Рим шаҳрида шартномавий-ҳуқуқий базани кенгайтириш масалалари муҳокама қилинди
2019 йилнинг 22-23 октябрь кунлари Рим шаҳрида Ўзбекистон-Италия муносабатларининг шартномавий-ҳуқуқий базасини кенгайтириш ва уни инвентаризация қилиш бўйича ташқи ишлар вазирликлари ўртасида маслаҳатлашувлар бўлиб ўтди.
Италия Республикаси ТИВ делегациясига Россия, Шарқий Европа, Кавказ ва Марказий Осиё мамлакарлари билан ҳамкорлик департаменти директори Фабрицио ди Мишель ҳамда ҳуқуқий хизмат директори ўринбосари Паскал Велотти бошчилик қилдилар.
Турли соҳалардаги икки томонлама ҳамкорлик шартномавий-ҳуқуқий асосининг ҳозирги ҳолати ва уни кенгайтириш истиқболлари муҳокама қилинди. Икки мамлакат ўртасида имзоланган битимлар ва халқаро шартнома мақомига эга бўлмаган бошқа ҳужжатларнинг ҳуқуқий ҳолатига аниқлик киритилди.
Маслаҳатлашувлар доирасида Италия Иқтисодий ривожланиш вазирлиги ва Молия вазирлигининг юқори мансабдор шахслари иштирокида инвестицияларни ўзаро ҳимоя қилиш ва рағбатлантириш тўғрисидаги янги ҳукуматлараро битим лойиҳаси бўйича алоҳида музокаралар ҳам бўлиб ўтди.
Делегациялар, шунингдек, Иккиёқлама солиққа тортишнинг олдини олиш тўғрисидаги конвенцияга Баённома ва Жиноий ишлар бўйича ҳуқуқий ёрдам тўғрисидаги шартнома лойиҳаларини имзолашга тайёрлашга келишиб олдилар.

Legal framework expansion issues are discussed in Rome
On October 22-23, 2019, Rome hosted inter-MFA consultations on expanding the normative-legal framework of Uzbekistan – Italy relations and its inventory.
The parties discussed the current state of the normative-legal framework for bilateral cooperation in various fields and prospects for its expansion. They clarified the legal status of agreements and other acts signed between the two countries that do not have the status of an international treaty.
Negotiations were also held with senior officials from the Italian Ministry of Economic Development and the Ministry of Economy and Finance to discuss a draft new intergovernmental agreement on mutual protection and promotion of investments.
The delegations also agreed to prepare for signing the draft Protocol to the Convention for the avoidance of double taxation and the Treaty on legal assistance in criminal matters.