Хитой – Марказий Осиё: ҳамкорликнинг янги имкониятлари
Хитой Халқ Республикасининг Наньнин шаҳрида "Хитой – Марказий Осиё" VII ҳамкорлик форуми бўлиб ўтди. Форумнинг асосий мақсади Хитой ва Марказий Осиё давлатлари ўртасида турли жабҳалардаги алоқаларни янада мустаҳкамлашга қаратилган.
Таъкидлаш жоизки, бугун Ўзбекистон ва Хитой ўртасидаги ҳамкорлик янги босқичда давом этмоқда. Бу жиҳатлар ишлаб чиқариш, саноат, энергетика, қишлоқ хўжалиги, соғлиқни сақлаш, маданият, илм-фан, таълим ва бошқа жабҳаларда яққол кўзга ташланади.
Бунда, албатта, Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ҳамда Хитой Халқ Республикаси Раиси Си Цзиньпин ўртасидаги дўстона муносабат ва ҳамжиҳатликда эришилган келишувлар муҳим омил бўлмоқда.
Бугунги кунда мамлакатларимиз ўртасида ҳар томонлама стратегик шериклик муносабатларини узлуксиз ва изчил ривожлантиришга эришиш мақсадида "Бир макон, бир йўл" лойиҳасини амалга ошириш бўйича ҳамкорликни чуқурлаштиришга устувор аҳамият қаратилмоқда.
Бу лойиҳа доирасида икки ва кўп томонлама иқтисодий муносабатларни янада равнақ топтириш, транспорт, логистика, транзитга оид янги имкониятларни ишга солишга эришилмоқда.
ШҲТ бош котиби Владимир Норовнинг фикрича, бугунги глобал даврда яқин ҳамкорлик мамлакатларнинг янада тараққий этиши, ижтимоий барқарорлик, тинчлик сари кенг йўл очади.
Форумда хитойлик мутахассислар, олимлар, экспертлар билан бирга, Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон, Туркманистон, Ўзбекистон, шунингдек, Озарбайжон, Арманистон, Грузия, Сингапур, Таиланд, ШҲТ ва Жанубий-Шарқий Осиё давлатлари ассоциациясининг тегишли соҳа вакиллари иштирок этди.
Форум доирасидаги йиғилишларда кўп томонлама саъй-ҳаракатларни бирлаштирган ҳолда ўзаро ҳамкорликнинг ҳозирги ҳолати, келгусидаги истиқболлари, режалар муҳокама этилди. Ер усти ва денгиз йўли бўйлаб трансчегаравий логистика, электрон тижорат, "Ақлли шаҳарлар"ни ривожлантириш, сунъий йўлдошли навигация тизимида биргаликдаги ҳамкорликни йўлга қўйиш, "Бир макон, бир йўл" лойиҳаси доирасидаги бунёдкорликка хотин-қизлар саъй-ҳаракатларини ҳам бирлаштириш каби масалалар хусусида батафсил сўз юритилди.
Бир сўз билан айтганда, "Хитой – Марказий Осиё" VII халқаро ҳамкорлик форуми инновацияларни ривожлантириш, транзит салоҳиятини ошириш, бу йўналишда янги имкониятларни ишга солиш, Хитой ва Марказий Осиё, ШҲТ, АСЕАН мамлакатлари ўртасида мустаҳкам муносабатлар ўрнатиш, уни тобора ривожлантириш учун самарали платформа яратиш имконини бергани билан аҳамиятли бўлди.

Китай – Центральная Азия: новые возможности сотрудничества
В городе Наньнин Китайской Народной Республики состоялся VII Форум сотрудничества "Китай – Центральная Азия", цель которого – дальнейшее укрепление связей между Китаем и странами Центральной Азии.
Сегодня сотрудничество между Китаем и Узбекистаном ведется на качественно новом этапе. Установлены связи в сферах промышленности, энергетики, сельского хозяйства, здравоохранения, культуры, науки, образования и других.
Важным фактором этого, безусловно, служат соглашения, достигнутые на основе дружеских отношений и взаимопонимания между Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым и Председателем Китайской Народной Республики Си Цзиньпином.
В настоящее время в целях непрерывного и последовательного развития стратегического партнерства между нашими странами приоритетное значение придается углублению сотрудничества в реализации проекта "Один пояс, один путь".
В рамках этого проекта достигается развитие двух- и многосторонних экономических отношений, задействование новых возможностей в сферах транспорта, логистики, транзита.
По мнению Генерального секретаря ШОС Владимира Норова, в нынешний период глобализации тесное сотрудничество открывает путь к дальнейшему развитию стран, социальной стабильности и миру.
Вместе с китайскими специалистами, учеными и экспертами в форуме приняли участие представители соответствующих сфер Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана, Туркменистана, Узбекистана, а также Азербайджана, Армении, Грузии, Сингапура, Таиланда, государств ШОС и Ассоциации государств Юго-Восточной Азии.
На заседаниях в рамках форума обсуждались нынешнее состояние, перспективы и планы взаимного сотрудничества. Подробно рассматривались такие вопросы, как развитие наземной и морской трансграничной логистики, электронной коммерции, "умных" городов, налаживание сотрудничества в спутниковой системе навигации, консолидация сил женщин в рамках проекта "Один пояс, один путь",
Одним словом, VII Форум сотрудничества "Китай – Центральная Азия" стал эффективной платформой для развития инноваций, повышения транзитного потенциала, задействования новых возможностей, установления и развития прочных отношений между Китаем и странами Центральной Азии, ШОС, АСЕАН.