Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси делегацияси Осакадаги анжуманда қатнашди
Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси раиси ўринбосари Улуғбек Аъзамов бошчилигидаги Ўзбекистон делегацияси 24 октябрда старт олган «Tourism Expo Japan 2019» халқаро туристик ярмаркасида иштирок этиш учун Япониянинг Осака шаҳрида бўлиб турибди.
Қўмита делегацияси раҳбари халқаро кўргазма доирасида Бутунжаҳон туризм ташкилоти (UNWTO) қўллаб-қувватлаши остида ташкил этилган III Вазирликлар конференциясида қатнашди. Анжуман “Ҳамжамият фаоллашуви: одамлар ва маданият” шиори остида ўтди. 23 мамлакат делегатлари, жумладан халқаро ташкилотлар (UNWTO, WТТС, РАТА) раҳбарлари барқарор ривожланиш мақсадларига эришишда ҳамжамиятнинг самарали ривожланишига оид фикрлар билан алмашишди. Анжуманда Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев раҳбарлиги остида амалга оширилаётган ислоҳотлар, биринчи навбатда, халқнинг фаровонлигини ошириш, янги иш ўринларини яратиш ва туризм билан боғлиқ бошқа соҳаларнинг ривожланишига ёрдам беришга йўналтирилгани таъкидланди. Ушбу контекстда Ҳукумат томонидан ҳунармандчилик, ипакчилик, гиламчилик, қандолатчилик ва бошқа соҳаларни ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратилаётгани маълум қилинди.
Юртимизда олиб борилаётган ислоҳотлар кутилган натижаларни бераётгани, мамлакатимизга ташриф буюраётган хорижлик сайёҳлар сони 2018 йил якунлари бўйича 2,4 миллиондан 5,4 миллионга ошиши ҳам шундан далолат бераётгани қайд этилди. Бундан ташқари, Ўзбекистоннинг туризм сиёсати шунингдек соҳани ривожлантиришга йўналтирилган инфратузилмаларни яратиш, қадимий тарихий обидаларни сақлаб қолишга қаратилгани таъкидланди. Бугунги кунда тарихий ёдгорликлар ҳамда маданий мерос объектларини сақлаш ва оммалаштириш учун инфратузилма яратишда ЮНЕСКО ва бошқа ташкилотлар билан ҳамкорликда иш олиб борилмоқда. Шу ўринда таъкидлаш жоизки, статистик маълумотларга кўра, 2018 йилнинг январь-сентябрь ойларида Ўзбекистонга келаётган япониялик сайёҳлар сони 13124 нафарни ташкил этган бўлса, 2019 йилнлинг шу даврида юртимизга ташриф буюрувчи хорижликлар сони 18577 нафарга ошган.

Делегация Государственного комитета по развитию туризма приняла участие в конференции в Осака
Делегация Республики Узбекистан во главе с заместителем председателя Государственного комитета по развитию туризма Улугбеком Азамовым находится с визитом в Японии для участия в Международной туристической выставки «Tourism Expo Japan 2019», которая проходит впервые в городе Осака с 24 октября.
В рамках выставки, глава делегации принял участие в 3-й министерской конференции, организованной при поддержке Всемирной туристской организации при ООН (UNWTO). Конференция прошла под девизом «Активизация сообщества: люди и культура». Делегаты из 23 стран, включая руководители международных организаций, в том числе «UNWTO», Всемирный совет по туризму и путешествиям (WТТС), Туристическая ассоциация стран Азии и Тихого океана (РАТА), обменялись мнениями об эффективном развитии сообщества при достижении целей устойчивого развития. Участникам конференции доведена подробная информация о богатом туристическом потенциале нашей страны, осуществляемых правительством Узбекистана динамичных и широкомасштабных реформах в сфере развития туризма, создаваемых благоприятных условиях для иностранных туристов, а также достижениях республики в данной области. Было отмечено, что реформы, проводимые под руководством Президента Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиёевым, в первую очередь, направлены на повышение благосостояния народа, создание новых рабочих мест и содействие развитию других областей, способствующих развитию туризма.
В данном контексте, участники были проинформированы, что правительством страны уделяется большое внимание развитию отрасли, включая ремесло, шелководство, ковроткачество, кулинария и др. Подчеркнуто, что проводимые реформы дают ожидаемые результаты, о чем свидетельствует увеличение количества прибывающих в республику иностранных туристов в 2 раза - с 2,4 до 5,4 миллиона по итогам 2018 года. Кроме того, акцентировано внимание, что туристическая политика Узбекистана также направлена на создание инфраструктуры в сфере туризма, сохранение древних исторических памятников. В настоящее время осуществляется работа с ЮНЕСКО и другими организациями над созданием туристической инфраструктуры для сохранения и популяризации исторических памятников и культурных ценностей. Следует отметить, что в январе-сентябре 2018 года количество японских туристов, посетивших Узбекистан составило 13 124 человек, а за этот же период с 2019 года количество туристов из Японии в Узбекистан увеличилось на 18 577 человек.