаштирмоқда.
Ҳозирги кунда аксарият мактабларда юқори билимли ва малакали ўқитувчилар етишмаслигини ҳисобга олсак, замонавий ахборот технологияларини жорий этилиши ўқитувчи ва ўқувчиларнинг замонавий ўқув- методик материалларни олиш имкониятини тақдим этади.
Шу муносабати билан, Хитой Халқ Республикаси Давлат кенгаши Бош вазири Ли Кэцяннинг Ўзбекистонга ташрифи доирасида Халқ таълими вазирлиги Хитойнинг ZTE ва Huawei компаниялари билан “Халқ таълми тизимида замонавий ахборот-коммуникация технологияларини жорий этиш” лойиҳаларини амалга ошириш учун келишувларни имзолади.
Келишувлар доирасида хитойлик компаниялар ўз ҳисобларидан бир неча мактабларда замонавий ахборот-коммуникация технологияларини жорий этиш бўйича пилот лойиҳаларни амалга оширади. Лойиҳа натижаларига кўра, жорий этилган технологияларнинг таълим сифатини оширишдаги ва мактаб бошқарув тизимидаги самарадорлиги ўрганиб чиқилади.
Лойиҳалар ижобий натижа кўрсатса томонлар Хитой молия ташкилотларидан маблағ жалб қилган ҳолда ахборот технологияларини босқичма босқич жорий этиш масалаларини ўрганиб чиқади.
Пилот лойиҳалар доирасида томонлар компьютер хоналарини жиҳозлаш, видео кузатув тизимини, маълумот алмашиш тармоғи учун инфратузилма яратиш каби бошқа йўналишлар бўйича ҳам ҳамкорлик қилади. Синфларнинг мониторинг тизимини яратиш лойиҳанинг устувор йўналишларидан бири бўлади. Бу тизим мактаб хавфсизлигини таъминлаш билан бирга ўқувчиларнинг давомати ва ўқитувчиларнинг фаолиятини мониторинг қилиш имкониятини яратади. Шу билан бирга томонлар тизимнинг барқарор ишлашини таъминлаш масалаларига катта аҳамият беради.
Бундан ташкари, ўзбекистонлик мутахассислар Хитойнинг мактабларда замонавий ахборот технологияларини жорий этиш бўйича илғор тажрибасини ўрганишлари кутилмоқда.

Узбекистан и Китай реализуют проекты по обеспечению доступа учеников к высококачественному образованию в каждой школе путем внедрения информационных технологий
2019-11-04 | Образование
Министерством народного образования Узбекистана планируется реализация проектов «Электронное образование» в школах Узбекистана, который направлен на обеспечение доступа учеников к высококачественному образованию в каждой школе страны.
Учитывая, что имеются очень большие различия между качеством образования в школах, а также нехватку высококвалифицированных педагогов во многих школах, необходимо внедрение информационных технологий, которые будут способствовать предоставлению доступа к высококачественным учебно-методическим материалам в каждой школы страны.
В связи с этим, в рамках визита делегации Китая во главе с Премьером Государственного совета КНР Ли Кэцяном в Узбекистан, Министерством народного образования подписаны соглашения с китайскими компаниями ZTE и Huawei по реализации проектов «Внедрение современных информационно-коммуникационных технологий в сферу народного образования».
В рамках соглашений китайские компании за счет собственных средств осуществлять пилотные проекты по внедрению современных информационно-коммуникационных технологий в сферу народного образования на базе нескольких школ Узбекистана, по итогам которых будет проведена оценка эффективности внедряемых технологий для улучшения качества образования и системы управления в школах.
При получении позитивных результатов по итогам пилотных проектов стороны изучат возможности поэтапного внедрения решений китайских компаний во всех школах Узбекистана с привлечением льготных финансовых ресурсов из Китая.
В рамках пилотных проектов стороны планируют сотрудничать в вопросах оснащения компьютерных классов, создания системы видеонаблюдения и инфраструктуры для сети передачи данных, и т.д. Одним из приоритетов проектов будет создание системы мониторинга классов. Система не только позволит нам создать систему безопасности в школах, но и проводить мониторинг работы учителей в классах и посещаемости учеников. Отдельное внимание будет уделено к вопросам бесперебойной работы создаваемых систем.
Также ожидается, что специалисты из Узбекистана изучат передовой опыт Китая по внедрению современных информационно-коммуникационных технологий в школьное образование.