Рим шаҳрида шартномавий-ҳуқуқий базани кенгайтириш масалалари муҳокама қилинди
2019 йилнинг 22-23 октябрь кунлари Рим шаҳрида Ўзбекистон-Италия муносабатларининг шартномавий-ҳуқуқий базасини кенгайтириш ва уни инвентаризация қилиш бўйича ташқи ишлар вазирликлари ўртасида маслаҳатлашувлар бўлиб ўтди.
Италия Республикаси ТИВ делегациясига Россия, Шарқий Европа, Кавказ ва Марказий Осиё мамлакарлари билан ҳамкорлик департаменти директори Фабрицио ди Мишель ҳамда ҳуқуқий хизмат директори ўринбосари Паскал Велотти бошчилик қилдилар.
Турли соҳалардаги икки томонлама ҳамкорлик шартномавий-ҳуқуқий асосининг ҳозирги ҳолати ва уни кенгайтириш истиқболлари муҳокама қилинди. Икки мамлакат ўртасида имзоланган битимлар ва халқаро шартнома мақомига эга бўлмаган бошқа ҳужжатларнинг ҳуқуқий ҳолатига аниқлик киритилди.
Маслаҳатлашувлар доирасида Италия Иқтисодий ривожланиш вазирлиги ва Молия вазирлигининг юқори мансабдор шахслари иштирокида инвестицияларни ўзаро ҳимоя қилиш ва рағбатлантириш тўғрисидаги янги ҳукуматлараро битим лойиҳаси бўйича алоҳида музокаралар ҳам бўлиб ўтди.
Делегациялар, шунингдек, Иккиёқлама солиққа тортишнинг олдини олиш тўғрисидаги конвенцияга Баённома ва Жиноий ишлар бўйича ҳуқуқий ёрдам тўғрисидаги шартнома лойиҳаларини имзолашга тайёрлашга келишиб олдилар.

В г.Риме обсуждены вопросы расширения договорно-правовой базы
22-23 октября 2019 года в г.Риме состоялись межмидовские консультации по расширению договорно-правовой базы узбекско-итальянских отношений и ее инвентаризации.
Делегацию МИД Итальянской Республики возглавили директор Департамента по сотрудничеству с Россией, странами Восточной Европы, Кавказа и Центральной Азии Фабрицио ди Мишель, а также заместитель директора правовой службы Паскал Велотти.
Стороны обсудили нынешнее состояние договорно-правовой основы двустороннего сотрудничества в различных сферах и перспективы ее расширения. Уточнили правовой статус подписанных между двумя странами соглашений и иных актов, не имеющих статус международного договора.
В рамках консультаций также состоялись отдельные переговоры с участием старших должностных лиц Министерства экономического развития и Минитерства финансов Италии по обсуждению проекта нового межправительственного соглашения о взаимной защите и поощрении инвестиций.
Делегации также договорились подготовить к подписанию проекты Протокола к Конвенции об избежании двойного налогообложения и Договора о правовой помощи по уголовным делам.